Աշխատանքային խորհրդակցություն
Հունիսի 1-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ՀՀ ԱԺ պատվիրակության` հունիսի 1-5-ը Ռուսաստանի Դաշնություն նախատեսվող աշխատանքային այցի մանրամասները, ինչպես նաեւ  ՀՀ ԱԺ-ի եւ ՌԴ ԴԺ-ի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի՝ հունիսի 2-4-ը Մոսկվայում եւ Կազանում կայանալիք 27-րդ նիստի օրակարգին վերաբերող հարցերը:

Working Consultation
On June 1, a working consultation was held, which moderated the RA NA Deputy Speaker, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the RF Federal Assembly Hermine Naghdalyan.
During the consultation the details of the working visit being scheduled to the Russian Federation on June 1-5, as well as the issues relating to the agenda of the 27th sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and the RF FA to be held in Moscow and Kazan on June 2-4 were discussed.