ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հեռախոսազրույց է ունեցել Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմահնի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 2-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմահնի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել Բունդեսթագի կողմից րոպեներ առաջ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի նախագծի ընդունումը: Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ Գերմանիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւը նոր ուղի կբացի ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացում:
«Համոզված եմ, որ 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու շնորհիվ հնարավոր է կանխել մարդկության դեմ նոր ցեղասպանությունների իրագործումը: Այս քայլով Գերմանիան վերահաստատեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Բունդեսթագի փոխնախագահն իր հերթին նշել է, որ բանաձեւում իրերը կոչվել են իրենց անուններով: Էդելգարդ Բուլմահնը կարեւորել է պատմության հետ առերեսվելու եւ պատմության խորքից իրողությունների վերհանման եւ խնդիրների հաղթահարման անհրաժեշտությունը:

NA Vice President Eduard Sharmazanov Has a Telephone Conversation with Vice President of Bundestag of the Federal Republic of Germany Edelgard Bulmahn
On June 2, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov had a telephone call with the Vice President of the Bundestag of the Federal Republic of Germany Edelgard Bulmahn
The NA Vice President highly assessed the adoption of the Draft Resolution recognizing the Armenian Genocide a few minutes ago by the Bundestag. Eduard Sharmazanov expressed conviction that the Resolution adopted by the Parliament of Germany will open a new path in the process of the international recognition and condemnation of genocides.
“I am sure that due to recognizing and condemning the gravest crime occurred 100 years ago it is possible to prevent new genocides against mankind. With this step Germany reaffirmed his faithfulness to democratic values and protection of human rights,” Eduard Sharmazanov underlined.
The Vice President of the Bundestag in her turn noted that the spade was called a spade in the Resolution. Edelgard Bulmahn highlighted the necessity of facing the history and raising the facts from the depth of history and overcoming the problems.