Հունիսի 26-27-ին Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում տեղի է ունեցել «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության 15-րդ համագումարը, որին կուսակցության հրավերով մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատվիրակությունը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են եղել ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամներ Գագիկ Մինասյանը եւ Կարեն Ավագյանը: Համագումարի շրջանակում կայացել է «Աշխարհ 2016. մարտահրավերներ եւ սպառնալիքներ» թեմայով կլոր սեղան, որին մասնակցել են 21 երկրների 29 կուսակցությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով կլոր սեղանի մասնակիցներին` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն իր ելույթում կարեւորել է Պետական դումայի ընտրություններից առաջ Ռուսաստանի ամենաբազմամարդ եւ ազդեցիկ կուսակցության համագումարի հրավիրման փաստը ոչ միայն «Միասնական Ռուսաստանի», այլեւ մասնակից բոլոր քաղաքական ուժերի եւ երկրների համար, հաջողություններ մաղթել կուսակցությանը սպասվելիք ընտրական գործընթացներում, համոզմունք հայտնել, որ Ռուսաստանի ներկա իշխող կուսակցությունը հերթական անգամ կապացուցի, որ երկրի քաղաքական ուժերի մեջ եւ ընտրողների շրջանում վայելում է առավելագույն վստահություն:
Անդրադառնալով կլոր սեղանի բուն թեմային՝ արդի ժամանակների քաղաքական մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին, Հերմինե Նաղդալյանը որպես դարի ամենավտանգավոր սպառնալիք` առանձնացրել է ահաբեկչությունը՝ իր նորանոր դրսեւորումներով: «Անցել են այն օրերը, երբ ահաբեկչությունը պատկերացնում էինք այստեղ ու այնտեղ ծայրահեղականների կազմակերպած պայթյուններով ու սպանություններով: Այդ աղետն այսօր չի ճանաչում ո՛չ սահմաններ, ո՛չ տնտեսապես հարուստ ու աղքատ երկրներ եւ ո՛չ էլ տարածքով փոքր կամ մեծ պետություններ: Մենք գործ ունենք մի չարիքի հետ, որի դեմ պետք է պայքարենք միասնական ուժերով, եթե ուզում ենք հաջողության հասնել: Ահաբեկչությունն այսօր ամենուրեք ուղղված է մարդու, նրա խաղաղ կյանքի ու ապրելու իրավունքի դեմ»,- ասել է տիկին Նաղդալյանը:
«Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության հրավիրած կլոր սեղանի բարձր ամբիոնից Հերմինե Նաղդալյանը ներկաներին հիշեցրել է, որ այն նույն ժամանակ, երբ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հռչակում էր 21-րդ դարի մանիֆեստը, որտեղ խոսք է գնում ինքնաապառազմականացման եւ խաղաղության ձգտման մասին, Արցախի ժողովրդի դեմ հարեւան պետության կողմից սանձազերծվեց լայնամասշտաբ պատերազմ՝ սահմանի ողջ երկայնքով, խախտվեց 1994 թ. եռակողմ պայմանագիրը, ինչպես նաեւ մարդասիրական բազմաթիվ միջազգային օրենքներ: Ահաբեկչական խմբավորումների՝ Սիրիայում ու Իրաքում գործող «Իսլամական պետության» ձեռագրով կատարվեցին վայրագություններ եւ հանցագործություններ ընդդեմ մարդկության եւ մարդկայնության: «Եվ դա պետք է բարձրաձայնվի ու դատապարտվի բոլոր այն ամբիոններից, որտեղ գիտակցում են մարդու ու մարդկության իրավունքները, հանձնառու են ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանությանը»,- իր խոսքում կոչ է արել Հերմինե Նաղդալյանը:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխխոսնակն առանձնակի ընդգծել է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի կարեւորությունը: «Պաշտպանելով մարդու իրավունքները՝ մենք հանձնառու ենք դառնում ազգերի ինքնորոշման իրավունքների եւ իրենց ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու իրավունքի պաշտպանությանը: Ժամանակակից գլոբալ աշխարհում տարածքային ամբողջականությունը չի կարող եւ չպետք է սահմանափակի այդ տարածքում ապրող ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»,- իր խոսքում շեշտել է Հերմինե Նաղդալյանը՝ ներկաների ուշադրությունը հրավիրելով եւ բարձրաձայնելով կրկնակի ստանդարտների մասին, որոնք չունեն ոչ մի արդարացում եւ չպետք է կիրառվեն որեւէ տեղ:
