Վենետիկի հանձնաժողովը միաձայն հաստատել է ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ եզրակացությունները
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 23-ին մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նիստին, որի շրջանակում հաստատվել  են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի 1-7 եւ 10 գլուխների վերաբերյալ նախնական եզրակացությունը, 8, 9 եւ 11-16 գլուխների վերաբերյալ երկրորդ նախնական եզրակացությունը, որոնք պատրաստվել էին հանձնաժողովի անդամներ Ս. Բարտոլեի, Ա. Էնձինշի, Ք. Գրաբենվարտերի, Տ. Խաբրիեւայի, Ե. Տանչեւի եւ Կ. Տուորիի նկատառումների հիման վրա:
Անդրադառնալով ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումներին՝ Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներ Տ. Խաբրիեւան, Ե. Տանչեւը, Ս. Բարտոլեն եւ Ա. Էնձինշը բարձր են գնահատել Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը՝ բնութագրելով այն ժողովրդավարության միջազգային չափանիշներին համապատասխանող փաստաթուղթ:
Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստում, որին մասնակցել են վաթսուն երկրների ներկայացուցիչներ, միաձայն հաստատվել են փորձագետների խմբի կողմից ներկայացրած եզրակացությունները:

Venice Commission Unanimously Approves the Opinions on the RA Draft Constitution Amendments
On October 23 the RA NA President Galust Sahakyan took part in the Session of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission), within the framework of which the preliminary opinion on the Chapters 1-7 and 10 of the Draft Constitutional Amendments of the Republic of Armenia, the second preliminary opinion on Chapters 8, 9 and 11-16, prepared on the basis of the considerations of the Commission members Sergio Bartole, Aivars Endziņš, Christoph Grabenwarter, Taliya Khabrieva, Evgeni Tanchev and Kaarlo Tuori.
Touching upon the RA Constitutional Amendments, the Venice Commission members Taliya Khabrieva, Evgeni Tanchev, Sergio Bartole and Aivars Endziņš highly assessed the Draft Constitutional Amendments, characterizing it as a document corresponding to the international standards of democracy.
At the Plenary Session of the Venice Commission, where representatives of sixty countries took part, the opinions presented by the Experts’ Group were unanimously approved.