«Տիկնայք եւ պարոնայք,
Երեկ աշխարհը նշում էր Փախստականների միջազգային օրը՝ մի օր, երբ մենք պետք է մի պահ կանգ առնենք եւ մտածենք, օր, երբ պետք է գործենք եւ հոգ տանենք:
Միգրանտների եւ փախստականների խնդիրը վերաբերում է ողջ Եվրոպային, եւ մեր բոլորի համար թիվ մեկ եւ ամենադժվար խնդիրը միգրանտներին «ոչ տանը լինելու» զգացողությունից ազատելն է: Նախ եւ առաջ մենք պետք է հասկանանք, որ միգրանտները կամ փախստականները, ինչպես էլ մենք անվանենք նրանց, սովորական մարդիկ են, մարդիկ, ովքեր հարկադրված լքել են իրենց հայրենիքը եւ հանգամանքների բերումով բնակություն հաստատել օտար պետություններում: Օտար երկրում նրանք ինտեգրվելու խնդիր ունեն, խնդիր ունեն ընդունելու նոր երկիրը եւ ընդունվելու այն նորի կողմից: Իմ ժողովրդի պատմությունը նույնպես փաստում է այդ մասին. հարյուր հազարավոր հայեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները եւ նոր ապաստան գտնել օտար երկրներում, որպեսզի փրկվեն կոտորածից: Հարյուր տարի առաջ նրանք տեղահանվել են թուրքերի կողմից կատարված Ցեղասպանության պատճառով:
Այսօր շատ փախստականներ բնակություն են հաստատել եվրոպական շատ երկրներում եւ ճիշտ ժամանակն է, որպեսզի աշխարհն այս կարիքավոր մարդկանց նկատմամբ մարդասիրություն ցուցաբերի: Իմ երկիրն ապաստան է տվել շուրջ 30.000 փախստականների: Հայաստանն այն երկիրն է, որն ընդունել է մի շարք օրենսդրական կարգավորումներ` այս մարդկանց գործարար ոլորտում տալով արտոնություններ լիարժեք ինտեգրվելու նպատակով: Մեր կառավարությունը ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ Հայաստանում ապաստան գտած մարդկանց կյանքի նորմալ պայմաններն ապահովելու նպատակով:
Եվրոպական շատ երկրներ են ապաստան տվել փախստականների եւ այժմ էլ բարձրացնելով նրանց անվտանգության ապահովման մասին այս նուրբ հարցը` մենք ի ցույց ենք դնում միգրանտների նկատմամբ մեր բոլորի հոգատարությունը: Սա բնական է, բոլորս էլ մարդ ենք:
Սակայն, Եվրոպայի խորհրդի անդամ հանդիսացող մի պետություն` Թուրքիան, փախստականների հանդեպ ունի այլ մոտեցում` դարձնելով նրանց քաղաքական շահարկումների եւ անգամ շանտաժի գործիք: Նա նույնիսկ սպառնում է հարեւան պետություններին «միգրանտների համար սահմանը բացելով»: Արդյո՞ք սա ընդունելի պահվածք է Եվրոպայի համար: Համոզված եմ` ոչ:
Զեկուցողը լավ աշխատանք է կատարել: Հունաստանն այսօր ունի մեր աջակցության կարիքը, Հունաստանի միգրացիոն ծառայությունն ունի մեր աջակցության կարիքը: Փախստականներին, հատկապես միգրանտ կանանց եւ երեխաներին պաշտպանելու անհրաժեշտություն կա:

В своем выступлении Н.Карапетян, в частности, сказала:
“Вчера мир отмечал Международный день беженцев – день, когда мы должны на миг остановиться и задуматься: когда должны действовать и позаботиться.
Проблема мигрантов и беженцев касается всей Европы, и для всех нас задача номер один и самая сложная – проблема избавления мигрантов от чувства “быть вне дома”. Прежде всего мы должны понять, что мигранты или беженцы, как бы мы их ни называли, - обыкновенные люди, люди, которые вынужденно покинули свою родину и в силу обстоятельств обосновались в чужих государствах. В чужой стране у них налицо проблема интеграции, проблема натурализации в новой стране и принятия их этой новой страной. История моей страны также свидетельствует об этом: сотни тысяч армян вынуждены были покинуть свои дома и найти новое пристанище в чужих странах, чтобы спастись от резни. Сто лет назад они были депортированы из-за совершенного турками   геноцида.
Сегодня   многие беженцы обосновались во многих европейских странах, и самое время, чтобы мир проявил гуманизм в отношении этих нуждающихся людей. Моя страна приютила около 30.000 беженцев. Армения – страна, которая приняла ряд законодательных актов, предоставляющих этим людям льготы в бизнес-сфере для полноценной интеграции. Наше правительство предпринимает все необходимые шаги для обеспечения нормальных условий жизни людей, нашедших в Армении пристанище”.
Г-жа Карапетян далее подчеркнула: “Однако являющаяся одним из государств Совета Европы Турция имеет иной подход к беженцам, сделав их инструментом политических спекуляций и даже шантажа. Она угрожает соседним государствам “открытием границ для мигрантов”.   Допустимо ли такое поведение для Европы? Уверена, нет!
Докладчик выполнил хорошую работу. Греция сегодня нуждается в нашей поддержке, миграционная служба Греции нуждается в нашем содействии. Ощущается необходимость защиты беженцев, особенно женщин и детей мигрантов .