Զուգահեռ անցկացնելով Ղրիմի, Դոնբասի, Լուգանսկի եւ Արցախի միջեւ՝ Հերմինե Նաղդալյանն իր խոսքում նշել է հետեւյալը. «Աստծո ստեղծած աշխարհում բոլոր ժողովուրդներն էլ հավասար իրավունքներ ունեն ինչպես Ղրիմի, այնպես էլ Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը, ով հանրաքվեով հռչակել է իր անկախությունը: Հանրաքվե, որ կատարվել է ողջ միջազգային հանրության համար ընդունելի միջազգային օրենքներին համապատասխան: Սա եւս մեկ մարտահրավեր եւ սպառնալիք է ժամանակակից աշխարհի համար, որովհետեւ ժողովուրդները պայքարի են ելնում իրենց իրավունքների համար եւ ոչ մի բացատրություն չկա այն հանգամանքին, որ մեկի իրավունքը ավարտվում է մյուսի անիրավությամբ: Դա հնարավոր չէ բացատրել ոչ Դոնբասում, ոչ Լուգանսկում, ոչ Արցախում, ոչ Ղրիմում»:
Կարեւորելով Ռուսաստանի դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ պետություն եւ երկարամյա ջանքերը կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման համար, որի վերջին վկայությունը Սանկտ-Պետերբուրգում ՌԴ նախագահի կազմակերպած հանդիպումն էր, Հերմինե Նաղդալյանը եւս մեկ անգամ բարձրաձայնել է ՀՀ դիրքորոշումը. «Մենք կողմ ենք կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորմանը, բայց մենք իրավունք ունենք ակնկալել հասցեական հայտարարություններ՝ ագրեսորը պետք է իր անունով կոչվի, խաղաղությունը պետք է խաղաղություն լինի եւ որեւէ տեղ պատերազմը պետք է բացառվի, ինչպես նաեւ Հարավային Կովկասում, որովհետեւ կայծ է պետք՝ ամբողջ տարածաշրջանը տեւական ժամանակով քաոսի մեջ սուզելու համար»: Իր ելույթում Հերմինե Նաղդալյանն անդրադարձել է նաեւ Մերձավոր Արեւելքում եւ Սիրիայում տիրող իրավիճակին, փախստականների խնդրին, որը մեր օրերի սպառնալիքներից ու մարտահրավերներից մեկն է դարձել՝ մարդկանց զրկելով տներից, ունեցվածքից ու նորմալ կյանքի հնարավորություններից: Այդ առումով ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը խորհրդանշական է համարել այն հանգամանքը, որ Հայաստանը դարձավ Եվրոպայում ամենամեծ թվով փախստականներ ընդունած երրորդ երկիրը՝ նշելով, որ հայերիս համար նրանք փախստականներ չեն, այլ մեր հայրենակիցները, որոնք Օսմանյան Թուրքիայում 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի հետո նորից հարկադրված էին գաղթի ճանապարհը բռնել:
Որպես աշխարհաքաղաքական անկայունության եւ գլոբալ մարտահրավերներից անխուսափելիության օրինակ, Հերմինե Նաղդալյանն առանձնացրել է Մեծ Բրիտանիայի հանրաքվեի՝ Եվրամիությունից դուրս գալու օգտին քվեարկությունը՝ հարգելով բրիտանական ժողովրդի ընտրությունը, միաժամանակ նշելով, որ այն ծանր հարված էր ԵՄ-ին եւ կարող է դոմինոյի էֆեկտ ունենալ. «Արդյո՞ք պատրաստ ենք մենք աշխարհաքաղաքական այդ փոփոխություններին, որոնք բերելու են անկայունություն, ֆինանսական ցնցումներ ու տնտեսական նորանոր կորուստներ: Մյուս հարցը՝ մենք պե՞տք է փորձենք համապատասխան դասեր քաղել՝ գնահատելով ունիվերսալ օրինաչափությունները մեր տարածքում ինտեգրացիոն միավորումներ կառուցելիս եւ կայացնելիս: Կարծում եմ՝ միանշանակ այո»,- նշել է տիկին Նաղդալյանը:
