Տեղի է ունեցել ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստը
Մայիսի 6-ին Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստը:
ԱԺ պատգամավորներ Ռուբիկ Հակոբյանի եւ Թեւան Պողոսյանի հեղինակած «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը հեղինակների առաջարկով հանվել է շրջանառությունից: Օրինագծերի փաթեթի համահեղինակ Ռուբիկ Հակոբյանը նշել է, որ կառավարությունն իրենց առաջարկներն ընդունել է եւ առաջիկայում ներկայացնելու է ամբողջական կարգավորումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթ:
Նշենք, որ օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է հանել պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից ուսումը շարունակելու համար տարկետում ստանալու իրավունքը:
Հանձնաժողովի որոշմամբ մայիսի 20-ին կանցկացվեն «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման օրենսդրական եւ իրավակիրառ հիմնախնդիրները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ:
ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի առաջարկով հանձնաժողովը որոշել է ձեւավորել աշխատանքային խումբ, որը, հաշվի առնելով ապրիլյան դեպքերը, կուսումնասիրի զինծառայողների սոցիալական ապահովության եւ համակարգի խնդիրները:

Sitting of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs is Held
On May 6, the sitting of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs moderated by Koryun Nahapetyan was held.
The legislative package on Amendments to the RA Law on Conscription and on Amendment to the RA Law on Higher Educational and Post-Graduate Professional Education was removed from the circulation by the authors’ proposal.
By the decision of the Committee parliamentary hearings on the theme Legislative and Legal Use Problems of Ensuring the Road Traffic Security will be held on May 20.
By the recommendation of the NA deputy Tevan Poghosyan the Committee made a decision to form a Working Group, which taking into consideration the April military operations on the frontline, will study the servicemen’s social security and system problems.