ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 24-ին ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմահնին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով տիկին Բուլմահնի այցը Հայաստան, նշել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է խորացնել հայ-գերմանական բազմակողմ հարաբերությունները, որոնց թվում նաեւ՝ միջխորհրդարանական համագործակցությունը տարբեր ձեւաչափերում: Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին՝ ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ այս տարի կստորագրվի փաստաթուղթ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ: Էդուարդ Շարմազանովը գերմանացի գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումներն ու ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի ընդունման գործընթացը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը տիկին Բուլմահնին է ներկայացրել ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի մանրամասները` նշելով, որ այն ուղեկցվել է ռազմական մի շարք հանցագործություններով. խոշտանգվել են ոչ միայն զինվորականներ, այլեւ խաղաղ բնակիչներ: Էդուարդ Շարմազանովը հյուրին է փոխանցել այդ փաստերը հավաստող նյութեր, որոնց մի մասն, ի դեպ, տեղ է գտել ադրբեջանական մամուլում: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ տեղի ունեցած խոշտանգումները հիշեցնում են Օսմանյան Թուրքիայի եւ ԴԱԻՇ-ի ձեռագիրը: Էդուարդ Շարմազանովը, ինչպես նաեւ Էդելգարդ Բուլմահնը դրական են գնահատել օրեր առաջ Վիեննայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումն ու ձեռքբերված պայմանավորվածությունները: Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է բանակցությունների վերսկսման համար շփման գծում հետաքննության եւ վստահության մեխանիզմների առկայությունը եւ հույս հայտնել, որ այս հարցում Գերմանիան՝ որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր, հետեւողական կլինի:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել տիկին Բուլմահնի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ՝ նշելով, որ ճանաչելով եւ դատապարտելով 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ծանրագույն հանցագործությունը՝ կանխվում է մարդկության դեմ հնարավոր նոր ցեղասպանությունների իրագործումը:
Էդելգարդ Բուլմահնը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նույնպես կարեւորել տարբեր հարթություններում հարաբերությունների խորացումն ու փոխայցերը: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Բունդեսթագում շրջանառվող բանաձեւին՝ տիկին Բուլմահնը նշել է, որ բանաձեւում փորձ է արվել իրերը կոչել իրենց անուններով եւ ցույց տալ ժամանակին գործող գերմանական իշխանությունների մեղքի բաժինը Հայոց ցեղասպանության հարցում: Նա կարեւորել է Գերմանիայի կողմից պատմության հետ առերեսվելու եւ պատմության խորքից իրողությունների վերհանումն ու խնդիրների հաղթահարումը, ինչպես դա եղել է Հոլոքոստի զոհերի հարցում: Տիկին փոխնախագահը նշել է, որ բանաձեւում առկա ուղերձները նաեւ Թուրքիային են ուղղված:
ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Էդելգարդ Բուլմահնը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը եւ Վիեննայում երկու երկրների նախագահների հանդիպման ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացումը: Նա հույս է հայտնել, որ զինադադարը կպահպանվի, պայմանավորվածությունները չեն մնա թղթի վրա եւ կյանքի կկոչվեն. հակառակ դեպքում կլինի իրավիճակի կրկնություն, որը, նրա համոզմամբ, չպետք է թույլ տալ: Նա իր համաձայնությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այն տեսակետին, ըստ որի, հակամարտության կարգավորումը չպետք է ունենա ռազմական լուծում:

On May 24, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Vice President of the Bundestag of the Federal Republic of Germany Edelgard Bulmahn.
Welcoming Mrs Bulmahn’s visit to Armenia the RA NA Vice Presidnet has noted that Armenia is concerned about deepening the Armenian-German multi-lateral relations, including the inter-parliamentary cooperation in different formats. Touching upon Armenia-EU relations, the NA Vice President expressed hope that this year a document will be signed between Armenia and the European Union. Eduard Sharmazanov presented to his German colleague the Constitutional reforms occurred in Armenia and the process of the adoption of the RA new Electoral Code.
The NA Vice President Eduard Sharmazanov introduced Mrs Bulmahn the details of the war unleashed by Azerbaijan on the Karabakh-Azerbaijani border at the beginning of April, noting that it had been accompanied by a number of military crimes: not only the military were tortured, but also the civilians. Eduard Sharmazanov conveyed to the guest materials ensuring those facts, and some part of them, were published in the Azerbaijani press. In this context the NA Vice President has noted that the occurred tortures remind the handwriting of Ottoman Turkey and ISIL. Eduard Sharmazanov, as well as Edelgard Bulmahn positively assessed the meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Vienna and the reached agreements. Eduard Sharmazanov highlighted the availability of the mechanisms of trust for restarting the negotiations and expressed hope that Germany will be consistent in this issue.
At the meeting the process of the Armenian Genocide recognition in the Bundestag of Germany was also touched upon. The NA Vice President Eduard Sharmazanov highly assessed Mrs Bulmahn’s position on the Armenian Genocide, noting that recognizing and condemning the gravest crime held 100 years ago is prevented by the implementation of the possible new genocides against humanity.
Edelgard Bulmahn thanked her colleague for the warm reception and also highlighted the deepening of relations and mutual visits of the relations at different planes. Referring to the Resolution being circulated in the Bundestag on the Armenian Genocide recognition, Mrs Bulmahn noted that an attempt had been made in the Resolution to call the spade the spade and show the share of the guilt of the German authorities acting before in the issue of the Armenian Genocide. She emphasized facing the history by Germany and raising the realities from the depth of history and the overcoming of problems, as it happened in the issue of Holocaust victims. Mrs Vice President has noted that the goal of the messages existing in the Resolution is also to convey to Turkey.
Edelgard Bulmahn highlighted the efforts of the OSCE Minsk Group on the NK conflict settlement and the implementation of the agreements reached during the meeting of the Presidents of the two countries in Vienna. She expressed hope that the ceasefire will be preserved, and the agreements won’t remain on the paper and will be called into life, otherwise, repetition of the situation will be, to her conviction, should not be permitted. She expressed agreement to the view of the OSCE Minsk Group, according to which, the settlement of the conflict should not have military solution.