Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է գերմանական Դոյչե Վելլե հեռուստաընկերության ներկայացուցիչներին:
Արտակ Զաքարյանը հյուրերի խնդրանքով խոսել է հայ-գերմանական բազմակողմ հարաբերությունների մասին, մասնավորապես միջխորհրդարանական սերտ համագործակցությունից, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային համագործակցության հետ կապված խնդիրների եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկայիս փուլի վերաբերյալ, անդրադարձել Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը, ՀՀ-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին եւ հեռանկարներին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ներքաղաքական մի շարք խնդիրների, հատկապես բարեփոխումների գործընթացին եւ սահմանադրական փոփոխություններից հետո իրականացվելիք մի շարք անհրաժեշտ օրենսդրական գործունեությանը, ինչպես նաեւ Եվրոպական Միության փորձի ուսումնասիրմանը եւ ՀՀ պետական կառավարման համակարգում դրա կիրառման առանձնահատկություններին:
Արտակ Զաքարյանը հյուրերին նաեւ ներկայացրել է իր գլխավորած հանձնաժողովի գործառույթները, ապա նրանց խնդրանքով պատասխանել է Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող մի շարք հարցերի՝ տալով անհրաժեշտ պարզաբանումներ:
Հանձնաժողովի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի Բունդեսթագին՝ 2016 թվականի հունիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունման համար եւ նշել, որ ցեղասպանությունների ճանաչումը կարեւոր քայլ է մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում:

On September 23, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan received the representatives of the German Deutsche Welle TV company.
At the guests’ request Artak Zakaryan talked about the Armenian-German multilateral relations, particularly, the inter-parliamentary close cooperation, as well as the problems relating to the regional cooperation and the current phase of the peaceful settlement process of Nagorno Karabakh problem, touched upon Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union, the opportunities and perspectives of the development of the RA-European Union relations.
In the course of the meeting the sides also referred to a number of inner-political problems, especially the process of the reforms and a number of necessary legislative activities to be implemented after the Constitutional Amendments, as well as the study of the European Union experience and the peculiarities of its use in the RA state administration system.
Artak Zakaryan also presented the functions of the Committee led by him, then upon their request answered a series of questions regarding Armenia’s inner and foreign policy, giving necessary clarifications.
The Committee Chair has expressed his gratitude to the German Bundestag for the adoption of Resolution recognizing the Armenian Genocide on June 2, 2016 and noted that the recognition of genocides is an important step in prevention of crimes against mankind.