Մամուլի ասուլիսում ամփոփվել է ՀՀ ԱԺ-ի եւ ՌԴ ԴԺ-ի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստի աշխատանքը
Հունիսի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանի մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում մանրամասներ են ներկայացվել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի? հունիսի 2-4-ը Մոսկվայում եւ Կազանում կայացած 27-րդ նիստի օրակարգային հարցերի վերաբերյալ: Նշենք, որ նիստի առաջին մասը տեղի է ունեցել Մոսկվայում, իսկ շարունակությունը՝ Կազանում:
Հերմինե Նաղդալյանը գոհունակությամբ նշել է, որ պատվիրակության 13 անդամները բավականին ակտիվ, համախմբված եւ համագործակցված աշխատել են նիստի առանցքային հարցերի շուրջ:
Մոսկվայում հայկական պատվիրակությունը նիստի շրջանակում հանդիպել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ Նիկոլայ Ֆյոդորովի հետ: Հանդիպման ընթացքում հայ խորհրդարանականները բարձրացրել են հարցադրումներ հայ-ռուսական համագործակցության էական խնդիրների շուրջ՝ հիմնական շեշտը դնելով հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների վրա:
Նիստի օրակարգային հարցերը վերաբերել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ սոցիալ-տնտեսական եւ մշակութային համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, ԵԱՏՄ-ին, ապրիլյան պատերազմից հետո ԼՂ-ում տիրող իրավիճակին:
Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող քննարկումների ակտիվ բանավեճին մասնակցել են թե հայ, թե ռուս պատվիրակները: Հայկական պատվիրակության կազմում միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին մասնակցող քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Սերգեյ Մինասյանը ներկայացրել է ռազմաքաղաքական եւ դիվանագիտական գործընթացները, որոնք տեղի են ունեցել ապրիլյան պատերազմի օրերին, խոսել դրանց պատճառների, նպատակների, Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավական նորմերի խախտումների մասին: Քննարկմանը որպես համազեկուցող մասնակցել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Իգոր Գրոմիկոն, ով իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների վերսկսման, հրադադարի ռեժիմի խախտումների կապակցությամբ եւ վերահաստատել է ռուսական կողմի այն մոտեցումը, ըստ որի՝ 1994 թվականի հրադադարի պայմանագիրը հանդիսանում է միակ եւ անժամկետ փաստաթուղթը, որը բոլոր զարգացումների հիմքում է:
Նիստը շարունակվել է Կազանում, ուր հայկական պատվիրակությունը նիստի շրջանակում հանդիպել է Թաթարստանի առաջին նախագահ Մինտիմեր Շայմիեւի, Թաթարստանի Պետական խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Մուխամեդշինի եւ Պետական խորհրդի անդամների եւ փոխվարչապետի հետ:
Հանձնաժողովի նիստի երկրորդ մասում քննարկվել են համագործակցության սոցիալ-տնտեսական զարգացումներին, տնտեսական եւ հումանիտար համագործակցակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր՝ փորձելով ուսումնասիրել ՌԴ տարբեր շրջանների, մասնավորապես Թաթարստանի տնտեսական հնարավորությունները: Ներկայացվել են ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման, նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում Թաթարստանի ձեռքբերումները, օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները:
Տիկին Նաղդալյանը նշել է, որ նիստի ավարտին ստորագրվել է արձանագրություն, որտեղ առաջին անգամ այլ երկրի կառույցի մասնակցությամբ արձանագրվել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծվել են հրադադարի ռեժիմի խախտումներ, որոնք տեղի են ունեցել ԼՂ սահմանների ողջ երկայնքով, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանում: Փաստաթղթում վերահաստատվել են նաեւ ռուսական կողմի պնդումներն այն մասին, որ հրադադարի ռեժիմի խախտումներն անընդունելի են, եւ կողմերը չեն տեսնում ռազմական ճանապարհով հարցի լուծման հնարավորություն, այլ կարծում են, որ միակ հնարավորությունը խաղաղ բանակցային ճանապարհն է՝ Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատի ներքո:

At Press Conference Work of the 27th Sitting of Inter-parliamentary Committee on Cooperation between RA NA and RF FA Summed up
On June 7, the press conference of the RA NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the RF Federal Assembly Hermine Naghdalyan was held, where details were presented on the agenda items of the 27th sitting of the Inter-Parliamentary Committee held in Moscow and Kazan on June 2-4. Let us note that the first part of the sitting was held in Moscow, and the continuation in Kazan.
Hermine Naghdalyan noted with satisfaction that the 13 members of the Delegation worked rather active, consolidated and coordinated over the key items of the sitting.
In Moscow within the framework of the sitting the Armenian Delegation met with the First Deputy Chairman of the RF Federal Council Nikolay Fyodorov.
During the meeting the Armenian parliamentarians raised questions over the essential problems of the Armenian-Russian cooperation, putting the main emphasis on the Armenian-Russian allied relations.
The agenda items of the sitting related to the possibilities of the expansion of the social-economic and cultural cooperation between Armenia and Russia, the EEC, the situation in Nagorno Karabakh (NK) after April War.
Both the Armenian and Russian delegates took part in the active disputes regarding the NK. The political analyst, Doctor of Political Sciences Sergey Minasyan taking part in the works of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation presented the military-political and diplomatic processes, which took place in the April war days, talked about their reasons, goals, and the violations of the international legal norms by Azerbaijan. As a co-reporter the representative of the Foreign Ministry of Russia Igor Gromiko took part in the debate, who expressed his concern about resuming the military operations unleashed by Azerbaijan, the violations of the ceasefire regime and reaffirmed the Russian side’s approach, according to which, the 1994 Ceasefire Treaty is the only and termless document, which is in the basis of all developments.
The sitting continued in Kazan, where within the framework of the sitting the Armenian Delegation met with the Chairman of Tatarstan State Council Farid Mukhametshin, the First President of the country Mintimer Shaimiev, the members of the State Council and the Deputy Prime Minister.
In the second part of the Committee Sitting issues regarding the social-economic developments of cooperation, the expansion of the economic and humanitarian cooperation were discussed, trying to study the economic possibilities of the RF different regions, particularly of Tatarstan. The possibilities of the creation of free economic zones, the achievements of Tatarstan in the newest technology sphere, and the possibilities of the foreign investment involvement were presented.
Mrs Naghdalyan noted that at the end of the sitting a protocol was signed, where for the first time with the participation of the structure of other country it was recorded that large scale violations of ceasefire regime were unleashed by Azerbaijan, which occurred along the whole NK border, as well as on the Armenian-Azerbaijani border. The document has reaffirmed also the Russian side’s claims that the violations of the ceasefire are inadmissible, and the parties do not see any opportunity of the solution through military means, but they think that the only opportunity is the peaceful negotiation under the mandate of the Minks Group Co-Chairs.