ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 17-ին հանդիպել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ Կորյուն Նահապետյանը շնորհավորել է նրան Հայաստանում մեկամյա դիվանագիտական առաքելության կապակցությամբ: Նա ընդգծել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները զարգանում են կառուցողական հունով, նոր որակով եւ ընդգրկում են բազմաթիվ ուղղություններ:
Պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ձեռքբերումներից հանձնաժողովի նախագահը մատնանշել է հայկական խաղաղապահ բրիգադի կայացումը, հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնի ստեղծումը, պաշտպանութան ռազմավարական վերանայման գործընթացին ԱՄՆ խորհրդատվական աջակցությունը, «Միջազգային ռազմական կրթություն եւ վարժանք» ծրագրի շրջանակում շարունակվող համագործակցությունը: Նա բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի դերը Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների ստեղծման եւ զարգացման գործում՝ արժեւորելով գործընկերների հետ Հայաստանի մասնակցությունը խաղաղապահ գործողություններին եւ միջազգային անվտանգության ապահովմանը:
Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է նաեւ ամերիկյան կողմի աջակցությունը Հայաստանի սահմանային անվտանգության համակարգի ամրապնդմանը: Դեսպան Ռիչարդ Միլսն ընդգծել է, որ միջազգային անվտանգության ոլորտում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների եւ Հայաստանի գործընկերությունը շարունակում է մնալ երկկողմ հարաբերությունների առավել դինամիկ կողմերից մեկը: Նրա խոսքով՝ իր երկիրը բարձր է գնահատում Հայաստանի ներդրումը բազմակողմ ռազմական ու խաղաղապահ գործողություններում՝ Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Լիբանանում եւ մոտ ապագայում, թերեւս, նաեւ Մալիում:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ սահմանադրական բարեփոխումների հետագա ընթացքին՝ ընդգծելով, որ անցումային այս ժամանակաշրջանում հետեւողական աշխատանք է իրականացվելու նոր քաղաքական եւ իրավական համակարգ ձեւավորելու համար: Կարեւորվել է ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ հնարավոր համագործակցությունը: Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու խորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Կորյուն Նահապետյանն արձանագրել է, որ ՀՀ իշխանությունները բանակցային գործընթացում մշտապես ցուցաբերում են կառուցողական մոտեցում: «Մեր ձգտումն է տարածաշրջանում ունենալ հարատեւ խաղաղություն»,- ընդգծել է նա: ԱՄՆ դեսպանը ողջունել է այն փաստը, որ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամ են աջակցելու սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծմանը: Նա նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը վերապահված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, եւ կողմերը պետք է պատրաստ լինեն բանակցելու:
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել նաեւ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման արդյունքում տարածաշրջանում նոր հնարավորությունների եւ հեռանկարների ստեղծմանը, սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով Հայաստանում ապաստանած բազմաթիվ փախստականների խնդիրներին:

17 февраля председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом США в РА Ричардом Миллсом.
Приветствуя посла,   К.Нагапетян поздравил его с годовщиной дипломатической миссии в Армении. Он подчеркнул, что армяно-американские отношения развиваются в конструктивном русле, в новом качестве и включают различные направления.
Среди достижений сотрудничества в оборонной сфере председатель комиссии указал на становление армянской миротворческой бригады, создание центра гуманитарного разминирования и экспертизы, консультативное содействие США процессу пересмотра стратегической обороны, продолжающееся сотрудничество в рамках программы “Международное военное образование и обучение”. Он высоко оценил роль США в создании и развитии миротворческих возможностей Армении, подчеркнув участие РА вместе с партнерами в миротворческой деятельности и обеспечении международной безопасности.
К.Нагапетян также особо выделил поддержку американской стороны в укреплении системы пограничной безопасности Армении. Посол Ричард Миллс подчеркнул, что партнерство США и РА в сфере международной безопасности продолжает оставаться одной из наиболее динамичных сторон двусторонних отношений. По его словам, США высоко ценят   вклад Армении в различные военные и миротворческие операции – в Косово, Афганистане, Ливане и в ближайшее время, возможно, также в Мали.
Председатель комиссии НС обратился также к дальнейшему ходу конституционных реформ, подчеркнув, что в этот переходный период будет осуществлена последовательная работа по формированию новой политической и правовой системы. Отмечена важность возможного сотрудничества между Постоянной комиссией НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам и соответствующими комиссиями Палаты представителей Конгресса США. Посол выразил готовность содействовать упрочению парламентских отношений.
В ходе встречи стороны обратились к урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта. Г-н Нагапетян отметил, что власти РА всегда проявляют конструктивный подход к переговорному процессу. “Наше стремление – обеспечение длительного мира в регионе”, - подчеркнул он.   Посол США приветствовал готовность властей Армении способствовать созданию механизмов расследования пограничных инцидентов. Он также отметил, что урегулирование НК-проблемы закреплено за Минской группой ОБСЕ, и стороны должны быть готовы вести переговоры.
На встрече затронуты были также создание новых возможностей и перспектив в регионе в результате снятия санкций с Ирана, проблемы оказавшихся в Армении вследствие сирийского кризиса многочисленных беженцев.