ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 23-ին ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին:
Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստան՝ Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմական իրադարձությունները եւ մանրամասնել հայ զինվորականների, ինչպես նաեւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված վայրագությունների եւ անմարդկային խոշտանգումների վերաբերյալ փաստերը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Քրիստիան Վիգենինին է փոխանցել այդ վայրագություններն ապացուցող փաստեր, որոնց մի մասը, ի դեպ, տեղ է գտել Բաքվի պետական համալսարանի կայքէջում: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ադրբեջանական ագրեսիայի դրսեւորումներում կարելի է տեսնել «Իսլամական պետության» ձեռագիրը: ՀՀ  ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Ադրբեջանին անթաքույց կերպով եւ բարձր մակարդակով իր աջակցությունն է հայտնել Թուրքիան, որն արդեն 23 տարի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ թե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը խնդրի կարգավորումը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, տեսնում են բացառապես խաղաղ եւ բանակցային ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային երեք հիմնարար սկզբունքների վրա, որոնցից երկուսն Ադրբեջանը մշտապես մերժում է: Խնդրի կարգավորման համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգիչ է համարել միջազգային հանրության կողմից հնչող անհասցե կոչերը. այս հարցում նա կարեւորել է առանցքային դերակատարություն ունեցող ԵԱՀԿ-ի հասցեական գնահատականները:
«Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում. նա դուրս է եկել ԽՍՀՄ կազմից, իսկ ղարաբաղցիներն ընդամենն իրացրել են ինքնորոշման իրենց իրավունքն այնպես, ինչպես աշխարհի շատ այլ ժողովուրդներ»,- ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը: Նա հավելել է, որ բանակցությունների ընթացքում առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության՝ հնարավոր չէ հասնել հակամարտության կարգավորմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Քրիստիան Վիգենինը բարձր է գնահատել հայ խորհրդարանականների ակտիվ համագործակցությունը ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում եւ կարեւորել հաճախակի հանդիպումները: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության խնդրին՝ Քրիստիան Վիգենինն անհրաժեշտ է համարել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված առավել մեծ ջանքերի գործադրումը՝ առանց վիճարկելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը: ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը տեղեկացրել է, որ Հայաստան եւ Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքում պատրաստելու է զեկույց, որը ներկայացնելու է առաջիկայում Թբիլիսիում կայանալիք ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանին:

23 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов принял специального представителя ПА ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа   Кристиана Вигенина.
Приветствуя визит гостя, Э.Шармазанов представил развязанные Азербайджаном в начале апреля на карабахско-азербайджанской границе широкомасштабные военные события и, в частности,   факты зверств и бесчеловечных пыток азербайджанских вооруженных сил в отношении армянских военнослужащих, а также мирного населения. Вице-спикер НС передал Кристиану Вигенину доказывающие эти зверства факты, часть которых, кстати, нашла место на сайте Бакинского госуниверситета. Э.Шармазанов отметил, что в проявлениях азербайджанской агрессии можно увидеть почерк “Исламского государства”. Он подчеркнул, что открытую поддержку Азербайджану на высоком уровне оказала Турция, которая уже 23 года удерживает в блокаде Армению. Вице-спикер НС отметил, что как РА, так и НКР видят урегулирование проблемы, в отличие от Азербайджана, исключительно мирным и переговорным путем – на базе трех основных международных принципов, два из которых Азербайджан постоянно отвергает. В контексте урегулирования проблемы Э.Шармазанова беспокоят безадресные призывы международного сообщества, - в этом вопросе он считает важными адресные оценки играющей основную роль   ОБСЕ.
“Нагорный Карабах никогда не был в составе Азербайджана: он вышел из состава СССР, а карабахцы всего лишь реализовали свое право на самоопределение так, как и многие другие народы мира”, - заявил вице-спикер НС и добавил, что в ходе переговоров невозможно достичь урегулирования конфликта без участия Нагорного Карабаха.
Поблагодарив за прием, Кристиан Вигенин высоко оценил активное сотрудничество армянских парламентариев с ПА ОБСЕ и подчеркнул важность частых встреч. Обратившись к НК-конфликту, он подчеркнул необходимость максимальных усилий для достижения мира в регионе – без оспаривания мандата МГ ОБСЕ. Спецпредставитель ПА ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа   сообщил, что по итогам визитов в Армению и Азербайджан   должен подготовить доклад, который будет вскоре представлен им на намеченной в Тбилиси ежегодной сессии ПА ОБСЕ.