ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 26-ին հանդիպել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթի հետ:
Ողջունելով դեսպանին` Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է երկկողմ քաղաքական շփումների ակտիվացումը: Նա առանձնացրել է պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության հաստատումը:
Անդրադառնալով մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին` հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է խորհրդարանական կառավարման առաջավոր փորձ ունեցող Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի հետ փորձի փոխանակումը` կարեւորելով պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում օրենսդրության մշակման, խորհրդարանական վերահսկողության գործիքակազմի կատարելագործման ուղղություններով խորհրդատվական աջակցությունը:
Դեսպանը նշել է խորհրդարանների էական դերակատարումը միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում եւ պատրաստակամություն հայտնել նպաստելու երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացմանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Պարոն Նահապետյանը նշել է, որ հակամարտության կարգավորման գործում Հայաստանը գնահատում է Մեծ Բրիտանիայի հավասարակշռված մոտեցումը եւ ողջունել այն հանգամանքը, որ Մեծ Բրիտանիան թեեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ չէ, սակայն աջակցում է Մինսկի խմբի գործունեությանը եւ նույնպես կողմ է խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Հանձնաժողովի նախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդիրներին եւ այլ հարցերի:

26 февраля председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Джудит Фарнуорт.
Приветствуя посла, председатель комиссии подчеркнул важность активизации двусторонних политических контактов. Он особо выделил установление сотрудничества в сферах обороны и безопасности в парламентском формате.
Обратившись к осуществленным в нашей стране конституционным реформам, К.Нагапетян подчеркнул важность ознакомления и обмена передовым опытом Великобритании в области парламентского управления, особо выделив консультативное содействие в разработке законодательства, совершенствовании инструментов парламентского контроля в сферах обороны и безопасности.
Посол отметила существенную роль парламентов в развитии межгосударственных отношений и выразила готовность способствовать углублению сотрудничества между парламентами двух стран.
В ходе встречи затронут процесс урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Г-н Нагапетян отметил, что Армения высоко ценит взвешенный подход Великобритании, и приветствовал факт, что, хотя Великобритания не является членом Минской группы ОБСЕ, но содействует деятельности МГ и также сторонник мирного урегулирования проблемы. Председатель комиссии подтвердил, что Армения продолжает оставаться приверженной ведущемуся под сопредседательством МГ ОБСЕ переговорному процессу.
На встрече стороны обратились также к проблемам региональной безопасности, борьбы с международным терроризмом и другим вопросам.