ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը սեպտեմբերի 15-ին հանդիպել է Ռումինիայից, Իտալիայից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Բուլղարիայից, Մոլդովայից, Ուկրաինայից եւ Լատվիայից Հայաստան ժամանած քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԱԺ պատգամավոր, «Դպրոց-կենտրոնների միություն» իրավաբանական անձանց միության նախագահ Ռուզաննա Մուրադյանը:
Հերմինե Նաղդալյանը, ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում, նշել է, որ նրանց այցը կարեւոր ազդակ կլինի կրթական ծրագրերի իրականացման, երիտասարդների միջեւ փորձի փոխանակումների տեսանկյունից եւ այս հարցում առանձնակի կարեւորել «Դպրոց-կենտրոնների միություն» իրավաբանական անձանց միության գործունեությունը: Տիկին Նաղդալյանն ընդգծել է, որ մեր երկրի իշխանությունը կարեւորում է քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների դերը պետության զարգացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում տիկին Նաղդալյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրել է տարածաշրջանային մարտահրավերները, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը, անդրադարձել 101 տարի առաջ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանությանը եւ հայ-թուրքական հարաբերություններին, ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությանը եւ ՀՀ արտաքին ու ներքին քաղաքականությանն առնչվող բազմաթիվ այլ հարցերի:

On September 15, the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with the civil society representatives of Romania, Italy, Germany, Greece, Bulgaria Moldova, Ukraine and Latvia, who arrived in Armenia. The RA MP, President of the Union of School-Centers Union of Legal Entities Ruzanna Muradyan attended the meeting.
Hermine Naghdalyan, welcoming the guests in the RA National Assembly, noted that their visit will be an important impetus in terms of the implementation of the educational programmes, exchanges of experience between the young people and in this issue highlighted the activities of the Union of School-Centers Union of Legal Entities. Mrs Naghdalyan has underlined that the authorities of our country emphasize the role of the institutes of the civil society in the development of the state.
During the meeting Mrs Naghdalyan presented in detail to the guests the regional challenges, the process of the NK conflict settlement, touched upon the Genocide perpetrated towards the Armenian people 101 years ago and the Armenian-Turkish relations, the RA-EU cooperation, Armenia's membership to the EEC and other issues regarding the RA foreign and inner policy.
At the end of the meeting the NA Deputy Speaker also answered the questions concerning the young people.