ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովն ու կոմիտեի անդամները ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Մհեր Շահգելդյանի ուղեկցությամբ դեկտեմբերի 23-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Լեոնիդ Կալաշնիկովն ու երեւանյան չորրորդ համատեղ նիստի մասնակիցները ՌԴ Պետական դումայի անունից ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին։
«Այսօր էլ զոհվում են անմեղ մարդիկ, անհրաժեշտ է համատեղել բոլոր ուժերը՝ կանխելու համար համամարդկային նոր ողբերգությունները»,- ասել է Լեոնիդ Կալաշնիկովը։

23 декабря председатель Комитета Государственной Думы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками ФС РФ Л.Калашников и члены комитета в сопровождении члена Постоянной комиссии НС по внешним связям М.Шахгельдяна посетили мемориал в Цицернакаберде.
Л.Калашников и участники ереванского четвертого совместного заседания от имени Государственной Думы РФ возложили венок к мемориалу жертв Геноцида армян, цветы к Вечному огню и почтили молчанием память Святых мучеников.
Гости побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами и свидетельствами величайшего преступления ХХ века.
“И сегодня гибнут невинные люди, необходимо объединить все силы для предотвращения новых общечеловеческих трагедий”, - подчеркнул Л.Калашников.