ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել տեղական ինքնակառավարման օրվա առթիվ: Ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Շնորհավորում եմ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին եւ ՏԻՄ աշխատակիցներին տեղական ինքնակառավարման համակարգի ստեղծման 20-ամյակի առթիվ:
Այսօր` տեղական ինքնակառավարման մարմինների ստեղծումից երկու տասնամյակ անց, ՏԻՄ-երի աշխատանքը շարունակվում է ՀՀ Սահմանադրության վերջին փոփոխությունների համատեքստում, որը լիազորությունների մեծացման հետ մեկտեղ ենթադրում է նաեւ համայնքի կյանքը կազմակերպելու ավելի մեծ հնարավորություններ, ինչպես նաեւ համայնքի բնակիչների ավելի լայն եւ ակտիվ մասնակցություն տեղական ինքնակառավարման գործընթացներին: Յուրաքանչյուր ժամանակաշրջան առաջադրում է իր խնդիրները, որոնք ընդհանրություններ ունենալով հանդերձ` նաեւ առանձնահատուկ են, եւ որոնց լուծումը բխում է թե յուրաքանչյուր համայնքի ու նրա յուրաքանչյուր բնակչի, թե ողջ երկրի շահերից: Շատ կարեւոր է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինները իրենց կայացմանը զուգընթաց կարողացել են հնարավորինս լուծել այդ խնդիրները:
Առավելագույնս մոտ կանգնած լինելով համայնքի բնակչին` ՏԻՄ-երը յուրատեսակ ուժ են ոչ միայն համայնքային խնդիրների վերհանման, այլեւ դրանց լուծմանը հասնելու ճանապարհին: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների աշխատանքից է մեծապես կախված մարդկանց կյանքի որակը համայնքներում, աշխատանք, որը պրոֆեսիոնալիզմից, կազմակերպչական ունակությունից բացի պահանջում է նաեւ զուտ մարդկային չափանիշներ` պատասխանատվությունից մինչեւ համբերատարություն ու պարկեշտություն:
ՀՀ Սահմանադրությունն ու նրանից բխող օրենսդրական դաշտը լայն իրավական հնարավորություն են ընձեռում համայնքային խնդիրների լուծման համար, իսկ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն այդ խնդիրների անմիջական հասցեատերն ու պատասխանատուն են` իրենց գործունեությամբ մասնակցելով ողջ պետության վարկանիշի ձեւավորմանը, որովհետեւ տեղական ինքնակառավարման մարմնի աշխատանքի գնահատականի մեջ քաղաքացին ամփոփում է ողջ պետական համակարգի աշխատանքը: Երկրի ու քաղաքացու արժանապատիվ ապագայի համար անհրաժեշտ է համայնքների ու քաղաքացիների համատեղ ու համերաշխ աշխատանք` հիմնված փոխօգնության ու փոխվստահության վրա, որովհետեւ յուրաքանչյուր համայնք միասնական պետության կարեւորագույն օղակն է, իր ուժով հզորացնում է այն եւ ուժ ստանում նրանից:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով տեղական ինքնակառավարման մարմիններին եւ ՏԻՄ աշխատակիցներին` մաղթում եմ հաջողություն, նպատակասլացություն, հաստատակամություն եւ շարունակական առաջընթաց»:

Председатель НС Г.Саакян направил поздравительное послание к Дню местного самоуправления, в котором, в частности, сказано:
“Поздравляю органы местного самоуправления и работников ОМС с 20-летием со дня создания системы местного самоуправления!
Сегодня, спустя два десятилетия после создания органов местного самоуправления, работа ОМС продолжается в контексте последних изменений Конституции РА, которые вместе с расширением полномочий предполагают и большие возможности организации жизни общины, а также более широкое и активное участие населения в процессах местного самоуправления. Каждый период выдвигает свои задачи, которые вместе с общностями имеют также особенности и решение которых исходит из интересов как каждой общины и каждого ее жителя, так и всей страны. Крайне важно, что органы местного самоуправления сумели наряду со своим становлением по возможности решить эти задачи.
Максимально приближенные к жителю общины, ОМС – весомая сила не только для вскрытия общинных проблем, но и на пути их решения. В значительной мере от работы представителей ОМС зависит качество жизни людей, работы, которая помимо профессионализма, организационных навыков требует также чисто человеческих качеств – от ответственности до терпеливости и порядочности.
Конституция   РА и обусловленное ею законодательное поле предоставляют широкие правовые возможности для решения общинных проблем, а ОМС – непосредственные адресаты и ответчики, своей деятельностью участвующие в формировании авторитета государства, так как в оценке работы ОМС гражданин обобщает работу всей государственной системы. Для достойного будущего страны и гражданина необходима совместная и согласованная работа общин и граждан, основанная на взаимопомощи и взаимном доверии, поскольку каждая община – важнейшее звено   единого государства, своей силой усиливает его и от него же заряжается силой.
Еще раз поздравляя органы местного самоуправления и работников ОМС, желаю успехов, целеустремленности,   упорства и постоянного движения вперед”.