Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Հայաստանի խորհրդարանում, նշել է, որ թեեւ հայ-սերբական հարաբերություններն ունեն բազմամյա պատմություն՝ հիմնված փոխադարձ բարյացակամության եւ աջակցության վրա, սակայն Հայաստանի համար անակնկալ էր ԵԽԽՎ-ի վերջին նստաշրջանում հակահայկական երկու բանաձեւերին սերբական պատվիրակության գրեթե բոլոր անդամների աջակցելու փաստը, ինչը, ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով, հակասում է մեր երկրների միջեւ բազմամյա բարեկամական հարաբերությունների ոգուն, ինչպես նաեւ Սերբիայի պաշտոնական դիրքորոշմանը Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ: Գալուստ Սահակյանն անհրաժեշտություն է համարել երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ակտիվ երկխոսության ձեւավորումը եւ նշել, որ այդպիսով, գուցե, հնարավոր կլինի շտկել Սերբիայի պատվիրակության քվեարկության հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հարցերին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը, որի հանգուցալուծումը Հայաստանը տեսնում է միջազգային հանրության կողմից ընդունված միակ ձեւաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության շրջանակում: «Չնայած նրան, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է խոչընդոտել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ մենք շարունակելու ենք հավատարիմ մնալ հակամարտությունը բանակցային ճանապարհով լուծելու մեր դիրքորոշմանը՝ չտրվելով հակառակ կողմի սադրանքներին»,-ընդգծել է պարոն Սահակյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, անդրադառնալով Հայաստանի եւ Սերբիայի միջեւ տնտեսական սերտ կապերի ձեւավորմանը, նշել է. «Պետք է երկուստեք օգտագործել առկա ներուժը շոշափելի արդյունքների հասնելու համար՝ ի նպաստ երկու ժողովուրդների բարօրության»:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն հարցերից է նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամեն ջանք գործադրելու է միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչմանը հասնելու համար:
Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, արժեւորել է երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները, մասնավորապես միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումն ու երկկողմ կապերի ակտիվացումը: Մայա Գոյկովիչը, կարեւորելով փոխգործակցությունը միջազգային կառույցներում, առաջարկել է ակտիվացնել երկու խորհրդարանների համագործակցությունը: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ նա նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա:
Նա երախտիքի խոսք է հայտնել Հայաստանին՝ Կոսովոյի հարցում Սերբիայի ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը եւ Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչը խորհրդարանում ունեցած հանդիպումից հետո հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ ամփոփելով հանդիպման արդյունքները: Այնուհետեւ խորհրդարանի այգում` «Հիշողության պուրակում», տնկել են եղեւնի:

Г.Саакян принял Председателя НС Сербии
8 февраля    Председатель НС Г.Саакян принял прибывшую в Армению с официальным визитом делегацию, возглавляемую Председателем Национального Собрания Сербской Республики Майей Гойкович.
Г.Саакян, приветствуя гостей в парламенте Армении, отметил, что, хотя армяно-сербские отношения имеют многовековую историю, опирающуюся на взаимном благорасположении и помощи, для Армении была неожиданностью почти полная поддержка членами сербской делегации на последней сессии ПАСЕ двух антиармянских резолюций, что, по словам спикера НС РА, противоречит духу многолетних дружественных отношений между нашими двумя странами, а также официальной позиции Сербии по Нагорно-Карабахской проблеме. Г-н Саакян счел необходимостью налаживание активного диалога между парламентами двух стран и отметил, что таким образом, вероятно, можно будет выправить ситуацию, сложившуюся в результате подобного голосования сербской делегации.
Обратившись к региональным вопросам, Председатель НС отметил, что одним из приоритетов внешней политики Армении является Нагорно-Карабахская проблема, развязку которой РА видит в рамках принятого международным сообществом единственного формата – сопредседательства Минской группы ОБСЕ. “Несмотря на то, что Азербайджан всячески пытается воспрепятствовать мирному урегулированию проблемы, мы будем и впредь верны нашей позиции решить конфликт переговорным путем, не поддаваясь на провокации противоположной стороны”, - подчеркнул Г.Саакян.
Глава парламента, обратившись к налаживанию тесных экономических связей между Арменией и Сербией, отметил: “Следует вместе использовать существующий потенциал для достижения ощутимых результатов на благо двух народов”.
Г.Саакян особо выделил, что одним из важнейших внешнеполитических вопросов Армении   является также признание Геноцида армян, подчеркнув, что РА приложит все усилия для достижения полного признания мировым сообществом этого преступления.
Председатель НС Сербской Республики Майя Гойкович, поблагодарив за прием, оценила дружественные отношения двух стран, в частности углубление межпарламентского сотрудничества и активизацию двусторонних связей. Она, подчеркнув важность взаимодействия в международных структурах, предложила активизировать сотрудничество двух парламентов. Обратившись к НК-конфликту, г-жа Гойкович отметила, что Арцахская проблема должна быть урегулирована в рамках МГ ОБСЕ, на основе мадридских принципов.
Она выразила признательность Армении в Косовском вопросе – в защиту суверенности и территориальной целостности Сербии.
Председатель НС РА Г.Саакян и Председатель НС Сербской Республики М.Гойкович выступили с обобщившим итоги встречи совместным заявлением.   Затем в парламентском парке они посадили памятную ель.