«Նախքան իմ ելույթի բովանդակային մասին անցնելը, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցություններին ու անհատ պատգամավորներին` 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծի շահագրգիռ, քննադատական եւ համակողմանի քննարկումների համար:
Պետական բյուջեի նախագիծն արտացոլում է հանրապետությունում առկա քաղաքական, սոցիալական ու տնտեսական իրավիճակը եւ միեւնույն ժամանակ նշում զարգացման ուղիներն առաջիկա ժամանակահատվածում: Հենց այդ կարեւորությամբ էլ պայմանավորված էին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած շահագրգիռ քննարկումները քաղաքական տարբեր ուժերի եւ անհատ պատգամավորների մասնակցությամբ:
2017 թվականին պլանավորվող հարկաբյուջետային հիմնական ցուցանիշների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ դրանք բավականաչափ հուսադրող են եւ կառավարության ծրագրի իրականացման պարագայում որոշակի նախադրյալներ կստեղծվեն տնտեսական աճի կայուն տեմպերի ապահովման համար: Մասնավորապես, առաջիկա տարում ըստ պետական բյուջեի նախագծի՝ տնտեսական աճը կկազմի 3.2 տոկոս, արդյունաբերությունը կաճի 5.5 տոկոսով, գյուղատնտեսությունը` 4.0 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտը՝ 2.8 տոկոսով: Իհարկե, զարգացման նման մակարդակը դեռեւս չի կարող բավարար լինել տնտեսական արագ առաջընթացի համար, սակայն այն հնարավորություն է տալիս ստեղծել որոշակի հիմք` տնտեսության բնականոն գործունեության ապահովման եւ հետագա զարգացման համար:
Զերծ մնալով վերջին տարիներին գրանցված դրական զարգացումների արձանագրումից՝ ցանկանում եմ հիմնական ուշադրությունը հրավիրել առաջիկա տարվա ընթացքում մեր հիմնական անելիքների եւ քայլերի վրա:
Կարծում եմ՝ 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագիծն արտացոլում է մեր երկրում առկա տարաբնույթ խնդիրները եւ դրանց լուծման հնարավորությունները: Մենք գիտակցում ենք, որ մեր ֆինանսական հնարավորությունները դեռեւս բավարար չեն գոյություն ունեցող բոլոր հիմնախնդիրների համապարփակ եւ ամբողջական լուծման համար: Սակայն, միեւնույն ժամանակ, համոզված ենք, որ առկա բյուջետային միջոցներն առավելագույն արդյունավետությամբ օգտագործելով՝ կկարողանանք շոշափելի առաջընթաց ապահովել հանրապետությունում գոյություն ունեցող հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Կառավարության քաղաքականությունը պետք է ուղղված լինի բնակչության կենսամակարդակի շարունակական բարելավմանը, որն ապահովելու համար պարտավոր ենք համատեղ գործադրել մեր բոլոր հնարավորություններն ու ջանքերը: Պետք է միջոցներ ձեռնարկել սոցիալական հիմնահարցերի լուծման, բնակչության սոցիալապես խոցելի խավերի առավել արդյունավետ պաշտպանության եւ սոցիալական աջակցության մատչելիության ապահովման ուղղությամբ:
Մեր կարեւորագույն խնդիրներից մեկն էլ երկրի ողջ ներուժի արդյունավետ օգտագործումն է` հասարակության լայն շերտերի ներգրավմամբ: Երկրում կուտակված բազմաբնույթ հիմնախնդիրների լուծումը պահանջում է տնտեսական ծավալուն բարեփոխումների իրականացում` առաջին հերթին ավելի ազատ մրցակցային դաշտի ձեւավորման եւ գործարար միջավայրի բարելավման նպատակով: Մենք պետք է ստեղծենք համապատասխան պայմաններ, որպեսզի ձեռնարկատիրական հակումներ ունեցող յուրաքանչյուր ոք հնարավորություն ունենա իրացնել իր գործարար ներուժը` զերծ մնալով բյուրոկրատական քաշքշուկից ու պետական մարմինների անհարկի միջամտությունից, եւ այս ուղղությամբ առաջին քայլերը, կարծում եմ, տեսանելի են բոլորի համար:
Գնահատանքի են արժանի վերջին տարիներին տնտեսական կայունության ապահովման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացված քայլերը: Չնայած արտաքին անբարենպաստ միջավայրին՝ մեր երկիրը խուսափեց ցնցումներից եւ ոչ ցանկալի տնտեսական ու սոցիալական զարգացումներից: Իհարկե, արձանագրված արդյունքները չեն կարող բավարար համարվել կայուն եւ երկարաժամկետ տնտեսական աճի ապահովման համար: Մենք դա գիտակցում ենք եւ հաստատակամ ենք անհրաժեշտ քայլերի իրականացման միջոցով ապահովել այդ խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ նախադրյալներ: Մենք չպետք է բավարարվենք ձեռք բերածով, այլ պետք է շարունակենք նոր ծրագրեր իրականացնել երկրում տնտեսական նոր որակի աճի ապահովման համար: Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է իր վրա զգա իրականացվող բարեփոխումների դրական ազդեցությունը: Գործարար աշխարհի յուրաքանչյուր ներկայացուցիչ պետք է զգա իշխանությունների հաստատակամությունը եւ պատրաստակամությունը իրեն աջակցելու եւ գործունեության համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու գործում: Մեր հիմնական խնդիրն է նոր լուծումների եւ մոտեցումների մշակման միջոցով հասնել կայուն զարգացման եւ ավելի ամրապնդել Հայաստանի դիրքերը տարածաշրջանում:
