Էդուարդ Շարմազանովը Մոսկվայում հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով
Մոսկվայում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 19-ին «Միջխորհրդարանական համագործակցությունն ի շահ 21-րդ դարում Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների համատեղ բարեկեցության» խորագիրը կրող համաժողովի շրջանակում հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով, որին մասնակցել են նաեւ ռուսական լրատվամիջոցները:
Ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել համաժողովը, արժեւորել այն՝ որպես երկրների անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ապահովելուն միտված միջոցառում:
Խոսելով երկրների անվտանգության եւ բարեկեցության մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նկատել է, որ տարածաշրջանի համար այս պահին անվտանգության եւ բարեկեցության սպառնալիք են Թուրքիան եւ Ադրբեջանը: Ադրբեջանը՝ որպես անմիջական ռազմական ագրեսիա սանձազերծող, իսկ Թուրքիան` աշխարհում միակ պետությունը, որն Ադրբեջանին այդ հանցավոր արարքներում աջակցում է, ինչպես նաեւ Հայաստանի հետ փակ պահելով սահմանները` պահում է փաստացի շրջափակման մեջ վերջինիս:
Էդուարդ Շարմազանովը լրագրողներին հիշեցրել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խնդիրները լուծելու միակ ճանապարհը մշտապես տեսել ու տեսնում է բացառապես խաղաղ կարգավորման շրջանակում, Արցախի հարցում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության շրջանակում եւ միջազգային մարդասիրական կանոններին համապատասխան: Նա փաստել է նաեւ, որ Ադրբեջանի իշխանությունը մշտապես հանդես է գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով, խնդրի կարգավորման համար մերժելով թե՛ Մինսկի խմբի եւ թե՛ միջազգային մարդասիրական բոլոր կանոնները:
Ասուլիսի ավարտին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եւս մեկ անգամ հորդորել է Ադրբեջանին՝ դադարեցնել ագրեսիան այն պարզ պատճառով, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդն ազատ, անվտանգ ու անկախ ապրելու իրավունք ունի:

Пресс-конференция Э.Шармазанова в Москве
19 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов в рамках совещания спикеров парламентов стран Евразии под девизом “Межпарламентское сотрудничество в интересах совместного благополучия стран Евразийского региона в XXI в.” провел пресс-конференцию, в которой участвовали также российские СМИ.
В ходе пресс-конференции вице-спикер НС высоко оценил совещание – как мероприятие, направленное на обеспечение безопасности и благополучия государств.
Говоря о безопасности и благополучии стран, Э.Шармазанов заметил, что для региона в данный момент угрозой безопасности и благополучия являются Турция и Азербайджан. Азербайджан – как развязавший прямую военную агрессию, а Турция – как единственное в мире государство, которое поддерживает Азербайджан в его преступных действиях, а также держит закрытой границу с Арменией, фактически блокируя ее.
Э.Шармазанов напомнил журналистам, что РА единственный путь решения проблем всегда видела и видит исключительно в рамках мирного урегулирования, а в вопросе Арцаха – в рамках деятельности Минской группы (МГ) ОБСЕ и в соответствии с международными гуманитарными правилами. Он отметил, что власти Азербайджана постоянно выступают с воинственными заявлениями, отклоняя в решении проблемы и все правила МГ, и международные гуманитарные каноны.
В завершение пресс-конференции вице-спикер НС вновь призвал Азербайджан прекратить агрессию – по той простой причине, что народ НКР имеет право на свободную, безопасную и независимую жизнь.