ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏ: ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետություն այցելած ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները Երեւան ժամանելուն պես ՀԱՊԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղկեպսակ ու ծաղիկներ դրել 1915 թվականի Հայոց Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին, խոնարհումով ու լռությամբ հարգել մեկ ու կես միլիոն անմեղ նահատակների հիշատակը:
«Ամեն անգամ Հայաստան այցելելիս անպայման լինում եմ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում: Հարկավոր է հիշել այն, ինչ տեղի է ունեցել 100 տարի առաջ, որպեսզի նման ողբերգությունները չկրկնվեն: ՌԴ Պետական դուման ամեն տարի հիշում եւ ընդունում է համապատասխան հայտարարություն, որով խորհրդարանն իր ցավակցությունն ու դիրքորոշումն է հայտնում 1915 թ.-ին տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների վերաբերյալ»,- իր խոսքում նշել է Սերգեյ Նարիշկինը:

ЕРЕВАН. 11 марта. Председатель Совета ПА ОДКБ С.Нарышкин и члены возглавляемой им делегации, посетившие РА в рамках внеочередного заседания Совета ПА ОДКБ, по прибытии в Ереван в сопровождении главы делегации НС РА в ПА ОДКБ Э.Шармазанова посетили мемориал в Цицернакаберде и возложили венок и цветы к мемориалу Геноцида армян 1915 года, почтив молчанием память полутора миллионов безвинных жертв.
“Каждый раз, посещая Армению, обязательно бываю на мемориале в Цицернакаберде. Надо помнить то, что произошло 100 лет назад, чтобы подобные трагедии не повторялись. Государственная Дума РФ ежегодно вспоминает и принимает соответствующее заявление, которым парламент выражает свое сочувствие и позицию по трагическим событиям 1915 года”, - отметил в своем слове С.Нарышкин.