Ապրիլի 4-ին ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանը, խմբի անդամներ Ալեքսանդր Արզումանյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Կարեն Բեքարյանը, Թեւան Պողոսյանը, Հրանտ Բագրատյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը հանդիպել են Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների խորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Խորհրդարանականները խոսել են երկու ժողովուրդներին կապող պատմական ընդհանրություններից, ներկայում ունեցող միանման խնդիրներից, սեփական երկրի սահմանների պաշտպանության եւ անվտանգության թեմաներից:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Իսրայելի խորհրդարանականների մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Հանձնաժողովի նախագահը, խոսելով հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրից, նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է բոլոր տիպի խնդիրները լուծել խաղաղ եւ քաղաքական ճանապարհով: Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ ապրիլի 2-ի գիշերը ադրբեջանական զինուժը հարձակվել է ղարաբաղյան դիրքերի վրա: Ընդգծվել է, որ մինչ այդ հրետակոծվում էին նաեւ Հայաստանի սահմանները, սակայն վերջին օրերի զարգացումն ուղղված է եղել միայն Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ նպատակ ունենալով գնդակոծել ԼՂՀ խաղաղ բնակչությանն ու պաշտպանական ստորաբաժանումներին: Ըստ պարոն Զաքարյանի՝ Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա է ծավալել՝ խախտելով բոլոր պայմանավորվածություններն ու բանակցային սկզբունքները:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանը փորձում է ԼՂ հիմնախնդիրը տանել ռազմական լուծման ճանապարհով: Արտակ Զաքարյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը կիրառել է լայն զինանոց: «Հայաստանը եւս տարբեր երկրներից ձեռք է բերում զենք ու զինամթերք, սակայն դրանք ուղղված են խաղաղության պահպանմանը եւ տարածաշրջանային կայունությանը»,-ասել է պարոն Զաքարյանը: Նշվել է, որ Հայաստանը, փաստացի, ԼՂ-ի հետ միասին հանդիսանում է տարածաշրջանի կայունության միակ երաշխավորը: Խաղաղության հասնելու ամենակարճ ճանապարհը, ըստ Արտակ Զաքարյանի, ԼՂ-ի եւ ՀՀ-ի հետ երկխոսությունն է՝ ԵԱՀԿ ՄԽ բանակցային ձեւաչափում:
Հյուրերը եւս ընդգծել են Իսրայելի Կնեսետի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի հետ հարաբերություններն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու համագործակցությանը փոխադարձ կարեւորություն ունեցող մի շարք ոլորտներում՝ տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջության:
Խոսելով ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցող իրադարձություններից՝ Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար, Կնեսետի փոխխոսնակ Թալի Պլոսկովը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի դեմ եւ կոչ է արել հաստատել խաղաղություն: Կնեսետի պատգամավորները նշել են, որ խնդրի միակ լուծումը խաղաղությունն է, որը երկարատեւ գործընթաց է:
Հայ խորհրդարանականները եւս կարեւորել են խորհրդարանական կապերի զարգացումը, խոսել են տարածաշրջանային խնդիրներից, անդրադարձ կատարել Իսրայելում հայկական համայնքի եւ Հայաստանում հրեական համայնքի կարեւոր դերակատարմանը բարեկամական հարաբերություններում:

4 апреля руководитель парламентской группы дружбы Армения – Израиль А.Закарян, члены группы А.Арзуманян, Э.Марукян, К.Бекарян, Т.Погосян, Г.Багратян и Н.Карапетян встретились с делегацией, возглавляемой вице-спикером Кнессета Израиля, руководителем группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков.
В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего развития парламентских отношений двух стран. Парламентарии говорили о связывающих оба народа исторических общностях, а ныне имеющих схожие проблемы, о защите и безопасности границ собственной страны.
Приветствуя гостей, А.Закарян подчеркнул важность участия израильских парламентариев в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян. Председатель комиссии, говоря об армяно-азербайджанских отношениях и Нагорно-Карабахской проблеме, отметил, что Армения стремится к решению проблем любого типа мирным и политическим путем. А.Закарян отметил, что в ночь на 2 апреля азербайджанские вооруженные силы атаковали карабахские позиции. Подчеркнуто, что до этого были обстреляны также границы Армении, но развития последних дней направлены только против Нагорного Карабаха, ставя целью бомбежку мирного населения и оборонительных подразделений НКР. По Закаряну, Азербайджан развернул военную агрессию, нарушив все договоренности и переговорные принципы.
Председатель комиссии отметил, что Азербайджан пытается вести НК-проблему по пути военного решения. По словам А.Закаряна, Азербайджан применил широкий арсенал. “Армения также приобретает у различных стран оружие и боеприпасы, однако они направлены на поддержание мира и региональной стабильности”, - заявил г-н Закарян. Отмечено, что фактически Армения вместе с НКР являются единственными гарантами стабильности региона. Кратчайший путь достижения мира, по Закаряну, - диалог с РА и НКР в переговорном формате МГ ОБСЕ.
Гости также подчеркнули необходимость активизации отношений Кнессета Израиля и НС РА, а также выразили готовность содействовать взаимосотрудничеству в ряде важных сфер – экономической, культурной, туристической.
Говоря о событиях на линии соприкосновения противостоящих карабахско-азербайджанских войск, вице-спикер Кнессета Израиля, руководитель группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков строго осудила военные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха и призвала к достижению мира. Депутаты Кнессета отметили, что единственное решение проблемы – мир, который является длительным процессом.
Армянские парламентарии также подчеркнули важность развития парламентских связей, говорили о региональных проблемах, обратились к армянской общине Израиля и важной роли еврейской общины Армении в дружественных отношениях.