ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում հայկական պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանի ելույթը
նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել երկու զեկուցողներին էլ այսօր մեզ ներկայացված գերազանց տեքստերի համար, որոնք փայլուն են ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ակադեմիական տեսանկյունից: Կրթությունն ու մշակույթն ազդեցիկ գործիքներ են՝ կանխարգելելու հասարակության ծայրահեղականացումը եւ աջակցելու քաղաքացիական հասարակությանը՝ կառուցելու ժողովրդավարական քաղաքացիականության վրա խարսխված համակեցություն: Միեւնույն ժամանակ, կրթությունն ու մշակույթն ազդեցիկ աղբյուրներ են ինտելեկտուալ առաջխաղացման եւ զարգացման համար, ինչը հնարավորություն է տալիս մեզ ձեռք բերել գիտելիքներ եւ քննադատական մտածողություն, եւ մեզ շրջապատող աշխարհն առավել լայն՝ տարբեր դիտանկյուններից նայելու կարողություն: Ես մտահոգություն ունեմ, եւ երկու զեկույցները գալիս են կրկնապատկելու իմ մտահոգությունը, որ մենք բավարար գիտակցություն չունենք կրթության եւ մշակույթի՝  հասարակական զարգացումների վրա ունեցած երկարաժամկետ ազդեցության վերաբերյալ:
Կրթական ոլորտում քաղաքականությունը, սովորաբար, ուղղված է անձին տալու մասնագիտական գիտելիքներ եւ կարողություններ՝ ելնելով նախեւառաջ տնտեսական առաջնահերթություններից, մինչդեռ մարդու անձնական ինտելեկտուալ զարգացումը մնում է շատ կարեւոր գործիք հասարակական համալիր զարգացումների եւ ընդհանրական կենսակերպի համար, մի բան, որ, խոշոր հաշվով, Եվրոպայում արհամարվել է վերջին տասնամյակների ընթացքում: Բացառապես դեպի տնտեսություն միտված քաղաքական բանավեճն ու կրթական եւ մշակութային քաղաքականությունները պետք է վերանայվեն՝ պատասխաններ գտնելու եվրոպական հասարակություններում գնալով աճող համալիր մարտահրավերներին: Ցավով եմ արձանագրում, որ կրթությունն ու մշակույթը առաջնային ոլորտներից էին, որտեղ տնտեսական ու ֆինանսական խնդիրներով պայմանավորված, եվրոպական մի շարք երկրներում կառավարությունները կրճատեցին պետական ֆինանսավորումը:
Կրթության ու մշակույթի ոլորտներում ներդրումներին, ինչպես ճշմարտացիորեն նշեց մեր բրիտանացի գործընկերը, պետք է տրվի առաջնահերթություն ճիշտ անպես, ինչպես մենք Եվրոպայում առաջնահերթ ենք դիտում ենթակառուցվածքների, անվտանգության եւ հանրային կյանքի այլ կարեւոր ոլորտներում կատարվող ներդրումները: Բայցեւայնպես, իրավիճակն այդ առումով եվրոպական տարբեր երկրներում տարբեր են, եւ զեկույցների՝ ընդհանրացումներ կատարելու փորձերը, խոշոր հաշվով, հարաբերական են: Զեկուցողները նշում են նաեւ այն վտանգների մասին, որ առանձին իրավիճակներում կարող է բխել կրթության եւ մշակույթի գաղափարախոսակայնացումից, ինչպես մենք պատմականորեն տեսել ենք Խորհրդային Միության եւ նացիստական Գերմանիայի պատմափուլերում, երբ այդ ոլորտների գաղափարախոսակայնացումը ծառայում էր կոնկրետ վարչակարգերի քաղաքական օրակարգերին ու քաղաքական նպատակներին: Մոտավորապես ճիշտ նման իրավիճակ մենք ունենք այսօր Ադրբեջանում: Եթե ուշադրություն դարձնեք այն ամենին, ինչ քիչ առաջ ասաց Ադրբեջանի պատվիրակ Ռաֆայել Հուսեյնովը՝ կապված հայերի կողմից, այսպես ասած, «Ադրբեջանի պատմական ժառանգության հայկականացման կամ յուրացման» մեղադրանքների վերաբերյալ, կհասկանանք, որ դա չափազանց դիպուկ ապացույցն է այն ամենի, որ այսօր էլ կան կառավարություններ, որոնք անգամ մշակույթն ու կրթությունն են ենթարկում տիրապետող գաղափարախոսությանը, հետեւաբար նաեւ՝ տվյալ վարչակարգի քաղաքական առաջնահերթությունների սպասարկմանը, ինչը չափազանց վտանգավոր է: Զեկույցները, մյուս կողմից, անդրադառնում են սփյուռքյան համայնքներին եւ այստեղ ակնհայտ է, որ փոքրամասնություն կազմող համայնքների եւ փախստականների ինտեգրումը այսօրվա Եվրոպայի համար իրենից ներկայացնում է մեծ մարտահրավեր:
Կրթությունն ու մշակույթն այս առումով երկու կարեւոր համակարգային հարթություններ են՝ ապահովելու բոլոր այն խմբերի ինետգրացիան, որոնք տարբերվող ինքնությունների կրող են: Իսկապես, համայնքային, սփյուռքյան այդ կազմակերպությունները պետք է ֆինանսավորում ստանան պետական միջոցներից, եւ Շվեդիան այս հարցում պարզապես օրինակելի երկիր է, որտեղ բոլոր համայնքային կազմակերպությունները ֆինանսավորում են ստանում պետական բյուջեից՝ իրենց ազգային-համայնքային կյանքը կազմակերպելու համար: Բայց մյուս կողմից պարտավոր ենք նաեւ արձանագրել, որ տվյալ համայնքային կազմակերպություններն ու փոքրամասնություն հանդիսացող խմբերն էլ իրենց հերթին պետք է հարգեն տվյալ երկրի սոցիալական համակեցության, ներդաշնակության եւ միասին ապրելու ավանդույթներն ու մշակույթը: Ցավոք սրտի, այն ինչ տեղի ունեցավ այս տարի՝ ապրիլի 9-ին, Ստոկհոլմի քաղաքային հրապարակներից մեկում, մեծ մտահոգության տեղ է տալիս, երբ Շվեդիայում գործող թուրքական համայնքային կազմակերպության առաջնորդներից մեկը՝ Բարբարոս Լեյլանին ցուցարարներին դիմելով հանդես եկավ «մահ հայերին» կարգախոսով, ինչը մեծ մարտահրավեր էր ոչ միայն փախստականների ու այլ փաքրամասնությունների ինտեգրման ու սոցիալական համակեցության մեծ ավանդույթներ ունեցող այդ երկրի մշակույթին, այլեւ հասարակության ներսում ծայրահեղականության դուռ բացող անչափ վտանգավոր փորձ եւ Թուրքիայի կողմից պատմական հայրենիքից դուրս ապրող հայրենակիցներին՝ սեփական քաղաքական նպատակներին ծառայեցնելու անընդունելի օրինակ:

Speech by Member of RA NA Delegation to PACE Samvel Farmanyan at PACE Summer Session
I would like first to thank the rapporteurs for what is an excellent text, in terms of political considerations and also from an academic point of view. Education and culture are powerful tools to prevent radicalisation and empower civil society to build democratic citizenship. At the same time, education and culture are a powerful source of intellectual renewal and growth, enabling us to acquire knowledge, a critical mind, a broader understanding of the world around us and the ability to see it from different perspectives. I have a concern – a concern amplified by both reports – that we lack an adequate understanding of the impact of education and culture on societal changes.
Educational policies generally focus on providing professional skills and knowledge that are targeted on economic needs, while personal development, which is an important tool for societal well-being, has been neglected over recent decades in Europe. Economically driven political discourse, education and cultural policies should be reviewed to meet the increasing complexity of modern challenges. Regrettably, culture and education were among the first sectors to which many European governments made cuts in public funding recently.
As our British colleague rightly mentioned, investment in culture and education must have the same priority as the economy, security and all other areas that are crucial for Europe. However, the situation differs in many European countries and the generalisations that the rapporteurs have made efforts to make are, to some extent, relative. The rapporteurs mention the dangers of indoctrination in education and culture in certain circumstances. That is something we have seen in our history, in the Soviet Union and Nazi Germany, where cultural and educational indoctrination served the political agendas and goals of particular governments. That is what we see today in Azerbaijan. Listen to what our colleague Rafael Huseynov has just said. His accusation that Armenians are laying claim to Azerbaijan’s so-called cultural heritage is proof of the fact that cultural indoctrination is serving political agendas. The other reports deal with Diaspora communities. The integration of Diaspora communities and migrants represents a big challenge for Europe today.
Education and culture offer systematic frameworks to ensure the integration of all groups with differing identities. Diaspora organisations should of course receive public funds from states, and Sweden comes here as a model country for how Diaspora organisations can receive public funds. On the other hand, Diaspora organisations and minorities should respect social cohesion and the concept of living together in the countries in which they live. Unfortunately, on 9 April this year, one of the leaders of a Turkish community organisation, Barabaros Leylan, gave a speech in a square in Stockholm in which he used the slogan “Death to Armenians”, which led to the resignation of the Minister for Urban Development in Sweden. It was a dangerous attempt at radicalisation and to use Diaspora organisations for political influence outside their countries of origin.