Հատկապես ուզում եմ կարեւորել երկրում սոցիալական համերաշխության ապահովումը, որը, իմ խորին համոզմամբ, անհրաժեշտ երաշխիք է քաղաքական եւ տնտեսական բարեփոխումների սահուն ընթացքի ապահովման համար: Դա, առաջին հերթին, ենթադրում է նոր մոտեցումներ սոցիալական խնդիրներին` հիմնական շեշտը դնելով արդարացի եւ հասցեական սոցիալական աջակցության վրա: Հարկաբյուջետային քաղաքականությունը պետք է ուղղված լինի ինչպես պետական եկամուտների հավաքագրման մակարդակի բարձրացմանը, այնպես էլ դրանց հաշվին իրականացվող պետական ծախսերի արդյունավետության ապահովմանը: Բոլոր պետական մարմինները պետք է ապահովեն առավելագույն արդյունք յուրաքանչյուր ծախսված բյուջետային միջոցից: Այսօր քան երբեւէ, ստեղծված տնտեսական իրավիճակը մեզանից պահանջում է պետական միջոցների ավելի ռացիոնալ եւ նպատակային օգտագործում՝ համապատասխան մեխանիզմների ներդրմամբ բացառելով բյուջետային միջոցների անարդյունավետ օգտագործումը, առավել եւս՝ փոշիացումը: Ինչպես հիշում եք, հենց այս մոտեցումների վրա էր կառուցված նաեւ կառավարության ծրագիրը, որը մենք հավանության արժանացրինք բոլորովին վերջերս:
Գաղտնիք չէ, որ կառավարության առջեւ ծառացած կարեւոր խնդիրներից մեկը ներդրումային միջավայրի հետագա բարելավումն է եւ նոր ներդրումների ներգրավումը: Իհարկե, 2017 թվականին կանխատեսվող 3.2 տոկոս տնտեսական աճի ցուցանիշը հարաբերականորեն վատ ցուցանիշ չէ եւ կարող է որոշակի հիմք հանդիսանալ տնտեսության զարգացման նախադրյալների ձեւավորման համար: Սակայն մենք հասկանում ենք, որ նման մակարդակը բավարար չէ հասնելու մեր հավակնություններին համարժեք սոցիալ-տնտեսական զարգացման մակարդակին: Այս առումով լրացուցիչ քայլեր պետք է իրականացնել գործարար միջավայրի բարելավման եւ ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ: Առավել քան վստահ եմ, որ չնայած մեր ունեցած դժվարություններին՝ մեր երկիրն ունի մի շարք առավելություններ, որոնց բացահայտումը եւ ճիշտ ներկայացումը կարող են Հայաստանը գրավիչ դարձնել օտարերկրյա ներդրողների համար:
Հարկ եմ համարում նշել, որ երկրի տնտեսական առաջընթացի ապահովման կարեւոր երաշխիքներից մեկը տնտեսական գործունեության իրականացման եւ ընդլայնման հեռանկարների առկայությունն է: Դա պահանջում է տնտեսվարող սուբյեկտներին, այդ թվում` փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին անհրաժեշտ օժանդակության եւ աջակցության ցուցաբերում: Պետք է գործուն մեխանիզմներ ներդնել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության խորացման ուղղությամբ, ինչն էականորեն կնպաստի վերոնշյալ խնդիրների լուծմանը:
ամփոփելով՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը հնարավորություն է տալիս ապահովել բավարար երաշխիքներ առկա խնդիրների լուծման համար: Ուստի, կոչ եմ անում կողմ քվեարկել «Հայաստանի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծին եւ այդ կերպ աջակցել կառավարության գործունեության արդյունավետ իրականացմանը»:

Выступление Председателя НС Г.Саакяна на обсуждении проекта закона РА “О Государственном бюджете РА на 2017 г.”
“Прежде чем перейти к сути своего выступления, хотел бы поблагодарить все фракции и отдельных депутатов за заинтересованные, критические и всесторонние дебаты по проекту государственного бюджета на 2017 г.
Проект государственного бюджета отражает существующую в республике политическую, социальную и экономическую ситуацию и в то же время намечает пути развития на предстоящий период. Именно важностью этого были обусловлены оживленные дебаты в НС с участием различных политических сил и отдельных депутатов.
