Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մասնակցել է «Հայաստանում ՔՀԿ-ների մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացներում» թեմայով միջազգային վերապատրաստման դասընթացին: Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ այլք:
Ողջունելով դասընթացի մասնակիցներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է նախաձեռնությունը պետության, ժողովրդի եւ առհասարակ եվրոպական, քրիստոնեական ու ժողովրդավարական արժեհամակարգի զարգացման ու տարածման տեսանկյունից: ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպությանը նման նախաձեռնության համար, որն ուղղված է Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների տարածմանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ 21-րդ դարում կան բազմաթիվ մարտահրավերներ՝ թե՛ ներքին եւ թե՛ արտաքին:
«Համոզված եղեք, որ մենք այդ մարտահրավերներն ավելի հաջողությամբ կարող ենք լուծել, այդ մարտահրավերներին ավելի հաջողությամբ կարող ենք դիմակայել, եթե իրականում զարգացնենք եւ ամրապնդեք Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքները»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
Նա նշել է, որ Հայաստանը համամարդկային, քրիստոնեական, եվրոպական ու ժողովրդավարական արժեքային համակարգի մի մաս է. մեր երկրում ժողովրդավարական արժեքներին այլընտրանք չի կարող լինել: Պարոն Շարմազանովի համոզմամբ՝ Հայաստանի 25-ամյա անկախ սերունդն ապրելու է միայն ժողովրդավարական արժեքներով եւ այս համատեքստում արժեւորել է քաղաքացիական հասարակության եւ նմանատիպ կազմակերպությունների դերը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Ազգային ժողովը պատրաստ է իր նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը, օժանդակել նմանատիպ միջոցառումների իրականացմանը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը կարծիք է հայտնել, որ եթե քաղհասարակությունն ու խորհրդարանի հանձնաժողովները մշտապես կապի մեջ են թե՛ օրենսդրական եւ թե՛ քաղաքական խնդիրների լուծման մակարդակով, ապա որեւէ անջրպետ քաղաքացիների ու քաղաքական ուժերի մեջ չի կարող լինել:

Э.Шармазанов выступил на открытии международного курса переподготовки
17 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов принял участие   в открытии международного курса переподготовки на тему “Участие организаций гражданского общества Армении в процессах принятия решений”. В мероприятии участвовали депутаты НС,   представители организаций гражданского общества и др.
Приветствуя участников курса, Э.Шармазанов подчеркнул важность инициативы с точки зрения развития государства, народа и распространения европейской, христианской и демократической ценностной системы. Он поблагодарил за инициативу, направленную на распространение в Армении демократических ценностей.
Вице-спикер НС заметил, что в XXI в. налицо множество вызовов – как внутренних, так и внешних.
“Будьте уверены, что эти вызовы мы сможем решить успешнее, можем противостоять им успешнее, если действительно будем развивать и укреплять демократические ценности”, - подчеркнул г-н Шармазанов.
Он отметил, что Армения – часть общечеловеческой, христианской, европейской и демократической системы ценностей: в нашей стране не может быть альтернативы демократическим ценностям. По Шармазанову, поколение 25-летней независимой Армении будет руководствоваться только демократическими ценностями и в этом контексте оценил роль организаций гражданского общества. Он заявил о готовности НС содействовать развитию демократии в Армении, проведению аналогичных мероприятий. В этом русле вице-спикер НС высказал мнение, что если гражданское общество и   парламентские комиссии в постоянной связи на уровне решения как законодательных, так и политических проблем, то какого-либо водораздела между гражданами и политическими силами не может быть.