Մայիսի 2-4-ը Կապ Բրըտոնում (Ֆրանսիա) տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի տարածաշրջանի սեկցիաների նախագահների նիստը, որին մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը: Նշենք, որ նիստին մասնակցում էին 15 երկրների պատվիրակություններ:
Նիստի ընթացքում Ֆրանսիայի սեկցիան ներկայացրել է Ֆրանկոֆոնիայի տարածքում տնտեսական համագործակցությանը նվիրված 2-րդ ֆորումի աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաեւ ներկայացվել է ՖԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի կողմից Վարշավայի համալսարանում իրականացված ծրագրի եզրափակիչ զեկույցը: Տարբեր հարցերի վերաբերյալ Մարգարիտ Եսայանը հանդես է եկել ելույթով, որի ժամանակ հանգամանորեն անդրադարձել է ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմին, ադրբեջանական զինուժի կողմից կատարված վայրագություններին, ԼՂ հակամարտության բանակցային գործընթացի վրա դրա ունեցած հետեւանքներին: Հատուկ ընդգծվել է ԼՂ մասնակցությամբ բանակցությունների վերսկսման եւ, առհասարակ, Լեռնային Ղարաբաղի միջազգայնորեն ճանաչման անհրաժեշտությունը: Տիկին Եսայանը կոչ է արել նաեւ հասցեական դարձնել հրադադարի խախտման մեղավորներին եւ պատերազմական գործողություններ հրահրողներին ուղղված քննադատությունները, ինչը կզսպեր ադրբեջանական կողմին եւ կստիպեր վերադառնալ հակամարտության կարգավորման քաղաքական ուղի:
ՖԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի նախագահ Ժան-Պոլ Վահլը կարեւորել է նման ելույթները եւ այդ թեմայով քննարկումները՝ նշելով, որ հակամարտությունների կանխարգելումը եւ կարգավորումը, խաղաղության ամրապնդումը, ի թիվս այլոց, մաս են կազմում Ֆրանկոֆոնիայի հռչակած նպատակներին եւ առաքելություններին: Նա առաջարկել է ելույթը փոխանցել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողով:

Во Франции состоялось заседание председателей секций Европейской региональной ПАФ
2-4 мая во французском Кап-Бртоне состоялось заседание председателей секций Европейской региональной ПА Франкофонии (ПАФ), в котором приняла участие глава делегации НС РА в ПАФ М.Есаян. В заседании участвовали делегации 15 стран.
В ходе заседания секция Франции представила итоги 2-го форума экономического сотрудничества на пространстве Франкофонии, а также заключительный доклад по программе, осуществеленной Европейской региональной ПАФ в Варшавском университете. Г-жа Есаян выступила по ряду вопросов, привлекла внимание делегатов к развязанной Азербайджаном апрельской войне в Нагорном Карабахе, совершенным азербайджанскими вооруженными силами зверствам, их негативному воздействию на Нагорно-Карабахский переговорный процесс. Особо подчеркнута необходимость возобновления переговоров с участием НКР и международного признания Нагорного Карабаха. М.Есаян призвала также к адресной критике виновников нарушения перемирия и развязывания военных действий, что усмирило бы азербайджанскую сторону и заставило бы ее вернуться на путь политического урегулирования конфликта.
Председатель Европейской региональной ПАФ Жан-Поль Вахл подчеркнул важность подобных выступлений и обсуждений, отметив, что предотвращение и урегулирование конфликтов, укрепление мира является частью декларированных   Франкофонией целей и миссий. Он предложил передать выступление в комиссию ПАФ по политическим вопросам.