ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը ապրիլի 6-ին հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի «Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի Խորհրդատվական կոմիտեի անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի վերաբերյալ ՀՀ չորրորդ պարբերական զեկույցին:
Նշենք, որ Խորհրդատվական կոմիտեի անդամներն այցելել են Հայաստան՝ ՀՀ ազգային զեկույցում ներկայացված տեղեկատվության հստակեցման եւ Հայաստանի վերաբերյալ վերջնական զեկույց պատրաստելու նպատակով:
ԱԺ հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը, խոսելով ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներից, խոսել է եզդի զինվոր Քյարամ Սլոյանի մասին, ում օրեր առաջ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցող իրադարձությունների ընթացքում գլխատել էին ադրբեջանցի զինվորները: Նշվել է նաեւ, որ անհայտ կորած հայ զինծառայողների թվում կա ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ: Հյուրերը նշել են, որ իրենք պարզապես փորձագետներ են եւ թեւե բարձրացված խնդիրն իրենց մանդատի շրջանակում չէ, այնուհանդերձ, որպես տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ, իրենց անհանգստությունն են հայտնել իրադարձությունների վերաբերյալ: Նրանք հույս են հայտնել, որ շփման գծում կհաստատվի երկարատեւ խաղաղություն:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներին վերաբերող հարցեր: Պատասխանելով հյուրերի այն հարցին, թե Հայաստանում արդյոք առկա է խտրականություն նրանց հանդեպ, Էլինար Վարդանյանը հաստատել է, որ Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունները որեւէ խտրականության չեն ենթարկվում: Ավելին, առաջիկայում ՀՀ ընտրական օրենսգրքում նրանց համար նախատեսված է սահմանել քվոտա, որով եւ Ազգային ժողովում ներկայացված կլինեն նաեւ ազգային փոքրամասնությունները: Արձանագրվել է, որ ազգային փոքրամասնություններն ունեն այն նույն խնդիրները, որոնք ունի ՀՀ ցանկացած քաղաքացի եւ դա պայնամավորված չէ փոքրամասնություն լինելու հանգամանքով:

6 апреля председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам    Э.Варданян встретилась с членами Консультативного комитета рамочной конвенции “О защите национальных меньшинств” Совета Европы.
В ходе встречи затронуты шаги, предпринятые по защите национальных меньшинств в Армении в четвертом регулярном докладе РА.
Члены Консультативного комитета посетили Армению с целью уточнения представленной в национальном докладе РА информации и подготовки окончательного доклада по Армении.
Председатель комиссии НС Э.Варданян, говоря о проблемах нацменьшинств, упомянула, что среди военнослужащих, участвовавших в событиях на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, были также представители нацменьшинств, в частности езид Кярам Слоян, над трупом которого жестоко надругались азербайджанцы, отрезав ему голову. Гости заметили, что, будучи лишь экспертами, не уполномочены реагировать на поднятую проблему, однако, являясь представителями различных стран, выражают свою обеспокоенность событиями. Они выразили надежду на установление длительного мира на линии соприкосновения.
На встрече собеседники обсудили также вопросы, касающиеся национальных меньшинств Армении. Отвечая на вопрос гостей, нет ли в РА дискриминации в их отношении, Э.Варданян заверила, что нацменьшинства в РА не подвергаются какой-либо дискриминации.   Более того, в новом Избирательном кодексе РА для них предусмотрена квота для представленности в Национальном Собрании. Подчеркнуто, что национальные меньшинства испытывают те же трудности, какие и любой другой гражданин РА, и это никак не обусловлено их принадлежностью к нацменьшинству.