Հունվարի 26-ին ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանի շրջանակում կայացած Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցը:
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ եւ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը Ստրասբուրգից փոխանցել է. «Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Ալան Միլը ներկայացրել է տեղեկատվություն 2016 թվականի նոյեմբերին Հայաստան կատարած փաստահավաք առաքելության մասին: Նա մանրամասն տեղեկացրեց Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացների մասին: Կարեւորվեց Սահմանադրության փոփոխությունից հետո կատարվող օրենսդրության համապատասխանեցումը, նշվեց, որ քաղաքական համակարգի փոփոխությունն իրականացվելու է նոր Ընտրական օրենսգրքի հիման վրա: Օրենսգիրք, որը քննարկվել եւ ընդունվել է իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության աննախադեպ համագործակցությամբ: Իշխանությունը նպատակ է հռչակել անցկացնել օրինական եւ օրինակելի, ազատ եւ արդար ընտրություններ: Մոնիտորինգի հանձնաժողովում ներկայացվել են նաեւ 2016 թվականի ամռանը ՊՊԾ գնդի գրավմանն առնչվող իրադարձությունները, որոնց ժամանակ իշխանությունները հնարավորն արեցին իրավիճակի լիցքաթափումն առանց լրացուցիչ լարվածության իրականացնելու համար: Ընդգծվեց իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ՀՀ Նախագահի բացառիկ հետեւողական եւ համբերատար գործելաոճը:
Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները շեշտադրումներ էին արել եւ նիստի ժամանակ հնչեցին դիտարկումներ երկրում կատարվող փոփոխությունների մասին, մասնավորապես՝ նոր կառավարություն կազմելը, կառավարության նոր ծրագիրը, որի նպատակները շատ կարեւոր են թե տնտեսական բարեփոխումների, թե կոռուպցիայի դեմ պայքարի, թե տնտեսական զարգացման առումով, որոնք երկրի գլխավոր գերակայություններից են: Համազեկուցողների կարծիքով՝ վերջին շրջանում երկրում եղել է քաղաքական ուժերի օրինակելի համագործակցություն՝ Ընտրական օրենսգրքի բարելավման, ընտրությունների կազմակերպման եւ այլ օրենքների մշակման գործընթացներում, ինչը հուսադրում է, որ քաղաքական կառուցողական մթնոլորտը կպահպանվի եւ ընտրությունների ժամանակ, եւ ընտրություններից հետո: Դա երկրի ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ լուրջ քայլ է: Տեղեկատվության մեջ նշվում է նաեւ դատաիրավական, ոստիկանական բարեփոխումների մասին, որոնց նպատակն է բարձրացնել վստահության աստիճանը երկրում: Կարեւորվեց կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղության խորացումը: Համազեկուցողներն ընդգծեցին վերջին շրջանում կատարված քայլերը, այդ թվում անօրինական հարստացումը քրեականացնող օրենքը եւ կոռուպցիայի դեմ պաքարի այլ քայլերը: Նրանց կարծիքով՝ սահմանադրական բարեփոխմանը հաջորդած գործընթացները կարեւոր նշանակություն կունենան երկրի համար, դրանց հաջողությունների համադրումը կարող է լավ հիմք դառնալ ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման հաջորդ փուլերին անցնելու համար: Համազեկուցողները դրական գնահատական տվեցին կատարված աշխատանքներին եւ գոհ էին Հայաստանի պարտավորությունների կատարման ընթացքից»:

26 января в рамках очередной сессии ПАСЕ на заседании Мониторинговой комиссии обсуждался вопрос выполнения взятых Арменией обязательств.
Глава делегации НС РА в ПАСЕ, вице-спикер НС РА и ПАСЕ Э.Нагдалян передает из Страсбурга: “Содокладчик по вопросам Армении Алан Милл представил сведения о миссии по сбору фактов в Армении в ноябре 2016 г. Он обстоятельно проинформировал о демократических процессах в Армении. Подчеркнута важность проводимой после изменений Конституции гармонизации законодательства, отмечено, что перемены в политической системе будут осуществлены на базе нового Избирательного кодекса (ИК) – кодекса, обсуждавшегося и принятого при беспрецедентном сотрудничестве властей, оппозиции и гражданского общества. Власти провозгласили целью проведение законных и образцовых, свободных и справедливых выборов. В Мониторинговой комиссии представлены также события по захвату полка ППС летом 2016 г., когда власти сделали все возможное для снятия напряженности в создавшемся положении. При этом подчеркнуты проявленные Президентом РА последовательность и терпимость при урегулировании ситуации.
Содокладчики по вопросам Армении акцентировали на заседании свои наблюдения по проводимым в стране изменениям, в частности о формировании нового правительства и его новой программы, цели которой крайне важны в плане и экономических реформ, и борьбы с коррупцией, и экономического развития, являющихся главными приоритетами РА. По мнению содокладчиков, в последнее время в Армении наблюдалось образцовое сотрудничество политических сил – в процессах совершенствования ИК, организации выборов и разработки других законов, что обнадеживает в сохранении политической конструктивной атмосферы как во время выборов, так и после них. Это серьезный шаг на пути развития демократии в стране. В информации говорится также о реформах в судебно-правовой системе и полиции, цель которых – повысить степень доверия в стране. Подчеркнута важность углубления борьбы с коррупци ей. Содокладчики особо выделили предпринятые в последнее время шаги, в том числе закон о криминализации незаконного обогащения и другие меры   борьбы с коррупцией. По их мнению, последовавшие вслед за   конституционными реформами процессы будут иметь важное значение для страны, их удачное сочетание может стать прочной базой для перехода к следующим этапам исполнения взятых Арменией обязательств в ПАСЕ. Содокладчики дали позитивную оценку проделанной работе и остались довольны ходом выполнения Арменией взятых обязательств”.