ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 17-ին հանդիպել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ Կորյուն Նահապետյանը շնորհավորել է նրան Հայաստանում մեկամյա դիվանագիտական առաքելության կապակցությամբ: Նա ընդգծել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները զարգանում են կառուցողական հունով, նոր որակով եւ ընդգրկում են բազմաթիվ ուղղություններ:
Պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ձեռքբերումներից հանձնաժողովի նախագահը մատնանշել է հայկական խաղաղապահ բրիգադի կայացումը, հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնի ստեղծումը, պաշտպանութան ռազմավարական վերանայման գործընթացին ԱՄՆ խորհրդատվական աջակցությունը, «Միջազգային ռազմական կրթություն եւ վարժանք» ծրագրի շրջանակում շարունակվող համագործակցությունը: Նա բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի դերը Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների ստեղծման եւ զարգացման գործում՝ արժեւորելով գործընկերների հետ Հայաստանի մասնակցությունը խաղաղապահ գործողություններին եւ միջազգային անվտանգության ապահովմանը:
Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է նաեւ ամերիկյան կողմի աջակցությունը Հայաստանի սահմանային անվտանգության համակարգի ամրապնդմանը: Դեսպան Ռիչարդ Միլսն ընդգծել է, որ միջազգային անվտանգության ոլորտում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների եւ Հայաստանի գործընկերությունը շարունակում է մնալ երկկողմ հարաբերությունների առավել դինամիկ կողմերից մեկը: Նրա խոսքով՝ իր երկիրը բարձր է գնահատում Հայաստանի ներդրումը բազմակողմ ռազմական ու խաղաղապահ գործողություններում՝ Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Լիբանանում եւ մոտ ապագայում, թերեւս, նաեւ Մալիում:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ սահմանադրական բարեփոխումների հետագա ընթացքին՝ ընդգծելով, որ անցումային այս ժամանակաշրջանում հետեւողական աշխատանք է իրականացվելու նոր քաղաքական եւ իրավական համակարգ ձեւավորելու համար: Կարեւորվել է ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ հնարավոր համագործակցությունը: Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու խորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: Կորյուն Նահապետյանն արձանագրել է, որ ՀՀ իշխանությունները բանակցային գործընթացում մշտապես ցուցաբերում են կառուցողական մոտեցում: «Մեր ձգտումն է տարածաշրջանում ունենալ հարատեւ խաղաղություն»,- ընդգծել է նա: ԱՄՆ դեսպանը ողջունել է այն փաստը, որ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամ են աջակցելու սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծմանը: Նա նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը վերապահված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, եւ կողմերը պետք է պատրաստ լինեն բանակցելու:
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել նաեւ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման արդյունքում տարածաշրջանում նոր հնարավորությունների եւ հեռանկարների ստեղծմանը, սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով Հայաստանում ապաստանած բազմաթիվ փախստականների խնդիրներին:

On February 17, the Chairman of the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan met with Richard Mills, U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia.
Welcoming the Ambassador Koryun Nahapetyan congratulated him on the occasion of his one-year diplomatic mission in Armenia. He has underlined that the Armenian-American relations develop in constructive way, with new quality and include numerous directions.
In terms of cooperation achievements in the sphere of defense the Committee Chairman pointed out the establishment of the Armenian peacekeeping brigade, the creation of the Center for Humanitarian Demining and Expertise, the U.S. advisory support to the strategic revision process of defense, the continuing cooperation within the framework of the International Military Education and Training program. He highly assessed the role of the USA in the creation and development of the peacekeeping capabilities of Armenia, evaluating the participation of Armenia in the peacekeeping activities and the provision of the international security.
Koryun Nahapetyan also highlighted the support of the American side in the strengthening of the border security system of Armenia. Ambassador Richard Mills has underlined that the partnership between the United States and Armenia on international security remains one of the most dynamic aspects of bilateral relationship.In his word, his country highly assesses Armenia's contributions to multilateral military and peacekeeping operations in Kosovo, Afghanistan, Lebanon, and possibly in Mali in the near future.
The Committee Chairman also touched upon the further procedure of the Constitutional reforms, underlining that during this transitional period consistent work will be done for establishing a new political and legal system. The possible cooperation between the NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs and the relevant Committees of the House of Representatives of the U.S. Congress was emphasized. The Ambassador expressed readiness to promote the strengthening of the parliamentary relations.
In the course of the meeting the sides referred to the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. Koryun Nahapetyan has recorded that the RA authorities always show constructive approach in the negotiation process. “Our aspiration is to have everlasting peace in the region,” he underlined. The U.S. Ambassador welcomed the fact that the Armenian authorities are willing to support the creation of the investigation mechanisms of the borderline incidents. He has noted that the NK problem settlement is reserved to the OSCE Minsk Group, and the sides should be ready to negotiate.
During the meeting the sides talked about the creation of the new possibilities and perspectives in the region as a result of elimination of punitive measures towards Iran, and numerous refugees’ problems taking asylum in Armenia as a consequence of the Syrian crisis.