Մայիսի 27-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Էկվադորի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Ռոսանա Ալվարադոն հանդիպումից հետո լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարությամբ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Լատինական Ամերիկայի երկրների, այդ թվում՝ Էկվադորի Հանրապետության հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ հավելել, որ տիկին Ալվարադոյի գլխավորած պատվիրակության այցը նոր խթան կհանդիսանա այդ կապերի խորացման հարցում:
Պարոն Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ իր առաջարկով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբեր նախաձեռնելու վերաբերյալ: ԱԺ փոխնախագահի համոզմամբ՝ դա լավ հիմք կլինի երկկողմ խորհրդարանական կապերի ամրապնդման համար:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ քննարկվել է նաեւ ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտման խնդիրը: Պարոն Շարմազանովը երախտիքի խոսք է հայտնել տիկին Ալվարադոյին Հայոց ցեղասպանության դատապարտման անհրաժեշտության հարցում ցուցաբերած քաղաքացիական եւ քաղաքական դիրքորոշման համար:
«Մենք կարծում ենք, որ ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտումը կարեւոր է: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ անցյալի ցեղասպանությունները դատապարտվեն՝ չկրկնվելու պայմանով, որովհետեւ լռությունը եւ ժխտողականությունը դուռ է բացում նոր ցեղասպանությունների համար, իսկ դատապարտումը փակում է դռները»,- ասել է պարոն Շարմազանովը:
Նա հույս է հայտնել, որ էկվադորցի գործընկերների կողմից կնախաձեռնվի մի գործընթաց, ինչի արդյունքում Էկվադորը կհամալրի այն երկրների շարքը, որոնք կդատապարտեն Հայոց ցեղասպանությունը եւ, առհասարակ, Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունները:
Նշվել է, որ անթույլատրելի է համարվել Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումը՝ վերահաստատելով, որ դա որեւէ կապ չի կարող ունենալ ժողովրդավարական 21-րդ դարի հետ:
«Մենք դատապարտել ենք Թուրքիայի միակողմանի սատարումը Ադրբեջանի ագրեսիային Լեռնային Ղարաբաղում՝ եւս մեկ անգամ անթույլատրելի եւ դատապարտելի համարելով Ադրբեջանի իշխանությունների եւ ադրբեջանական զինուժի ահաբեկչությունը ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ՝ նշելով, որ ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն այլընտրանք չի կարող ունենալ»,- նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ էկվադորցի իր գործընկերներին է փոխանցել հայ զինվորականների եւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ապրիլի սկզբին ադրբեջանական զինուժի իրագործած վայրագություններն ու խոշտանգումները փաստող նյութեր:
Ավարտելով խոսքը՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ թեեւ Հայաստանն ու Էկվադորը տարածությամբ հեռու են, բայց երկու երկրներն էլ նույն արժեհամակարգի կրողներն են, որի հիմքը քրիստոնեական, համամարդկային եւ ժողովրդավարական արժեքներն են:
Ռոսանա Ալվարադոն իր խոսքում նշել է, որ երկու երկրները թեպետ հեռու են աշխարհագրորեն, բայց պաշտպանում են նույն սկզբունքները՝ մարդու իրավունքները: Նա հավելել է, որ Էկվադորի Սահմանադրությունը թույլ է տալիս ճանաչել եւ պաշտպանել ժողովուրդների ինքնիշխանության եւ ինքնորոշման իրավունքները, դատապարտել նեոկոլոնիալիզմի բոլոր դրսեւորումները եւ ցեղասպանությունները:
«Մենք չենք կարող մոռանալ այն, ինչ տեղի է ունեցել՝ հայ ժողովրդի տանջանքները, եւ մենք պետք է ձեզ հետ կիսենք այդ ցավը, քանի որ դա մարդու իրավունքներին է առնչվում»,- ասել է Էկվադորի խորհրդարանի փոխնախագահը:
Նա եւս կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբեր ստեղծելու նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ դա հնարավորություն կստեղծի Էկվադորում զգալ Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի շունչը, իսկ Հայաստանում՝ Էկվադորի եւ էկվադորցիների:
Էկվադորի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարիա Աուգուստա Կալյե Անդրադեն եւս անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությանը՝ ընդգծելով, որ անհեթեթություն է, որ մեր օրերում եւս ցեղասպանություններ եւ ջարդեր են տեղի ունենում: Նա կարծիք է հայտնել, որ խաղաղությունը պետք է կառուցված լինի բոլոր ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը հարգելու հիման վրա:

27 мая вице-спикер НС РА Э.Шармазанов и первый вице-спикер НС Республики Эквадор Росана Альварадо после встречи выступили с заявлением для представителей СМИ.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов отметил, что Армения осознает важность развития отношений с латиноамериканскими странами, в том числе с Республикой Эквадор, и добавил, что визит делегации во главе с г-жой Альварадо придаст новый импульс углублению этих связей.
Э.Шармазанов сообщил, что по его предложению достигнута договоренность о формировании групп дружбы в парламентах двух стран. По словам вице-спикера, это послужит хорошей базой для укрепления двусторонних парламентских связей.
Вице-спикер НС отметил, что обсуждена также проблема международного осуждения геноцидов. Он выразил слова признательности г-же Альварадо за ее гражданскую и политическую позицию в необходимости осуждения Геноцида армян.
“Мы полагаем, что международное осуждение геноцидов важно. Мы должны сделать все возможное, чтобы геноциды прошлого были осуждены, при условии их исключения впредь, так как их замалчивание и отрицание открывают двери к новым геноцидам, а осуждение закрывают эти двери ”, - сказал Э.Шармазанов.
Он выразил надежду, что эквадорские партнеры предпримут усилия для процесса, итогом которого станет осуждение Эквадором Геноцида армян и имевших место в Османской Турции геноцидов в целом.
Отмечена недопустимость блокады РА Турцией, подтверждено, что это никак не соответствует веяниям демократического XXI века.
“Мы осудили одностороннюю поддержку Турцией азербайджанской агрессии в Нагорном Карабахе, вновь считая недопустимым и предосудительным терроризм азербайджанских властей и вооруженных сил в отношении народа НК, отмечая, что у народа Нагорного Карабаха нет альтернативы реализации права на самоопределение”, - заявил вице-спикер НС РА.
Э.Шармазанов заметил, что передал своим эквадорским коллегам материалы, свидетельствующие о зверствах и пытках азербайджанских вооруженных сил в отношении армянских военнослужащих и мирного населения в начале апреля.
Завершая слово, вице-спикер НС подчеркнул, что, хотя Армения и Эквадор территориально далеки друг от друга, обе страны – носители той же ценностной системы, в основе которой христианские, общечеловеческие и демократические ценности.
Росана Альварадо в своем слове отметила, что географическая отдаленность двух стран не мешает им защищать единые принципы – права человека. Она добавила, что Конституция Эквадора позволяет признавать и защищать права суверенности и самоопределения народов, осуждать все проявления неоколониализма и геноциды.
“Мы не можем забыть страдания армянского народа, и мы должны разделить с вами эту боль, так как это касается прав человека”, - заявила вице-спикер эквадорского парламента.
Она еще раз подчеркнула важность инициативы о создании групп дружбы в парламентах двух стран, отметив, что это даст возможность ощутить дыхание Армении и армянского народа в Эквадоре, а в Армении – Эквадора и эквадорцев.
Председатель комиссии по внешним отношениям парламента Республики Эквадор Мария Аугуста Калье Андраде также обратилась к Геноциду армян, подчеркнув нелепость геноцидов и резни в наши дни. Она выразила мнение, что мир должен строиться на основе уважения права на самоопределение всех народов.