Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 8-ին այցելել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով: Պատվիրակության անդամների հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Աժ խմբակցությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն առանձնակի կարեւորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը, քանի որ Չեխիան Եվրոպայում մեր առանցքային գործընկերներից է:
Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին դրական դինամիկա է նկատվում հայ-չեխական հարաբերություններում, եւ այս այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար:
Խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը մեծ կարեւորություն է տալիս խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը եւ այս համատեքտում կարեւորել է հայ-չեխական խորհրդարանական ակտիվ համագործակցությունը եւ փոխայցելությունները, ինչպես նաեւ խորհրդարանական բարեկամության խմբերի աշխատանքը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ծանոթ է չեխական «Պառլամենտնի լիստի» պարբերականին տված Միլոշ Զեմանի հարցազրույցին, որտեղ նա նշել է, որ ցանկանում է կոչ անել Չեխիայի կառավարությանն ու խորհրդարանին` պաշտոնապես ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը:
«Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ճանաչվի եւ դատապարտվի, ինչը կարեւոր է ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ մարդկության համար՝ առաջին հերթին թույլ չտալու նմանատիպ ոճրագործությունների կրկնությունը: Մեզ համար չափազանց կարեւոր է պաշտոնական Չեխիայի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության փաստի վերաբերյալ, եւ մենք շնորհակալ եւ երախտապարտ ենք Ձեր նախաձեռնության համար»,- ասել է Գալուստ Սահակյանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հարցերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է Չեխիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ:
Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին ջերմ ընդունելության համար, գոհունակությամբ փաստել է, որ չեխ-հայկական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Անդրադառնալով Հայաստանում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին՝ Միլոշ Զեմանը հետաքրքրվել է, թե ինչպես է Հայաստանը պատրաստվում անցնել խորհրդարանական կառավարման եւ հույս է հայտնել, որ այդ փոփոխությունները Հայաստանին հաջողություն կբերեն: Այս համատեքստում Գալուստ Սահակյանը հյուրին ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենսդրության համապատասխանեցման գործընթացները, այդ թվում՝ Ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունումը: ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է նաեւ, որ անելիքները դեռեւս շատ են, մասնավորապես պետք է ընդունվեն մի քանի հարյուրի հասնող օրենքներ:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանը գրառում է կատարել ԱԺ պատվավոր հյուրերի գրքում:

On June 8, the Delegation led by the President of the Czech Republic Miloš Zeman that arrived in Armenia on an official visit, was in the National Assembly of the Republic of Armenia. The RA NA Speaker Galust Sahakyan met with the members of the Delegation. Representatives of the NA Factions also took part in the meeting.
Welcoming the guests the Speaker of the National Assembly has noted that Armenia especially highlights the stable development of the friendly relations with the Czech Republic, as their country is one of our key partners in Europe.
In Galust Sahakyan’s word, in recent years positive dynamics is noticed in the Armenian-Czech relations, and this visit will be an additional impetus for the further development of bilateral relations.
The Speaker of the Parliament has underlined that our country attaches great importance to the development of the parliamentary diplomacy, and in this context has emphasized the Armenian-Czech active cooperation and mutual visits, as well as the work of the Parliamentary Friendship Groups.
Galust Sahakyan has noted that he is familiar with Miloš Zeman’s interview given to Parlamentni Listy periodical, where he has noted that he wants to call on the Government and the Parliament of the Czech Republic to officially recognize the Armenian Genocide.
“The Armenian Genocide should be recognized and condemned, which is important not only for the Armenian people, but also for the whole mankind, first of all not to allow the repetition of similar crimes. The position of the official Czech Republic is very important for us, and we are grateful to you for your initiative,” Galust Sahakyan said.
Touching upon the regional issues, the Head of the Parliament has underlined that the Armenian side expects the balanced position of the Czech Republic in the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, in consonance with the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the EU general position.
Thanking the RA NA Speaker Galust Sahakyan for the warm reception the President of the Czech Republic Miloš Zeman has documented with satisfaction that the Czech-Armenian relations are at high level. Referring to the process of the implemented Constitutional reforms in Armenia, Miloš Zeman was interested in the way Armenia was going to turn into parliamentary government and expressed hope that those amendments will bring success to Armenia. In this context Galust Sahakyan presented to the guest the processes of corresponding with the legislation after the Constitutional reforms, including the adoption of the new Electoral Code. The RA NA Speaker has also informed that there are still many things to be done, particularly several hundreds of laws shall be passed.
At the end of the meeting the President of the Czech Republic Miloš Zeman left a note in the NA Book of Honourable Guests.