Ապրիլի 4-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով են այցելել «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի «Երիտասարդությունը ներգրավված հասարակության մեջ» ծրագրի մասնակիցները Կապանի եւ Սիսիանի դպրոցներից:
Խորհրդարան այցելած աշակերտները եւ ուսուցիչները ներկա են գտնվել Ազգային ժողովի նիստին, ապա մասնակցել են բաց դասի, որը վարել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Հյուրերի խնդրանքով Արտակ Դավթյանն անդրադարձել է վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին, հայոց բանակի ռազմական գործողություններին, ապա ներկայացրել խորհրդարանի կառուցվածքը եւ օրենսդիր գործունեությունը:
Հանդիպման ընթացքում պարոն Դավթյանը պատասխանել է աշակերտներին եւ ուսուցիչներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են կրթության ոլորտում տարվող քաղաքականությանը, ավագ դպրոցների ուսումնական ծրագրերին եւ դասագրքերին, ինչպես նաեւ դպրոցներում ներառական կրթությանը:
Այնուհետեւ Արտակ Դավթյանը լուսանկարվել է խորհրդարան այցելած աշակերտների եւ ուսուցիչների հետ  Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի դահլիճում:

4 апреля в рамках программы “Открытые двери” НС посетили участники программы “Молодежь в обществе” Фонда памяти “Джинишян” из школ Капана и Сисиана.
Посетившие НС учащиеся и учителя присутствовали на заседании парламента,   затем приняли участие в открытом уроке, который вел председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян.
По просьбе гостей председатель комиссии обратился к ситуации, сложившейся в последние дни на карабахско-азербайджанской границе, к боевым действиям армянской армии, а также представил   структуру и законодательную деятельность парламента.
В ходе встречи А.Давтян ответил на волнующие учащихся и учителей вопросы, которые касались проводимой в области образования политики, учебных программ и учебников старшей школы, а также инклюзивного образования в школах.