ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը դեկտեմբերի 1-ին ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արտակ Զաքարյանը շնորհավորել է պարոն Սագանելիձեին Վրաստանում հաջող խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու եւ նոր գումարման խորհրդարանի աշխատանքները սկսելու կապակցությամբ: Այս համատեքստում պարոն Զաքարյանն իր գլխավորած հանձնաժողովի անունից պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու ձեւավորված արդյունավետ համագործակցությունը նորընտիր խորհրդարանի համանուն հանձնաժողովի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Գիորգի Սագանելիձեն կարեւորել է բարեկամ երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացումը: Նա խոսել է նաեւ տարբեր ոլորտներում գործակցության զարգացման եւ համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտության մասին: Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել իր իրավասության շրջանակներում աջակցել միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների ու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված ամուր բարեկամական կապերի ու ավանդական ջերմ հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը: Այդ հարցում կարեւորվել է նաեւ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է տարբեր խորհրդարանական միջազգային հարթակներում հայ եւ վրացի խորհրդարանականների համագործակցությանն առնչվող հարցերին: Նշվել է նաեւ Վրաստանի նորընտիր խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հետ հերթական համատեղ նիստը հյուրընկալելու պատրաստակամությունը:
Զրույցի ընթացքում Գիորգի Սագանելիձեն ներկայացրել է Վրաստանի արտաքին քաղաքականությանն առնչվող մի շարք խնդիրներ:
Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ հայ խորհրդարանականները գոհունակությամբ են արձանագրում Հայաստանի եւ Վրաստանի իշխանությունների՝ տարբեր մակարդակներում առկա ակտիվ եւ փոխշահավետ համագործակցության զարգացման դինամիկան:

1 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в РА Г.Саганелидзе.
Приветствуя посла, А.Закарян поздравил его с прошедшими в Грузии успешными парламентскими выборами и началом работы парламента нового созыва. В этом русле А.Закарян выразил готовность продолжать плодотворное сотрудничество с внешнеполитической комиссией новоизбранного парламента.
Поблагодарив за прием, Г.Саганелидзе подчеркнул важность углубления сотрудничества между парламентами двух стран. Он говорил также о необходимости развития взаимодействия и реализации совместных программ   в различных сферах. Посол выразил готовность в рамках своих полномочий содействовать развитию межпарламентского сотрудничества.
Собеседники коснулись развития и углубления сформировавшихся прочных дружественных связей и традиционно теплых отношений двух стран и народов. В этом плане подчеркнута важность деятельности парламентских групп дружбы.
А.Закарян обратился к вопросам сотрудничества армянских и грузинских парламентариев на различных международных парламентских площадках. Выражена готовность к проведению в Армении очередного совместного заседания внешнеполитических комиссий парламентов РА и Грузии.
В ходе беседы Г.Саганелидзе представил ряд проблем внешней политики Грузии.
А.Закарян отметил, что армянские парламентарии с удовлетворением констатируют динамику развития активного и взаимовыгодного сотрудничества на различных уровнях властей Армении и Грузии.