Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մասնակցել է «Հայաստանում ՔՀԿ-ների մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացներում» թեմայով միջազգային վերապատրաստման դասընթացին: Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ այլք:
Ողջունելով դասընթացի մասնակիցներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է նախաձեռնությունը պետության, ժողովրդի եւ առհասարակ եվրոպական, քրիստոնեական ու ժողովրդավարական արժեհամակարգի զարգացման ու տարածման տեսանկյունից: ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպությանը նման նախաձեռնության համար, որն ուղղված է Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների տարածմանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ 21-րդ դարում կան բազմաթիվ մարտահրավերներ՝ թե՛ ներքին եւ թե՛ արտաքին:
«Համոզված եղեք, որ մենք այդ մարտահրավերներն ավելի հաջողությամբ կարող ենք լուծել, այդ մարտահրավերներին ավելի հաջողությամբ կարող ենք դիմակայել, եթե իրականում զարգացնենք եւ ամրապնդեք Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքները»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
Նա նշել է, որ Հայաստանը համամարդկային, քրիստոնեական, եվրոպական ու ժողովրդավարական արժեքային համակարգի մի մաս է. մեր երկրում ժողովրդավարական արժեքներին այլընտրանք չի կարող լինել: Պարոն Շարմազանովի համոզմամբ՝ Հայաստանի 25-ամյա անկախ սերունդն ապրելու է միայն ժողովրդավարական արժեքներով եւ այս համատեքստում արժեւորել է քաղաքացիական հասարակության եւ նմանատիպ կազմակերպությունների դերը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Ազգային ժողովը պատրաստ է իր նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը, օժանդակել նմանատիպ միջոցառումների իրականացմանը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը կարծիք է հայտնել, որ եթե քաղհասարակությունն ու խորհրդարանի հանձնաժողովները մշտապես կապի մեջ են թե՛ օրենսդրական եւ թե՛ քաղաքական խնդիրների լուծման մակարդակով, ապա որեւէ անջրպետ քաղաքացիների ու քաղաքական ուժերի մեջ չի կարող լինել:

On May 17, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part in the opening of the international training course on the theme “The Participation of the Civil Society Organizations (CSO) at the Decision-Making Processes in Armenia.” The NA deputies, representatives of the CSOs and others also took part in the event.
Welcoming the participants of the course Eduard Sharmazanov highlighted the initiative in terms of development of the state and people and, in general, the dissemination of the European, Christian and democratic system of values. The NA Deputy Speaker has thanked the CSO for such initiative which is directed at the dissemination of democratic values in Armenia.
The NA Deputy Speaker has noted that in the 21st century there are many challenges: both inner and external.
“Be sure that we can more successfully solve those challenges, we can more successfully confront those challenges, if we in reality develop and strengthen the democratic values in Armenia,” Mr Sharmazanov said.
He has stated that Armenia is a part of all-human, Christian, European and democratic system of values: there won’t be an alternative to democratic values in our country. To Mr Sharmazanov's conviction, Armenia’s 25-year old independent generation will only live with democratic values and in this context he has evaluated the role of the civil society and similar organizations. He has expressed conviction that the National Assembly is ready to promote the development of democracy in Armenia, assist the implementation of similar events. In this context the NA Deputy Speaker has opined that if the Civil Society and the Committees of the Parliament are always connected with each other at the level of solution of both legislative and political problems, there will not be any barrier between the citizens and the political forces.