Հերմինե Նաղդալյանն իր ելույթն ավարտել է՝ հիշեցնելով համամարդկային սիրո մասին՝ այս համատեքստում անդրադառնալով Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապի օրերս Հայաստան կատարած այցին: Նրա այցի էկումենիկ, քաղաքական, հոգեւոր ու բարոյական նշանակության գնահատականը թողնելով մասնագիտական շրջանակներին՝ Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է համամարդկային արժեքների պաշտպանությունը եւ խոսքը եզրափակել Հռոմի պապի պատգամով. «Սիրեք Ձե՛զ եւ Ձեր մերձավորներին, գնահատե՛ք հիշողությունն ու խաղաղությունը եւ մի՛ վախեցեք ինքներդ Ձեզ հետ անկեղծ լինելուց: Պետությունների եւ մարդկանց կյանքը նույն օրինաչափություններն ունեն, համատեղ մենք կարող ենք դիմակայել բոլոր փորձություններին եւ մարտահրավերներին»:

Э.Нагдалян на съезде партии “Единая Россия” о важности проблемы самоопределения наций
26-27 июня в столице РФ Москве прошел XV съезд партии “Единая Россия”, в котором приняла участие приглашенная партией делегация РПА во главе с вице-спикером НС РА, членом исполнительного органа РПА Э.Нагдалян. В составе делегации – депутаты НС, члены исполнительного органа РПА Г.Минасян и К.Авагян. В рамках съезда состоялся круглый стол на тему “Мир-2016: вызовы и угрозы”, в котором участвовали представители 29 партий из 21 страны.
Приветствуя участников круглого стола, вице-спикер НС Э.Нагдалян в своем выступлении сказала: “Разрешите поздравить самую влиятельную и многочисленную партию России с партийным съездом и, что особенно важно, с политической мобилизацией в истинном смысле слова, активно   происходящей перед предстоящими выборами в Государственную Думу.   Спасибо также и  за организацию этого круглого стола. Считаю это  важной инициативой, так как это   актуально  не только для “Единой России”, но и для всех нас – политических сил и стран, поскольку, действительно, в мире все взаимосвязано. Хочу пожелать плодотворной работы съезду, успехов   партии на выборах, уверена, что “Единая Россия” в очередной раз докажет, что пользуется наибольшим  авторитетом среди всех политических сил страны и доверием избирателей”.
Далее г-жа Нагдалян отметила: “Будучи политической партией  с высокой гражданской позицией,   “Единая Россия”, естественно, не может избежать сложных и противоречивых вызовов и угроз нашего времени. В глобализированном мире, казалось, глобальные экономические интересы должны были бы преобладать над другими интересами, но политика, как обычно, имеет решающее слово во всем мире и на весь мир. Говоря о десятках угроз и вызовов нашего времени, хотела бы выделить наиболее важный и самый опасный сегодня – терроризм, который получает все новые и новые проявления. Прошли те времена, когда мы представляли терроризм как убийства и   взрывы  экстремистов в том или ином месте. Сегодня эта катастрофа не знает границ, нет богатых и бедных стран, больших и малых. Мы имеем дело со злом, против которого должны бороться едиными усилиями, если хотим добиться успеха. С высокой трибуны этого круглого стола я хотела бы напомнить всем присутствующим, что повсюду терроризм направлен против человека, против его жизни и права жить в мире"
Э.Нагдалян в этом русле подчеркнула: "Ровно в то время, когда уважаемый Нурсултан Абишевич  представлял свой манифест 21-го века и говорил о самодемилитаризации и стремлении к миру, именно в это время нашими соседями была инициирована широкомасштабная  военная агрессия по всей линии границ Арцаха.   Был  нарушен   трехсторонний договор о перемирии, подписанный в 1994 г. В стиле террористических групп, ИГИЛ были совершены зверства, страшные преступления против человечности. И это должно быть осуждено со все трибун, признающих права человека и человечества, приверженных защите демократических ценностей”.
