Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 8-ին այցելել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով: Պատվիրակության անդամների հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Աժ խմբակցությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն առանձնակի կարեւորում է Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը, քանի որ Չեխիան Եվրոպայում մեր առանցքային գործընկերներից է:
Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին դրական դինամիկա է նկատվում հայ-չեխական հարաբերություններում, եւ այս այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար:
Խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը մեծ կարեւորություն է տալիս խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը եւ այս համատեքտում կարեւորել է հայ-չեխական խորհրդարանական ակտիվ համագործակցությունը եւ փոխայցելությունները, ինչպես նաեւ խորհրդարանական բարեկամության խմբերի աշխատանքը:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ծանոթ է չեխական «Պառլամենտնի լիստի» պարբերականին տված Միլոշ Զեմանի հարցազրույցին, որտեղ նա նշել է, որ ցանկանում է կոչ անել Չեխիայի կառավարությանն ու խորհրդարանին` պաշտոնապես ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը:
«Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ճանաչվի եւ դատապարտվի, ինչը կարեւոր է ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ մարդկության համար՝ առաջին հերթին թույլ չտալու նմանատիպ ոճրագործությունների կրկնությունը: Մեզ համար չափազանց կարեւոր է պաշտոնական Չեխիայի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության փաստի վերաբերյալ, եւ մենք շնորհակալ եւ երախտապարտ ենք Ձեր նախաձեռնության համար»,- ասել է Գալուստ Սահակյանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հարցերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է Չեխիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ:
Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին ջերմ ընդունելության համար, գոհունակությամբ փաստել է, որ չեխ-հայկական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Անդրադառնալով Հայաստանում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին՝ Միլոշ Զեմանը հետաքրքրվել է, թե ինչպես է Հայաստանը պատրաստվում անցնել խորհրդարանական կառավարման եւ հույս է հայտնել, որ այդ փոփոխությունները Հայաստանին հաջողություն կբերեն: Այս համատեքստում Գալուստ Սահակյանը հյուրին ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո օրենսդրության համապատասխանեցման գործընթացները, այդ թվում՝ Ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունումը: ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է նաեւ, որ անելիքները դեռեւս շատ են, մասնավորապես պետք է ընդունվեն մի քանի հարյուրի հասնող օրենքներ:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանը գրառում է կատարել ԱԺ պատվավոր հյուրերի գրքում:

8 июня прибывшая в Армению с официальным визитом делегация во главе с Президентом Чешской Республики Милошем Земаном посетила Национальное Собрание РА. С членами делегации встретился Председатель НС Г.Саакян. Во встрече участвовали также представители фракций НС.
Приветствуя гостей, спикер НС отметил, что Армения придает особое значение стабильному развитию дружественных отношений с Чешской Республикой, так как Чехия – один из наших основных партнеров в Европе.
По словам Г.Саакяна, в последние годы отмечается положительная динамика в армяно-чешских отношениях, и данный визит станет дополнительным стимулом для дальнейшего развития двусторонних отношений.
Председатель парламента подчеркнул, что наша страна придает большое значение развитию парламентской дипломатии, и в этом контексте выделил важность армяно-чешского активного сотрудничества и взаимных визитов, а также работу парламентских групп дружбы.
Г.Саакян заметил, что знаком с интервью Милоша Земана чешскому изданию “Parlamentni Listy”, в котором президент отметил, что хотел бы призвать правительство и парламент Чехии официально признать Геноцид армян.
“Геноцид армян должен быть признан и осужден, что важно не только для армянского народа, но и всего человечества, в первую очередь для исключения повторения подобных преступлений. Для нас чрезвычайно важна официальная позиция Чехии по факту Геноцида армян,   и мы благодарны и признательны за Вашу инициативу”, -   заявил Г.Саакян.
Обратившись к региональным проблемам, глава парламента подчеркнул, что армянская сторона ожидает взвешенной позиции Чехии в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – созвучно общей позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ и ЕС.
Президент Чешской Республики Милош Земан, поблагодарив Председателя НС Г.Саакяна за теплый прием, с удовлетворением констатировал высокий уровень чешско-армянских отношений. Обратившись к процессу конституционных реформ в Армении, президент поинтересовался переходом РА к парламентскому правлению и выразил надежду на успех. В этом контексте Г.Саакян представил гостю процессы гармонизации законодательства после   конституционных реформ, в том числе принятие нового Избирательного кодекса. Спикер НС добавил также, что впереди еще много дел, в частности должно быть принято несколько сотен законов.
На встрече обсуждены также вопросы, представляющие взаимный интерес.
В завершение встречи Президент Чешской Республики Милош Земан внес запись в Книгу почетных гостей НС.