Մարտի 21-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել խորհրդարանական լսումներ՝ «Գիտության պետական կոմիտե. գործունեություն եւ հեռանկարային ծրագրեր» թեմայով:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն իր խոսքում նշել է, որ ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեն ստեղծվել է 2007-ին, եւ տարիների ընթացքում հասունացել է կոմիտեի ծավալած գործունեությանը եւ հեռանկարային ծրագրերին անդրադառնալու պահը:
Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանն իր զեկույցում անդրադարձել է ոլորտը կանոնակարգող հիմնական իրավական ակտերին, ներկայացրել կոմիտեին հատկացվող պետական ֆինանսավորման հիմնական ուղղությունները, ընթացիկ ծրագրերը, միջազգային համագործակցությունը, ինչպես նաեւ խոսել հեռանկարային ծրագրերի մասին: Սամվել Հարությունյանի խոսքով՝ 2007 թվականից մինչ այսօր կատարվել է հսկայական աշխատանք, որին արժե անդրադառնալ մանրամասն՝ խորհրդարանին եւ հանրությանը տեղյակ պահելով կատարված աշխատանքի, ունեցած ձեռքբերումների եւ հեռանկարային ծրագրերի մասին: Պարոն Հարությունյանը նշել է, որ 2015-2019 թթ. գիտության եւ տեխնիկայի զարգացման համար սահմանվել են վեց գերակա ուղղություններ՝ հայագիտություն, գիտություններ կյանքի մասին, արդյունավետ եւ անվտանգ էներգետիկա, հիմնական արդյունավետ տեխնոլոգիաներ, տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ, տիեզերքի ուսումանասիրություն, երկրի մասին գիտություններ, խնայողական բնօգտագործում, գիտատեխնիկական եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման կարեւորագույն հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված հիմնարար հետազոտություններ:
Սամվել Հարությունյանն անդրադարձել է պետական ֆինանսավորման հիմնական ուղղություներին. բազային ֆինանսավորում, որով ֆինանսավորվում են պետական գիտական կազմակերպություններ եւ բուհեր՝ 196 բազային ծրագիր: Նպատակային ֆինանսավորումը հատկացվում է գիտական կազմակերպություններին եւ բուհերին՝ 16 ծրագիր 2015 թվականի դրությամբ: Թեմատիկ ֆինանսավորումը տրվում է հետազոտական խմբերին, անհատ հետազոտողներին եւ գիտական կազմակերպությունների ու բուհերի ասպիրանտներին: 2015 թվականի դրությամբ ֆինանսավորվում է 169 թեմա:
Անդրադառնալով ընթացիկ ծրագրերին՝ զեկուցողը կարեւորել է մի շարք ծրագրեր՝ կիրառական արդյունքի ձեռքբերման ծրագիրը, գիտության ոլորտ երիտասարդ հետազոտողների ներգրավվածության ծրագրերը, գիտական ենթակառուցվածքների արդիականացման եւ բարձր արդյունավետությամբ աշխատող գիտնականներին հավելավճարի տրամադրման ծրագրերը:
Սամվել Հարությունյանն անդրադարձել է նաեւ լայնամասշտաբ ծրագրերին եւ միաջազգային համագործակցությանը՝ փաստելով, որ 2008-2013 թթ. ընթացքում կնքվել է երկկողմ համագործակցության 29 պայմանագիր: 2015 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ կառավարությունը համաձայնություն է տվել ԵՄ «Հորիզոն 2020» ծրագրին Հայաստանի ասոցացված անդամակցության մասին համաձայնագրի կնքմանը:
Ամփոփելով ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի գործունեության վերաբերյալ զեկույցը՝ կոմիտեի նախագահը խոսել է նաեւ հեռանկարային ծրագրերի մասին:
Սամվել Հարությունյանը մանրամասն պատասխանել է պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին եւ լսել նրանց առաջարկները:

21 марта по инициативе Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта состоялись парламентские слушания на тему “Государственный комитет по науке: деятельность и перспективные программы”.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян обстоятельно представил историю комитета с его создания в 2007 г., продуктивную деятельность и назревшую с годами необходимость выработки перспективных программ.
Председатель Госкомитета по науке С.Арутюнян в своем докладе обратился к регулирующим деятельность сферы правовым актам, представил основные направления государственного финансирования, текущие программы, международное сотрудничество, а также коснулся перспективных программ комитета. В частности, докладчик отметил, что в 2015-2019 гг. на развитие науки и техники определены приоритетные направления – арменоведение, эффективная и безопасная энергетика, фундаментальные эффективные технологии, информационные и коммуникационные технологии, изучение космоса, науки о Земле, фундаментальные исследования, направленные на решение важнейших проблем научно-технического и социально-экономического развития и др.
С.Арутюнян обратился к основным направлениям государственного финансирования. Базовое финансирование, которым финансируются государственные научные организации и вузы, - 196 базовых программ. Целевое финансирование выделяется научным организациям и вузам – 16 программ по состоянию на 2015 г. Тематическое финансирование предоставляется исследовательским группам, индивидуальным исследователям и аспирантам научных организаций и вузов. По состоянию на 2015 г. профинансировано 169 тем.
Председатель Госкомитета, обратившись к текущим программам, подчеркнул важность наиболее актуальных из них.
С.Арутюнян коснулся также широкомасштабных программ и международного сотрудничества, констатировав, что в течение 2008-2013 гг. заключено 29 договоров о двустороннем сотрудничестве.
Обобщая доклад о деятельности Госкомитета по науке, председатель говорил также о перспективных программах.