ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում հայկական պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանի ելույթը
նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել երկու զեկուցողներին էլ այսօր մեզ ներկայացված գերազանց տեքստերի համար, որոնք փայլուն են ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ակադեմիական տեսանկյունից: Կրթությունն ու մշակույթն ազդեցիկ գործիքներ են՝ կանխարգելելու հասարակության ծայրահեղականացումը եւ աջակցելու քաղաքացիական հասարակությանը՝ կառուցելու ժողովրդավարական քաղաքացիականության վրա խարսխված համակեցություն: Միեւնույն ժամանակ, կրթությունն ու մշակույթն ազդեցիկ աղբյուրներ են ինտելեկտուալ առաջխաղացման եւ զարգացման համար, ինչը հնարավորություն է տալիս մեզ ձեռք բերել գիտելիքներ եւ քննադատական մտածողություն, եւ մեզ շրջապատող աշխարհն առավել լայն՝ տարբեր դիտանկյուններից նայելու կարողություն: Ես մտահոգություն ունեմ, եւ երկու զեկույցները գալիս են կրկնապատկելու իմ մտահոգությունը, որ մենք բավարար գիտակցություն չունենք կրթության եւ մշակույթի՝  հասարակական զարգացումների վրա ունեցած երկարաժամկետ ազդեցության վերաբերյալ:
Կրթական ոլորտում քաղաքականությունը, սովորաբար, ուղղված է անձին տալու մասնագիտական գիտելիքներ եւ կարողություններ՝ ելնելով նախեւառաջ տնտեսական առաջնահերթություններից, մինչդեռ մարդու անձնական ինտելեկտուալ զարգացումը մնում է շատ կարեւոր գործիք հասարակական համալիր զարգացումների եւ ընդհանրական կենսակերպի համար, մի բան, որ, խոշոր հաշվով, Եվրոպայում արհամարվել է վերջին տասնամյակների ընթացքում: Բացառապես դեպի տնտեսություն միտված քաղաքական բանավեճն ու կրթական եւ մշակութային քաղաքականությունները պետք է վերանայվեն՝ պատասխաններ գտնելու եվրոպական հասարակություններում գնալով աճող համալիր մարտահրավերներին: Ցավով եմ արձանագրում, որ կրթությունն ու մշակույթը առաջնային ոլորտներից էին, որտեղ տնտեսական ու ֆինանսական խնդիրներով պայմանավորված, եվրոպական մի շարք երկրներում կառավարությունները կրճատեցին պետական ֆինանսավորումը:
Կրթության ու մշակույթի ոլորտներում ներդրումներին, ինչպես ճշմարտացիորեն նշեց մեր բրիտանացի գործընկերը, պետք է տրվի առաջնահերթություն ճիշտ անպես, ինչպես մենք Եվրոպայում առաջնահերթ ենք դիտում ենթակառուցվածքների, անվտանգության եւ հանրային կյանքի այլ կարեւոր ոլորտներում կատարվող ներդրումները: Բայցեւայնպես, իրավիճակն այդ առումով եվրոպական տարբեր երկրներում տարբեր են, եւ զեկույցների՝ ընդհանրացումներ կատարելու փորձերը, խոշոր հաշվով, հարաբերական են: Զեկուցողները նշում են նաեւ այն վտանգների մասին, որ առանձին իրավիճակներում կարող է բխել կրթության եւ մշակույթի գաղափարախոսակայնացումից, ինչպես մենք պատմականորեն տեսել ենք Խորհրդային Միության եւ նացիստական Գերմանիայի պատմափուլերում, երբ այդ ոլորտների գաղափարախոսակայնացումը ծառայում էր կոնկրետ վարչակարգերի քաղաքական օրակարգերին ու քաղաքական նպատակներին: Մոտավորապես ճիշտ նման իրավիճակ մենք ունենք այսօր Ադրբեջանում: Եթե ուշադրություն դարձնեք այն ամենին, ինչ քիչ առաջ ասաց Ադրբեջանի պատվիրակ Ռաֆայել Հուսեյնովը՝ կապված հայերի կողմից, այսպես ասած, «Ադրբեջանի պատմական ժառանգության հայկականացման կամ յուրացման» մեղադրանքների վերաբերյալ, կհասկանանք, որ դա չափազանց դիպուկ ապացույցն է այն ամենի, որ այսօր էլ կան կառավարություններ, որոնք անգամ մշակույթն ու կրթությունն են ենթարկում տիրապետող գաղափարախոսությանը, հետեւաբար նաեւ՝ տվյալ վարչակարգի քաղաքական առաջնահերթությունների սպասարկմանը, ինչը չափազանց վտանգավոր է: Զեկույցները, մյուս կողմից, անդրադառնում են սփյուռքյան համայնքներին եւ այստեղ ակնհայտ է, որ փոքրամասնություն կազմող համայնքների եւ փախստականների ինտեգրումը այսօրվա Եվրոպայի համար իրենից ներկայացնում է մեծ մարտահրավեր:
Կրթությունն ու մշակույթն այս առումով երկու կարեւոր համակարգային հարթություններ են՝ ապահովելու բոլոր այն խմբերի ինետգրացիան, որոնք տարբերվող ինքնությունների կրող են: Իսկապես, համայնքային, սփյուռքյան այդ կազմակերպությունները պետք է ֆինանսավորում ստանան պետական միջոցներից, եւ Շվեդիան այս հարցում պարզապես օրինակելի երկիր է, որտեղ բոլոր համայնքային կազմակերպությունները ֆինանսավորում են ստանում պետական բյուջեից՝ իրենց ազգային-համայնքային կյանքը կազմակերպելու համար: Բայց մյուս կողմից պարտավոր ենք նաեւ արձանագրել, որ տվյալ համայնքային կազմակերպություններն ու փոքրամասնություն հանդիսացող խմբերն էլ իրենց հերթին պետք է հարգեն տվյալ երկրի սոցիալական համակեցության, ներդաշնակության եւ միասին ապրելու ավանդույթներն ու մշակույթը: Ցավոք սրտի, այն ինչ տեղի ունեցավ այս տարի՝ ապրիլի 9-ին, Ստոկհոլմի քաղաքային հրապարակներից մեկում, մեծ մտահոգության տեղ է տալիս, երբ Շվեդիայում գործող թուրքական համայնքային կազմակերպության առաջնորդներից մեկը՝ Բարբարոս Լեյլանին ցուցարարներին դիմելով հանդես եկավ «մահ հայերին» կարգախոսով, ինչը մեծ մարտահրավեր էր ոչ միայն փախստականների ու այլ փաքրամասնությունների ինտեգրման ու սոցիալական համակեցության մեծ ավանդույթներ ունեցող այդ երկրի մշակույթին, այլեւ հասարակության ներսում ծայրահեղականության դուռ բացող անչափ վտանգավոր փորձ եւ Թուրքիայի կողմից պատմական հայրենիքից դուրս ապրող հայրենակիցներին՝ սեփական քաղաքական նպատակներին ծառայեցնելու անընդունելի օրինակ:

Выступление члена армянской делегации С.Фарманяна на летней сессии ПАСЕ
“Образование и культура – влиятельные инструменты для предупреждения экстремизма в обществе и содействия гражданскому обществу в налаживании сосуществования, опирающегося на демократическую   гражданственность. В то же время образование и культура – влиятельные источники интеллектуального прогресса и развития, что дает нам возможность обрести знания и критическое мышление и возможность максимально широко, под различными углами зрения, рассматривать окружающий нас мир”.
Далее С.Фарманян, реагируя на прозвучавшие ранее на сессии доклады по теме, подчеркивает: “Политика в образовательной сфере обычно направлена на предоставление личности профессиональных знаний и навыков, исходя прежде всего из экономических приоритетов,   в то время как личное интеллектуальное развитие человека остается весьма важным инструментом для общественных комплексных развитий и образа жизни в целом, что, по большому счету, в последние десятилетия проигнорировано в Европе. Политические дебаты и образовательная и культурная политика в русле экономики должны быть пересмотрены с целью нахождения ответов на все более возрастающие в европейских обществах комплексные вызовы. С сожалением отмечу, что образование и культура оказались из тех приоритетных сфер, в которых в ряде европейских стран правительства сократили государственное финансирование, исходя из экономических и финансовых проблем.
Инвестициям в области образования и культуры должны быть предоставлены такие же приоритеты, как мы в Европе рассматриваем первоочередными инвестиции в инфраструктуры, безопасность и другие важные сферы общественной жизни. Тем не менее, положение в этом плане в разных европейских странах различно, и попытки обобщений в докладах весьма относительны. Докладчики отмечают также опасности, которые в определенных ситуациях могут исходить из идеологизации образования и культуры, что мы исторически видели в Советском Союзе и нацистской Германии, когда идеологизация этих сфер служила политической повестке и политическим целям конкретных режимов. Примерно такую же ситуацию мы имеем сегодня в Азербайджане. Если обратим внимание на все то, что незадолго до этого сказал азербайджанский делегат Р.Гусейнов, обвиняя армян в так называемой “арменизации или присвоении исторического наследия Азербайджана”, поймем, что это чрезвычайно меткое доказательство всего того, что и сегодня   есть правительства, которые даже культуру и образование подчиняют доминирующей идеологии, следовательно также обслуживанию политических приоритетов данного режима, что крайне опасно. Доклады, с другой стороны, обращаются к диаспорным общинам, и здесь очевидно, что интеграция общин нацменьшинств и беженцев представляет собой для сегодняшней Европы огромный вызов.
Культура и образование в этом аспекте – два важных системных измерения для обеспечения интеграции всех этих групп, носителей различающихся тождеств. Действительно, эти общинные, диаспорные организации должны получать финансирование из государственных средств, и Швеция в этом вопросе буквально образцовая страна, где все общинные организации получают финансирование из госбюджета – для организации своей национально-общинной жизни. Но, с другой стороны, должны констатировать также, что эти общинные организации и представляющие меньшинства группы должны, в свою очередь, уважать традиции и культуру социального сосуществования, гармонии и совместного проживания в данной стране. К сожалению, то, что произошло 9 апреля этого года, на одной из городских площадей Стокгольма, вызывает нашу озабоченность, когда один из лидеров действующей в Швеции турецкой общинной организации Б.Лейлан, обратился к митингующим с призывом “смерть армянам!”, что явилось ощутимым вызовом не только культуре этой имеющей большие традиции в интеграции и социальном сосуществовании беженцев и других меньшинств этой страны, но и крайне опасной попыткой открыть двери экстремизму внутри общества и недопустимым примером со стороны Турции поставить на службу собственным политическим целям проживающих за пределами исторической родины соотечественников”.