Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ուրուգվայ պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խերարդո Ամարիժայի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել Խերարդո Ամարիժային իր եւ իր գլխավորած պատվիրակությանն Ուրուգվայ այցի հրավերի համար:
Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները հիմնված են բարի կամքի, փոխըմբռնման եւ աջակցության վրա, ինչի մասին վկայում են երկու երկրների միջեւ տարաբնույթ խնդիրների բացակայությունը:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բազմակողմ համագործակցություն հաստատել լատինամերիկյան երկրների, այդ թվում՝ Ուրուգվայի հետ: Նա հույս է հայտնել, որ այցը եւս կնպաստի այդ առումով որոշակի առաջընթաց գրանցելուն:
Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրել է, որ երկու երկրները միջազգային կազմակերպություններում սերտորեն համագործակցում են` սատարելով միմյանց թեկնածությունները տարբեր ընտրություններում: Նա հավելել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում այն հանգամանքը, որ ՄԱԿ-ում Հայաստանին ուղղակիորեն առնչվող բանաձեւերի քվեարկության ժամանակ Ուրուգվայը մշտապես ցուցաբերել է հավասարակշռված մոտեցում:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին՝ մասնավորապես նշելով. «Մենք ամեն ջանք գործադրելու ենք միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչմանը հասնելու համար: Նման ոճրագործությունների զանգվածային դատապարտումը կնպաստի մարդկության դեմ ուղղված նոր հանցանքների կանխարգելմանը: Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում Ուրուգվայը ստանձնեց առաջամարտիկի դերը՝ օրինակ ծառայելով ամբողջ աշխարհին եւ այդպիսով ցույց տալով համամարդկային արժեքներին իր հավատարիմ լինելը»:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացից՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանն ու Արցախը հանդես են գալիս հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին եւ հավելել, որ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն այլընտրանք չկա:
ԱԺ փոխնախագահը հպարտությամբ նշել է, որ հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների խորացման հարցում զգալի դերակատարություն ունեցել է եւ այժմ էլ շարունակում է ունենալ հայ համայնքը՝ հանդիսանալով կամուրջ երկու պետությունների միջեւ:

On September 7, the delegation on an official visit to Uruguay, led by the RA National Assembly Deputy Speaker, Head of the Armenia-Uruguay Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov and comprised of the MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, met with the President of the House of Representatives of the Oriental Republic of Uruguay Gerardo Amarilla.
The NA Deputy Speaker expressed gratitude to Gerardo Amarilla for inviting his delegation and him to visit Uruguay .
Eduard Sharmazanov stated with satisfaction that the mutual relations between the two countries are based on goodwill, mutual understanding and support – the absence of various issues between the two states witnesses that.
The Head of the Armenian delegation emphasized that Armenia is interested in establishing comprehensive cooperation with Latin American countries, including Uruguay . He expressed hope that the visit will also promote some progress in that regard.
Eduard Sharmazanov documented that the two countries closely cooperate in the international organizations, supporting each other’s candidates in various elections. He added that Armenia highly appreciates the fact that Uruguay has always shown balanced approach in voting on resolutions pertaining to Armenia in NATO.
The NA Deputy Speaker also touched upon the recognition of the Armenian Genocide, particularly noting, “We will do our best for the achievement of full international recognition of the Armenian Genocide. The mass condemnation of such crimes will promote the prevention of new crimes against humanity. Uruguay took the lead in the process of recognition of the Genocide, serving as an example to the entire world and indicating its commitment to all-human values.”
Speaking about the NK conflict settlement process, Eduard Sharmazanov mentioned that Armenia and Artsakh stand for exclusively peaceful settlement of the problem and supplemented that the exercise of the right to self-determination of Arsakh Armenians has no alternative.
The NA Deputy Speaker stated with pride that the Armenian community has had and continues currently having a significant role in the deepening of the relations between Armenia and Uruguay , acting as a bridge between the two countries.