Анализ планируемых на 2017 г. основных фискальных показателей показывает, что они довольно обнадеживающие и в случае реализации программы правительства создадут определенные предпосылки для обеспечения стабильных темпов экономического роста. В частности, в предстоящем году, согласно проекту госбюджета, экономический рост составит 3,2%, промышленность возрастет на 5,5%, сельское хозяйство – на 4,0%, сфера услуг – на 2,8%. Конечно, такой уровень развития все еще нельзя считать удовлетворительным для быстрого экономического прогресса, но он дает возможность создать определенную базу обеспечения нормального функционирования экономики и ее дальнейшего развития.
Воздерживаясь от констатации отмеченных в последнее время положительных сдвигов, хотел бы обратить особое внимание на наши главные задачи и основные шаги в следующем году.
Полагаю, проект государственного бюджета на 2017 г. отражает существующие в нашей стране различные проблемы и возможности их решения. Мы осознаем, что наши финансовые возможности все еще недостаточны для всеобъемлющего и целостного решения существующих проблем. Однако в то же время мы убеждены, что при максимально эффективном использовании имеющихся бюджетных  средств сможем обеспечить ощутимый прогресс в решении существующих в республике основных проблем.
Политика правительства должна быть направлена на последовательное улучшение жизненного уровня населения, для обеспечения которого мы обязаны совместно приложить все наши возможности и усилия. Следует предпринять меры к решению социальных проблем, наиболее эффективной защите уязвимых слоев населения и обеспечению доступности социальной помощи.
Одной из наших важнейших задач является эффективное использование всего потенциала нашей страны – с вовлечением широких слоев общества. Решение накопившихся в стране различных проблем требует реализации обширных экономических реформ – в первую очередь с целью формирования более свободного конкурентного поля и улучшения бизнес-среды. Мы должны создать соответствующие условия, чтобы любой имеющий предпринимательскую жилку человек имел возможность реализовать свой бизнес-потенциал – без бюрократической волокиты и неправомерного вмешательства государственных органов, и первые шаги в этом направлении, думаю, очевидны для всех.
Достойны оценки шаги, предпринятые правительством Армении в обеспечении экономической стабильности. Несмотря на неблагоприятные внешние условия, наша страна избежала потрясений и нежелательных экономических и социальных развитий. Конечно, результаты нельзя считать достаточными для устойчивого и долгосрочного экономического роста. Мы знаем об этом и полны решимости предпринять необходимые меры по обеспечению условий для решения этой проблемы. Мы не должны довольствоваться достигнутым, а должны продолжать внедрение новых программ для обеспечения экономического роста нового качества. Каждый гражданин Республики Армения должен чувствовать позитивное влияние осуществляемых реформ. Каждый представитель делового мира должны чувствовать настойчивость и готовность властей создать благоприятные условия для поддержки и деятельности. Нашей основной задачей является разработка новых решений и подходов для достижения устойчивого развития и укрепления позиций Армении в регионе.
Особенно хотел бы подчеркнуть, в частности, обеспечение социального согласия, являющегося, по моему глубокому убеждению, необходимой гарантией плавного перехода к политическим и экономическим реформам. Это, в первую очередь, подразумевает новый подход к социальным проблемам и позволяет сосредоточиться на справедливой и адресной социальной помощи. Фискальная политика должна быть направлена ​​как на повышение уровня сбора государственных доходов, так и на обеспечение за их счет эффективности государственных расходов. Все государственные органы должны обеспечить максимальный результат для каждого потраченного бюджетного средства. Сегодня, более чем когда-либо, нынешняя экономическая ситуация требует от нас более рационального и целевого использования государственных средств –исключение неэффективного использования бюджетных средств, тем более их распыление внедрением   соответствующих механизмов. Как вы помните, именно на таких подходах была построена также правительственная программа, которую мы одобрили совсем недавно.
Не секрет, что одной из стоящих перед правительством важнейших задач является дальнейшее   улучшение инвестиционного климата и привлечение новых инвестиций. Конечно, прогнозируемый в 2017 г. экономический рост в 3,2% является относительно неплохим показателем и может стать базой формирования предпосылок экономического развития. Но мы понимаем, что такой уровень не является достаточным для достижения наших амбиций, эквивалентных уровню социально-экономического развития. В этом плане должны быть предприняты дополнительные шаги для улучшения бизнес-среды и привлечения инвестиций. Более чем уверен: несмотря на имеющиеся у нас трудности, наша страна имеет ряд преимуществ, раскрытие и правильное представление которых может сделать Армению привлекательной для иностранных инвесторов.
Считаю нужным отметить, что одной из важнейших гарантий обеспечения экономического прогресса   страны является наличие перспектив экономического развития и расширения экономической деятельности. Это требует оказания необходимой поддержки и содействия хозяйствующим субъектам, в том числе малым и средним предприятиям. Необходимо внедрить действенные механизмы углубления сотрудничества государственного и частного секторов, что существенно облегчит решение вышеуказанных проблем.
обобщая, хотел бы подчеркнуть, что проект государственного бюджета на 2017 г. дает возможность обеспечить достаточные гарантии для решения существующих проблем. Поэтому призываю вас проголосовать в пользу проекта закона РА “О Государственном бюджете РА на 2017 г.” и таким образом поддержать эффективное осуществление деятельности правительства”.