Տեղի է ունեցել ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստը
Մայիսի 6-ին Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստը:
ԱԺ պատգամավորներ Ռուբիկ Հակոբյանի եւ Թեւան Պողոսյանի հեղինակած «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը հեղինակների առաջարկով հանվել է շրջանառությունից: Օրինագծերի փաթեթի համահեղինակ Ռուբիկ Հակոբյանը նշել է, որ կառավարությունն իրենց առաջարկներն ընդունել է եւ առաջիկայում ներկայացնելու է ամբողջական կարգավորումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթ:
Նշենք, որ օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է հանել պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից ուսումը շարունակելու համար տարկետում ստանալու իրավունքը:
Հանձնաժողովի որոշմամբ մայիսի 20-ին կանցկացվեն «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման օրենսդրական եւ իրավակիրառ հիմնախնդիրները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ:
ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի առաջարկով հանձնաժողովը որոշել է ձեւավորել աշխատանքային խումբ, որը, հաշվի առնելով ապրիլյան դեպքերը, կուսումնասիրի զինծառայողների սոցիալական ապահովության եւ համակարգի խնդիրները:

Состоялось заседание Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам
6 мая состоялось заседание Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам под председательством К.Нагапетяна.
По предложению авторов депутатов НС Р.Акопяна и Т.Погосяна изъят из обращения законодательный пакет о внесении изменений в законы РА “О воинской обязанности” и “О высшем и послевузовском специальном образовании”.
По решению комиссии 20 мая будут проведены парламентские слушания на тему “Законодательные и правоприменительные проблемы обеспечения безопасности дорожного движения”.
По предложению Т.Погосяна комиссия решила сформировать рабочую группу, которая, с учетом апрельских событий, изучит проблемы социального обеспечения военнослужащих и системы в целом.