Вице-спикер НС заметила: “Я хотелa   бы подчеркнуть важность права нации  на самоопределение. Защищая  права  человека, мы  естественным образом  становимся   приверженцами и защитниками  права  нации  на самоопределение – право народа   самому   определять свою судьбу и   право на защиту своих прав. В  современном  глобальном   мире  территориальная  целостность   не может и не должна  ограничивать права   на самоопределение народов, проживающих в этих районах. Я уверена,   все   здесь присутствующие согласны со мной.   И тут я хочу сказать об еще одном вызове нашего времени – это  двойные стандарты. Двойные стандарты   не имеют   никаких  оправданий, и не должны быть применены где-либо. Потому что  Бог создал мир, где  все люди имеют равные права, как и все народы, также как народ Крыма, Арцаха, который объявил о своей независимости  в результате  референдума, проведенного в соответствии с международными, приемлемыми для  всего международного сообщества  правовыми нормами. Это еще один вызов  и еще одна серьезная угроза  современному миру, потому что народы  поднимаются на борьбу  за свои права и нет никакого объяснения, почему права одних оборачиваются бесправием других. Это невозможно объяснить  ни на Донбассе, ни в Луганске, ни в Арцахе, ни в Крыму”.
В связи с Нагорно-Карабахской проблемой Э.Нагдалян подчеркнула: “Россия является членом Минской группы ОБСЕ и прилагает долгосрочные усилия для мирного урегулирования конфликта, о чем свидетельствует и  недавняя встреча, инициированная президентом России В.Путиным в Санкт-Петербурге. Мы выступаем за мирное урегулирование конфликта, но мы имеем право ожидать адресные справедливые заявления – агрессор должен быть  назван   своим именем, мир должен быть миром и война должна быть исключена  повсюду, как и на Южном Кавказе, потому что достаточно малой искры и весь регион на долгое времени погрузится в хаос. И так очень долго не наступает долгожданный мир на Ближнем Востоке, несмотря на то, что все говорят, что они за то, чтобы разрушительная война закончилась днем раньше”.
Коснувшись ситуации в Сирии и на Ближнем   Востоке в целом Э.Нагдалян добавила: “Не могу не отметить еще  один серьезный  вызов и угрозу нашего времени – проблему беженцев, людей в одночасье потерявших  дом, имущество и возможности  нормальной  мирной жизни. Символично, что Армения стала третьей страной в Европе, принявшей  наибольшее число беженцев, но они не являются беженцами для нас – это наши соотечественники, которые  через 100 лет после Геноцида армян в Османской Турции в 1915 г. вновь   были вынуждены   встать на путь тяжелейших испытаний”.
Вице-спикер НС, затронув последние развития в Европе, заметила: “Примером геополитической  нестабильности   и неизбежности   глобальных  проблем  в эти  дни  явилось голосование на референдуме в Великобритании  за  выход   из ЕС.   Как и все цивилизованные люди, я   уважаю выбор британского народа, но, как политик,   не могу   не признать, что это тяжелый удар по ЕС и может   иметь эффект домино.   И тут мы должны задуматься: готовы ли мы к геополитическим изменениям, которые приведут к   новым нестабильностям,  финансовым потрясениям  и экономическим  потерям. И другой вопрос, важный для нас, - д олжны ли  мы попытаться извлечь соответствующие уроки, оценивая  универсальные закономерности   при построении и развитии интеграционных процессов на нашем пространстве – думаю, да”.
В завершение своего выступления Э.Нагдалян сказала: “Я хотела  бы напомнить   о любви. Вчера в Армении был глава Римско-католической церкви   Папа Франциск. Оставив профессиональным кругам экуменическую, политическую, духовно-нравственную оценку  значимости  этого визита, как обычный   человек,  для которого   на первом   плане общечеловеческие ценности, я хотела бы завершить свое  выступление   его наказом   людям: любите   себя и ближнего своего, цените  память и мир, и не бойтесь быть   искренними сами с собой. Жизнь   и модели жизни государств и   людей одни и те же, вместе мы сможем противостоять всем испытаниям и вызовам, если будем  руководствоваться  вечными  принципами   любви и ответственности”.