ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն օգուստոսի 29-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերթ Վայլերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Ալբերթ Վայլերի ունեցած ներդրումը երկու երկրների միջխորհրդարանական եւ միջպետական հարաբերությունների առավել խորացման եւ զարգացման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարն արժեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բունդեսթագի համագործակցությունն ու շփումների ակտիվացումը: Ազգային ժողովի նախագահը ողջունել է տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման, փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը: Այս համատեքստում Գալուստ Սահակյանը կարեւոր է համարել Բունդեսթագի պատգամավորների այցերն Արցախ:
Գալուստ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի Բունդեսթագին 2016 թ. հունիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող օրինագծի ընդունման համար: «Համոզված եմ, որ նման ոճրագործություններն ընդունելու եւ դատապարտելու ճանապարհով միայն հնարավոր կլինի կանխել դրանց կրկնությունն ապագայում»,- ասել է Գալուստ Սահակյանը:
Ալբերթ Վայլերը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, հատկանշական է համարել իր այցը Հայաստան՝ Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող օրինագծի ընդունումից հետո: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Բունդեսթագի պատգամավորը եւս կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների փոխայցերը, հարաբերությունների առավել խորացումը հատկապես տնտեսական ոլորտում: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ Ալբերթ Վայլերը նշել է, որ Գերմանիան իր հերթին ջանում է անել հնարավորը տարածաշրջանային խաղաղության պահպանման համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ պարոն Վայլերի օժանդակությամբ կշարունակվի եւ առավել կզարգանա Գերմանիայի եւ Հայաստանի ավանդական ջերմ համագործակցությունը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հայ-գերմանական կապերի ամրապնդման եւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար Ալբերթ Վայլերին պարգեւատրել է ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալով:

On August 29, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the delegation led by Albert Weiler, Bundestag MP and President of the German-Armenian Forum.
Welcoming the guest, Galust Sahakyan highly assessed Albert Weiler’s contribution to the further deepening and development of interparliamentary and interstate relations between the two countries.
The Head of the Parliament evaluated the intensification of cooperation and contacts between the RA National Assembly and Bundestag. The National Assembly Speaker welcomed the endeavours of the German side aimed at the promotion of the regional cooperation, sustainability of peace and stability, formation of atmosphere of confidence in the region. In this context Galust Sahakyan highlighted Buntestag MPs’ visits to Artsakh.
Galust Sahakyan expressed gratitude to the German Bundestag for adopting the bill on June 2, 2016 condemning the Armenian Genocide.  “I am confident that only through recognition and condemnation of this kind of crimes it is possible to prevent their repetition in the future”, - mentioned Galust Sahakyan.
Albert Weiler, thanking for the reception, attached importance to his visit to Armenia after the adoption of the bill condemning the Armenian Genocide. Touching upon the bilateral relations, the Bundestag MP emphasized the mutual visits, the deepening of relations between the two countries especially in the economic sphere. Referring to the regional issues, Albert Weiler noted that Germany strives in its turn to do its best for the maintenance of regional peace.
The parliamentary President expressed confidence that by the support of Mr Weiler the traditional warm relations between Germany and Armenia will continue and further develop.
At the end of the meeting the RA NA President Galust Sahakyan awarded Albert Weiler the RA NA Honorary Medal for his significant contribution to the intensification of the Armenian – German relations and advancement of interparliamentary ties.