ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հունիսի 17-ին ընդունել է Բելգիայի Սենատի պատգամավոր Պիտ դե Բրայանին, ով Հայաստան այցից հետո լինելու է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի գրասենյակի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Արտակ Զաքարյանը բարձր է գնահատել հայ-բելգիական հարաբերությունները եւ խորհրդարանականների դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ նմանատիպ այցերը նպաստում են զարգացնելու եւ խորացնելու բարեկամական հարաբերությունները:
Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի երկու պալատներին նախկինում ընդունած հայտարարության եւ 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ ընդունելու համար:
Հյուրի խնդրանքով Արտակ Զաքարյանը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը խնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով` հիմնված միջազգային սկզբունքների վրա, որի հիմքում ընկած է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման անհրաժեշտությունը: Նշվել է, որ Ադրբեջանը մշտապես խեղաթյուրում է խնդիրը՝ փորձելով ապատեղեկատվություն տարածել միջազգային հանրության տարբեր ինստիտուտներում:
Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ-Եվրամիություն հարաբերություններին, Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությանը: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը փորձելու է երկու կողմերի հետ ունենալ ակտիվ համագործակցություն, ինչպես նաեւ կամրջող դեր՝ երկու տնտեսական միությունների միջեւ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ բելգիացի պատգամավորը նշել է, որ հետաքրքրված է Հայաստանով: Նա նույնպես կարեւորել է խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների խորացումը եւ մի շարք ոլորտներում համագործակցության զարգացումը: Խորհրդարանականը կարեւոր է համարել իր առաջիկա այցը ԼՂ՝ նպատակով ունենալով տեղում ծանոթանալու իրավիճակին:

17 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закарян принял депутата Сената Бельгии Пита де Брайана, который после визита в Армению посетит также НКР.   На встрече присутствовал также руководитель Европейского бюро Ай Дата АРФД Г.Карапетян.
А.Закарян, приветствуя гостя, высоко оценил армяно-бельгийские связи и роль парламентариев в развитии двусторонних отношений. Председатель комиссии отметил, что подобные визиты содействуют развитию и углублению дружественных связей.
А.Закарян поблагодарил за ранее принятые обеими палатами бельгийского парламента заявление и резолюцию о признании Геноцида армян в 2015 г.
По просьбе гостя А.Закарян коснулся процесса урегулирования НК-конфликта. Он отметил, что Армения видит урегулирование проблемы исключительно мирным путем, на базе международных принципов, в основе которых необходимость реализации прав народа НК на самоопределение. Отмечено, что Азербайджан постоянно искажает проблему, пытаясь дезинформировать мировое сообщество в различных институтах.
Председатель комиссии обратился также к отношениям РА – ЕС, членству Армении в ЕАЭС. Он отметил, что Армения пытается наладить с обеими сторонами активное сотрудничество, а также стать мостом между двумя экономическими союзами.
Поблагодарив за прием, бельгийский депутат отметил, что заинтересован Арменией. Он также подчеркнул важность углубления отношений между парламентами и развития сотрудничества в ряде сфер. Парламентарий особо выделил свой предстоящий визит в НКР – с целью ознакомления с ситуацией на месте.