Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է գերմանական Դոյչե Վելլե հեռուստաընկերության ներկայացուցիչներին:
Արտակ Զաքարյանը հյուրերի խնդրանքով խոսել է հայ-գերմանական բազմակողմ հարաբերությունների մասին, մասնավորապես միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությունից, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային համագործակցության հետ կապված խնդիրների եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլի վերաբերյալ, անդրադարձել Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը, ՀՀ-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին եւ հեռանկարներին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ներքաղաքական մի շարք խնդիրների, հատկապես բարեփոխումների գործընթացին եւ սահմանադրական փոփոխություններից հետո իրականացվելիք մի շարք անհրաժեշտ օրենսդրական գործունեությանը, ինչպես նաեւ Եվրոպական Միության փորձի ուսումնասիրմանը եւ ՀՀ պետական կառավարման համակարգում դրա կիրառման առանձնահատկություններին:
Արտակ Զաքարյանը հյուրերին նաեւ ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի գործառույթները, ապա նրանց խնդրանքով պատասխանել է Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող մի շարք հարցերի՝ տալով անհրաժեշտ պարզաբանումներ:
Հանձնաժողովի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի Բունդեսթագին՝ 2016 թվականի հունիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունման համար եւ նշել, որ ցեղասպանությունների ճանաչումը կարեւոր քայլ է մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում:

23 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закарян принял представителей немецкой телекомпании “Дойче велле”.
По просьбе гостей А.Закарян представил армяно-германские разносторонние отношения, в частности тесные межпарламентские связи, а также вопросы, связанные с региональным сотрудничеством, нынешний этап процесса мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, членство РА в ЕАЭС, возможности и перспективы развития отношений РА – Евросоюз.
В ходе встречи затронут ряд внутриполитических проблем, касающихся специфики законодательной деятельности в процессе реализации реформ и конституционных изменений, а также изучения опыта Евросоюза и его применения в системе государственного управления РА.
А.Закарян представил также функции возглавляемой им комиссии, дал исчерпывающие ответы на вопросы гостей, касающиеся внутренней и внешней политики Армении.
Председатель комиссии выразил признательность за принятие 2 июня 2016 г. Бундестагом ФРГ резолюции о признании Геноцида армян и отметил, что признание геноцидов – важный шаг в предупреждении преступлений против человечества.