Սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի Ալեքսանդր Պուշկինի անվան թիվ 8 հիմնական դպրոցի մի խումբ ուսուցիչներ եւ աշակերտներ: Բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ խորհրդարանն այն վայրն է, որտեղ քաղաքական ուժերը, միմյանց հետ բանավիճելով, կարողանում են գտնել տարբեր ոլորտներին վերաբերող հարցերի լավագույն լուծումները:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ՀՀ Սահմանադրությունը երկրի հիմնական օրենքն է, որից բխում են մյուս օրենքները եւ Ազգային ժողովն իր նիստերը վարում է ըստ սահմանադրական դրույթների:
Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքում աշակերտներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել ԱԺ նախագահին, որոնց նա սիրով պատասխանել է:
Հարցերը հիմնականում վերաբերել են օրենսդրական նախաձեռնությունների ներկայացման եւ քննարկման ընթացակարգերին, տնտեսության զարգացման եւ ներդրումների խրախուսման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Խորհրդարանի ղեկավարն աշակերտներին հորդորել է լավ սովորել, ստանալ որակյալ կրթություն եւ ընտրած ոլորտում դառնալ լավագույն մասնագետները:

13 сентября в рамках программы “Открытые двери” НС посетила группа   учащихся и учителей ереванской основной школы N 8 им. А.Пушкина. Открытый урок вел Председатель НС Г.Саакян. Приветствуя присутствующих, он отметил, что парламент – площадка, где политические силы в полемике находят оптимальные решения вопросов.        касающих ся различных сфер.
Г.Саакян отметил, что Конституция РА – основной закон страны, на который опираются другие законы, и НС проводит свои заседания согласно конституционным положениям.
В развернувшейся непринужденной беседе учащиеся обратились с интересующими их вопросами к спикеру НС, который любезно ответил на них.
Вопросы в основном касались процедур представления и обсуждения законодательных инициатив, развития экономики и предпринимаемых шагов к поощрению инвестиций.
Глава парламента призвал школьников хорошо учиться, получить качественное образование и стать отличными специалистами в избранной сфере.
До встречи с Г.Саакяном учащиеся ознакомились со зданием парламента, присутствовали на заседании НС.