Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 5-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետության ԱԳՆ արտաքին քաղաքականության հարցերով փոխքարտուղար դեսպան Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենի հետ:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ երկկողմ հարաբերությունները բազմակողմ ձեւաչափով դինամիկ զարգացում են ապրում: Երկուստեք կարեւորվել է տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ինչին կողմերի համոզմամբ՝ կարող է նպաստել գործարար համաժողովների անցկացումը:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակություն է հայտնել առ այն, որ Արգենտինյան Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունները ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը: Էդուարդ Շարմազանովը Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենի հետ զրույցում նշել է, որ Ցեղասպանության դատապարտմամբ Արգենտինան վերահաստատել է իր՝ ժողովրդավարական երկիր լինելու անվիճելի փաստը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկվել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրել է, որ մեր օրերում աշխարհը գնում է ինքնորոշման իրավունքի հաղթարշավի ուղիով: Նա ընդգծել է, որ բանակցություններում առաջընթաց չի արձանագրվում Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով: Պարոն Շարմազանովի գնահատմամբ՝ քանի դեռ կյանքի չեն կոչվել Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների պայմանանավորվածությունները, բանակցային գործընթացում որեւէ առաջնթաց դժվար է ակնկալել: Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենն իր հերթին նշել է, որ Արգենտինան հանդես է գալիս ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին:

On September 5, the delegation on an official visit to Argentina, led by the RA National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and comprised of the NA MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, met with the Undersecretary for Foreign Affairs at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Argentine Gustavo Rodolfo Zlauvinen.
The interlocutors documented that bilateral relations develop comprehensively and dynamically. It was mutually emphasized the further expansion and intensification of economic ties, which can be promoted by business conferences, according to the parties.
The RA NA Deputy Speaker expressed gratitude that the legislative, executive and judicial authorities have recognized and condemned the Armenian Genocide.   In his talk with Gustavo Rodolfo Zlauvinen, Eduard Sharmazanov has mentioned that Argentina reiterates the undisputable fact that Argentina is a democratic country, by condemning the Genocide.
During the meeting they also touched upon the regional issues, the process of the NK conflict settlement. Talking about the NK conflict, Eduard Sharmazanov documented that currently the world is on the victorious way of the right to self-determination. He emphasized that negotiations do no good because of Azerbaijan ’s anti-constructive position. By Mr Sharmazanov’s assessment, unless Vienna and St. Petersburg summits’ arrangements are brought to life, it is difficult to expect any progress in negotiation processes. In his turn Gustavo Rodolfo Zlauvinen noted that Argentina stands exclusively for the peaceful settlement of the NK conflict.