Հունվարի 26-ին ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանի շրջանակում կայացած Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցը:
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ եւ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը Ստրասբուրգից փոխանցել է. «Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Ալան Միլը ներկայացրել է տեղեկատվություն 2016 թվականի նոյեմբերին Հայաստան կատարած փաստահավաք առաքելության մասին: Նա մանրամասն տեղեկացրեց Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացների մասին: Կարեւորվեց Սահմանադրության փոփոխությունից հետո կատարվող օրենսդրության համապատասխանեցումը, նշվեց, որ քաղաքական համակարգի փոփոխությունն իրականացվելու է նոր Ընտրական օրենսգրքի հիման վրա: Օրենսգիրք, որը քննարկվել եւ ընդունվել է իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության աննախադեպ համագործակցությամբ: Իշխանությունը նպատակ է հռչակել անցկացնել օրինական եւ օրինակելի, ազատ եւ արդար ընտրություններ: Մոնիտորինգի հանձնաժողովում ներկայացվել են նաեւ 2016 թվականի ամռանը ՊՊԾ գնդի գրավմանն առնչվող իրադարձությունները, որոնց ժամանակ իշխանությունները հնարավորն արեցին իրավիճակի լիցքաթափումն առանց լրացուցիչ լարվածության իրականացնելու համար: Ընդգծվեց իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ՀՀ Նախագահի բացառիկ հետեւողական եւ համբերատար գործելաոճը:
Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները շեշտադրումներ էին արել եւ նիստի ժամանակ հնչեցին դիտարկումներ երկրում կատարվող փոփոխությունների մասին, մասնավորապես՝ նոր կառավարություն կազմելը, կառավարության նոր ծրագիրը, որի նպատակները շատ կարեւոր են թե տնտեսական բարեփոխումների, թե կոռուպցիայի դեմ պայքարի, թե տնտեսական զարգացման առումով, որոնք երկրի գլխավոր գերակայություններից են: Համազեկուցողների կարծիքով՝ վերջին շրջանում երկրում եղել է քաղաքական ուժերի օրինակելի համագործակցություն՝ Ընտրական օրենսգրքի բարելավման, ընտրությունների կազմակերպման եւ այլ օրենքների մշակման գործընթացներում, ինչը հուսադրում է, որ քաղաքական կառուցողական մթնոլորտը կպահպանվի եւ ընտրությունների ժամանակ, եւ ընտրություններից հետո: Դա երկրի ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ լուրջ քայլ է: Տեղեկատվության մեջ նշվում է նաեւ դատաիրավական, ոստիկանական բարեփոխումների մասին, որոնց նպատակն է բարձրացնել վստահության աստիճանը երկրում: Կարեւորվեց կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղության խորացումը: Համազեկուցողներն ընդգծեցին վերջին շրջանում կատարված քայլերը, այդ թվում անօրինական հարստացումը քրեականացնող օրենքը եւ կոռուպցիայի դեմ պաքարի այլ քայլերը: Նրանց կարծիքով՝ սահմանադրական բարեփոխմանը հաջորդած գործընթացները կարեւոր նշանակություն կունենան երկրի համար, դրանց հաջողությունների համադրումը կարող է լավ հիմք դառնալ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման հաջորդ փուլերին անցնելու համար: Համազեկուցողները դրական գնահատական տվեցին կատարված աշխատանքներին եւ գոհ էին Հայաստանի պարտավորությունների կատարման ընթացքից»:

On January 26, at the Monitoring Committee sitting held within the framework of PACE next session the issue of the fulfillment of the obligations assumed by Armenia was discussed.
The Head of the RA NA Delegation, PACE and NA Vice President Hermine Naghdalyan informed from Strasbourg: “The Monitoring Co-rapporteur for Armenia Alan Meale presented information about the fact-finding mission done to Armenia in November 2016. He presented in detail about the democratic processes going on in Armenia. The harmonization of legislation being carried out after the Constitutional amendments was highlighted, and it was noted that the change of the system will be made on the basis of the new Electoral Code; a Code that had been debated and adopted with the unprecedented cooperation of the power, opposition and civil society. The power had declared a goal to hold legal and exemplary, free and fair elections. At the Monitoring Committee the events concerning the seizure of the Garrison Service, when the authorities did everything possible for discharging the situation without additional escalation were presented. The RA President’s exceptional consistent and patient work style directed to the regulation of the situation was underlined.
At the sitting the Monitoring Co-rapporteurs for Armenia made emphases and observations on the changes underway in the country: particularly, formation of the new government, the new programme of the government, and its goals are very important in terms of economic reforms, fight corruption and economic development, which are the main priorities of the country. In the Co-rapporteurs’ opinion, in recent period the political forces’ exemplary cooperation had been in the country while improving the Electoral Code, the organizing the elections and elaborating the laws, which gives hope that the political constructive atmosphere will be maintained during the elections and after the elections. It is a serious step in the development of democracy of the country. There is also information about judicial-legal, police reforms, and its aim is to raise the degree of trust in the country. The deepening of fight corruption was highlighted. The Co-rapporteurs underlined the steps taken in recent period, including the law criminalizing the illegal enrichment and fighting corruption. In their opinion, the processes followed the Constitutional reform will be of importance for the country, the comparison of their successes can be a good basis for passing to the next phases of the fulfillment of Armenia’s assumed obligations. The Co-rapporteurs positively assessed the works done and were pleased with the procedure of the fulfillment of Armenia’s obligations.”