Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ուրուգվայ պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խերարդո Ամարիժայի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել Խերարդո Ամարիժային իր եւ իր գլխավորած պատվիրակությանն Ուրուգվայ այցի հրավերի համար:
Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները հիմնված են բարի կամքի, փոխըմբռնման եւ աջակցության վրա, ինչի մասին վկայում են երկու երկրների միջեւ տարաբնույթ խնդիրների բացակայությունը:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բազմակողմ համագործակցություն հաստատել լատինամերիկյան երկրների, այդ թվում՝ Ուրուգվայի հետ: Նա հույս է հայտնել, որ այցը եւս կնպաստի այդ առումով որոշակի առաջընթաց գրանցելուն:
Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրել է, որ երկու երկրները միջազգային կազմակերպություններում սերտորեն համագործակցում են` սատարելով միմյանց թեկնածությունները տարբեր ընտրություններում: Նա հավելել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում այն հանգամանքը, որ ՄԱԿ-ում Հայաստանին ուղղակիորեն առնչվող բանաձեւերի քվեարկության ժամանակ Ուրուգվայը մշտապես ցուցաբերել է հավասարակշռված մոտեցում:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին՝ մասնավորապես նշելով. «Մենք ամեն ջանք գործադրելու ենք միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչմանը հասնելու համար: Նման ոճրագործությունների զանգվածային դատապարտումը կնպաստի մարդկության դեմ ուղղված նոր հանցանքների կանխարգելմանը: Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում Ուրուգվայը ստանձնեց առաջամարտիկի դերը՝ օրինակ ծառայելով ամբողջ աշխարհին եւ այդպիսով ցույց տալով համամարդկային արժեքներին իր հավատարիմ լինելը»:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացից՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանն ու Արցախը հանդես են գալիս հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին եւ հավելել, որ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն այլընտրանք չկա:
ԱԺ փոխնախագահը հպարտությամբ նշել է, որ հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների խորացման հարցում զգալի դերակատարություն ունեցել է եւ այժմ էլ շարունակում է ունենալ հայ համայնքը՝ հանդիսանալով կամուրջ երկու պետությունների միջեւ:

7 сентября находящаяся в Уругвае с рабочим визитом делегация во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Уругвай Э.Шармазановым, в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна, встретилась с   председателем Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Херардо Амарижей.
Вице-спикер НС поблагодарил Херардо Амарижу за приглашение возглавляемой им делегации посетить Уругвай.
Э.Шармазанов с удовлетворением констатировал, что отношения между двумя странами основываются на доброй воле, взаимопонимании и содействии, о чем свидетельствует отсутствие каких-либо проблем между РА и Уругваем.
Глава армянской делегации подчеркнул, что Армения заинтересована в установлении многостороннего сотрудничества с латиноамериканскими странами, в том числе с Уругваем. Он выразил надежду, что визит также послужит в этом аспекте достижению определенного прогресса.
Э.Шармазанов отметил, что обе страны тесно сотрудничают в международных организациях, поддерживая кандидатуры друг друга в различных выборах. Он добавил, что Армения высоко ценит стабильно взвешенный подход Уругвая во время голосований в ООН по резолюциям, непосредственно касающимся Армении.
Вице-спикер НС обратился также к процессу признания Геноцида армян, в частности отметив: “Мы приложим все усилия для   достижения полного признания Геноцида армян международным сообществом. Массовое осуждение подобных преступлений   будет способствовать предупреждению новых злодеяний против человечества. В процессе признания геноцида Уругвай сыграл роль авангарда, став примером для всего мира и таким образом показав свою приверженность общечеловеческим ценностям”.
Говоря о процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, Э.Шармазанов отметил, что Армения и Арцах выступают за исключительно мирное урегулирование, и добавил, что реализации права арцахских армян на самоопределение нет альтернативы.
Вице-спикер НС с гордостью отметил, что в углублении армяно-уругвайских отношений ощутимую роль сыграла и ныне продолжает играть армянская община, являясь мостом между двумя государствами.