Մայիսի 19-ին տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի, Մշակույթի, տեղեկատվության, տուրիզմի եւ սպորտի, Իրավական հարցերի, Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ ԱՊՀ երիտասարդական ՄԽՎ նիստերը, որոնց մասնակցել են ԱԺ եվրոպական ինտեգրման մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, ԱԺ պատգամավորներ Ռուբիկ Հակոբյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը եւ Վահե էնֆիաջյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին ելույթ է ունեցել Նաիրա Զոհրաբյանը: Նա իր ելույթում անդրադարձել է ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ զինվորականների եւ խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից կատարված ռազմական հանցագործություններին: Նաիրա Զոհրաբյանն առաջարկել է հանձնաժողովի հաջորդ նիստի օրակարգ ներառել Ադրբեջանի կողմից կատարված ռազմական հանցագործություններին իրավական գնահատական տալու հարցը:
Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը: Նիստում քննարկվել են բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ հատուկ ուշադրության է արժանացել նացիզմի արդարացման եւ հակահիտլերյան կոալիցիայի զինվորների հիշատակի պղծման անթույլատրելիությանը վերաբերող հարցը:
Մշակույթի, տեղեկատվության, տուրիզմի եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Տիգրան Ուրիխանյանը: Նիստում քննարկվել են մշակույթի, էլեկտրոնային կառավարման, մանկական եւ պատանեկան տուրիզմին վերաբերող մոդելային օրենքների նախագծեր: Այնուհետեւ քննարկվել է ԱՊՀ մշակութային ժառանգության պահպանման մասին կոնվենցիայի մշակման նպատակով աշխատանքային խումբ ստեղծելու հարցը:
ԱՊՀ Երիտասարդական ՄԽՎ նիստին մասնակցել եւ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը: Նա կարեւորել է երիտասարդական պառլամենտարիզմի դերը եւ այդ ոլորտի հեռանկարները: Առաջարկվել է ԱՊՀ շրջանակում կազմակերպել մի շարք միջոցառումներ, որտեղ ներգրավված կլինեն ԱՊՀ երկրներից ակտիվ երիտասարդներ եւ երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Նույն օրը տեղի է ունեցել «Եվրասիական տնտեսական հեռանկար» IV-րդ միջազգային համաժողովը, որին զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը: Նա հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստան-ԵԱՏՄ առեւտրատնտեսական հարաբերություններին վերաբերող հետազոտությունը:
Մայիսի 20-ին տեղի է ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ 44-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը եւ պատվիրակության անդամները: Լիագումար նիստի ընթացքում ելույթ են ունեցել միջազգային խորհրդարանական կառույցների ղեկավարները: ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Իլկկա Կաներվան իր ելույթում կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորման, Մինսկի խմբի շրջանակներում լուծման հարցը:
Նիստին հաջորդել է մամուլի ասուլիսը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
Ասուլիսի ընթացքում Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական գործողությունները եւ աննախադեպ ավանտյուրան հանգեցրին բազմաթիվ մարդկային զոհերի՝ խախտելով միջազգային եւ հումանիտար իրավունքի նորմերը, ինչպես նաեւ 1994 թվականին Բիշկեկում կնքված զինադադարի մասին եռակողմ պայմանագիրը:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ մայիսի 16-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ ու մասնակցությամբ տեղի ունեցած երկու երկրների նախագահների հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, այդ թվում? մշտադիտարկման եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման մասին: Դա հենց այն էր, ինչ երկար տարիներ հնչեցրել է հայկական կողմը, եւ ինչը ժխտվել եւ մերժվել է ադրբեջանցիների կողմից:
Այնուհետեւ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ նման համաձայնություն չի եղել, ինչը եւս վկայում է այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը քայլեր է անում դեպի Վիեննայում կայացած պայմանավորվածությունների դեզավուացիա:
Այս պայմաններում կարեւոր է միջազգային հանրության հասցեական վերաբերմունքը նման երեւույթների վերաբերյալ: Կարելի է ասել, որ անհասցե հայտարարությունները հիմք են հանդիսանում, որ հակամարտության կարգավորումը 20 տարի դոփի տեղում, ինչը հարավոր դարձրեց այնպիսի երեւույթ, ինչպիսին էին ապրիլյան իրադարձությունները:
Հերմինե Նաղդալյանն իր խոսքում նշել է. «Այդ հանդիպումից հետո հուսով ենք, որ պայմանավորվածությունները կպահպանվեն, եւ միջազգային հանրության կոչերը կյանքի կկոչվեն»:
Լրագրողների հարցին, թե ինչպես է գնահատում Իլկկա Կաներվայի ելույթը, Հերմինե Նաղդալյանը մեկ անգամ եւս կարեւորել է, որ ԼՂ հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ կարգավորման ճանապարհով՝ միջազգային նորմերին համապատասխան: Նա կրկին նշել է, որ ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախաձեռնությամբ է կնքվել 1994 թվականի զինադադարի մասին Բիշկեկյան պայմանագիրը եւ նշել, որ ԱՊՀ ՄԽՎ-ն իր դերակատարությունը պետք է ունենա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում:
Ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացուցիչը եւս համաձայնել է, որ հարցը պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հավելել է, որ հակամարտությունների՝  պատերազմական միջոցներով լուծման ուղիները տանում են դեպի փակուղի:

On May 19, the meetings of the Inter-parliamentary Assembly (IPA) of CIS, of the Permanent Commissions on Culture, Information, Tourism and Sport, on Legal Issues, on Political Issues and Political Cooperation, as well as the CIS Youth IPA Forum, where the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan, the NA deputies Rubik Hakobyan, Tigran Urikhanyan and Vahe Enfiajyan took part.
