Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Բանակի օրվա առթիվ
Նա այն բանակն է, որը կանգնած է 25 տարեկան դարձող մեր անկախության ակունքներում. նա մեր անկախության բանակն է:
Նա այն բանակն է, որ մեր ներկայի ու ապագայի գրավականն է, խաղաղության երաշխավորը. նա խաղաղության բանակն է:
Նա այն բանակն է, որին հավատում ենք առանց վերապահման եւ առանց ձեւականության՝ նրա պահպանությանը հանձնելով ոչ միայն մեր հողը, այլեւ մեր հավատքը. նա մեր հավատի ու հավատքի բանակն է:
Նա այն բանակն է, որին վստահել ենք մեր տունն ու ընտանիքը. նա մեր վստահության բանակն է:
Նա այն բանակն է, որ ծնվել է պետության միջոցով, ժողովրդի միջից եւ հասարակության մեջ. նա մեր պետության, ժողովրդի, հասարակության բանակն է, բոլորիս բանակը, մեր ունեցած բոլոր տեսակի հարստություններից ամենաթանկը:
Նրա յուրաքանչյուր զինվորի ու սպայի արժանապատիվ ծառայության, իր կյանքը նվիրաբերած յուրաքանչյուր հերոսի շնորհիվ ենք ապահով համարում մեր երկիրն ու ապահովագրված՝ ապրելու մեր իրավունքն ու հնարավորությունը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Բանակի օրվա առթիվ՝ երախտագիտությունս եմ հայտնում եւ լավագույն բարեմաղթանքներս հղում հատկապես այն երիտասարդներին, ովքեր այսօր զինծառայության մեջ են, այն ծնողներին, որոնք զինվոր են տվել հայրենիքին, ցավոք, հաճախ անվերադարձ, բայց հավերժական փառք ու պատվով պսակված, այն ընտանիքներին, որտեղ ապագա զինվոր է մեծանում, այն մայրերին, որոնց ծնած զինվորը մոր նման է ընդունում հայրենիքը, որոնց ծնած սպան ծնողի նման է վերաբերվում իր զինվորին, այն հայրերին, որոնց զինվորական զավակները հայրաբար են գնահատում զինվորին, այն քույրերին ու եղբայրներին, որոնք հարազատի պես են նայում յուրաքանչյուր զինվորի՝ նրա մեջ իրենց արյունակցին տեսնելով:
Շնորհավորում եմ բոլորիս՝ շնորհակալ լինելով մեր բանակին, նրա զինվորին եւ սպային` անվտանգ երկրի, նրա հանդեպ չմարող հույսի, անսասան հավատի ու չվերջացող սիրո համար:

Today is the day of our army, and serving among them is an honour and a mission.
It is the army, which stands at the sources of our independence of almost 25 years: it is the army of our independence.
It is the army that is the pledge of our present and future, the guarantor of peace: it is the army of peace.
It is the army which we believe in without reservation and without formalities: we hand over to its preservation not only our soil, but also our faith: it is the army of our faith and belief.
It is the army which we have trusted our house and family: it is the army of our trust.
It is the army that was borne in the state, out of the people and in the society: it is the army of our state, people, society, everybody’s army, the dearest of all kinds of riches that we have.
Due to every soldier and officer’s dignified service to the army, and to every hero who has dedicated his life to it, we consider our country safe and our right and opportunity to live guaranteed.
Once again congratulating you on Army Day, I express my gratitude and send my best wishes especially to the young people, who are today on military service, the parents, who have given soldiers to the Motherland, unfortunately, often without return, but crowned with eternal glory and honour, to the families, where a future soldier is brought up, to the mothers, whose soldier son accepts the Motherland like his mother, whose officer son treats his soldier like a parent, to those fathers, whose military sons appreciate the soldier like fathers do, to those sisters and brothers, who look at every soldier like a close relative, feeling kinship with him.
I congratulate everybody, being thankful to our army, its soldier and officer for the secure country, the unquenchable hope towards it, the unshakable faith and endless love.