Naira Zohrabyan delivered a speech at the IPA CIS Permanent Commission of Legal Issues. In her speech she touched upon the military crimes committed by Azerbaijan against the military and civilians during the April events. Naira Zohrabyan proposed the participants to include in the agenda of the next meeting the issue of giving legal assessment to the military crimes committed by Azerbaijan.
The RA NA deputy Rubik Hakobyan took part in the meeting of the Permanent Commission on Political Issues and Political Cooperation. At the meeting many issues were discussed, special attention was paid to the issue concerning the justification of the Nazism and the inadmissibility of desecration of anti-Hitler coalition soldiers.
The RA NA deputy, the Committee Deputy Chairman Tigran Urikhanyan took part in the Permanent Commission on Culture, Information, Tourism and Sport. Model draft laws on culture, electronic management, children’s and youth tourism were discussed at the meeting. Afterwards the issue of creating a working group to revise a Convention on the CIS Cultural Heritage Preservation was considered.
The RA NA deputy Vahe Enfiajyan took part in the CIS Youth IPA Forum Session and delivered a speech. He highlighted the role of the youth parliamentarism and the perspectives of that sphere. It was proposed to organize a number of events within the framework of the CIS, where active young people and representatives of youth organizations will be involved.
On the same day the Fourth International Forum Eurasian Economic Perspective took place, where the RA NA deputy Hrant Bagratyan made a report. He presented in detail the research concerning Armenia-EEC trade-economic relations.
On May 20, the IPA CIS 44th Plenary Session was held, where the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan and the members of the Delegation took part. During the Plenary Session the Heads of the international parliamentary structures gave speeches. The OSCE PA President Ilkka Kanerva in his speech emphasized the issue of the solution of Nagorno Karabakh conflict exclusively through peaceful means within the framework of the Minsk Group.
The press conference followed the Session, where the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan took part.
During the press conference Hermine Naghdalyan noted that the large scale military operations and the unprecedented adventurism committed by Azerbaijan at the beginning of April resulted in numerous human victims, violating the international and humanitarian norms, as well as the tri-lateral treaty on ceasefire signed in Bishkek in 1994.
She has also informed that on May 16, in Vienna at the meeting of the Presidents of the two countries held on the initiative of the Foreign Ministers of the Co-Chairing countries within the OSCE Minsk Group and with their participation agreements were reached, including on monitoring and investment of investigation mechanism of incidents. That was what the Armenian side voiced for many years and which had been denied and rejected by the Azerbaijanis.
Afterwards the representative of the Azerbaijani President’s Staff announced that similar agreement had not been which testifies to the fact that the Azerbaijani side takes steps to desavuation of agreements held in Vienna.
In these conditions the addressed attitude of the international community on similar phenomena is important. One may say that unaddressed announcements serve as a basis that the settlement of the conflict stamps on the spot for 20 years, which made possible such phenomenon, as the April events.
Hermine Naghdalyan in her word noted: “After this meeting we hope that the agreements will be kept, and the appeals of the international community will be called into life.”
To the journalists’ question how she assesses Ilkka Kanerva’s speech, Hermine Naghdalyan once again highlighted that the Nagorno Karabakh conflict should be resolved exclusively through peaceful means, in accordance with international norms. She again noted that 1994 Bishkek Treaty on ceasefire was signed on the initiative of the IPA CIS and noted that the IPA CIS should have its role in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
The representative of the Azerbaijani Delegation also agreed that issue should be solved only through peaceful means.
The Chair of the IPA CIS Council Valentina Matvienko has added that the ways of the solution of the conflicts through war means lead to a deadlock.