Հոկտեմբերի 14-16-ը Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի Պաշտպանության եւ անվտանգության, Իրավական, Պետական շինարարության եւ տեղական ինքնակառավարման փորձի ուսումնասիրման, Մշակույթի, տեղեկատվության, տուրիզմի եւ սպորտի, Վերահսկիչ-բյուջետային մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ Անվտանգության եւ նոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների հակազդեցության օրենսդրության ներդաշնակեցման հարցերի հանձնաժողովների նիստերը:
Վերոնշյալ նիստերին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Սահակյանը, Գագիկ Մելիքյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի, ինչպես նաեւ Անվտանգության եւ նոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների հակազդեցության օրենսդրության ներդաշնակեցման հարցերի հանձնաժողովների նիստերը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, հանձնաժողովների փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նույն օրը տեղի է ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ Մշակույթի, տեղեկատվության, տուրիզմի եւ սպորտի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցել եւ նիստը վարել է ԱԺ պատգամավոր, հանձնաժողովի փոխնախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ Իրավական, Պետական շինարարության եւ տեղական ինքնակառավարման փորձի ուսումնասիրման եւ Վերահսկիչ-բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերին մասնակցել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հոկտեմբերի 16-ին տեղի է ունեցել Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի 70-ամյակին նվիրված միջազգային համաժողով, որին մասնակցել եւ ելույթ է ունեցել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:

Meetings of the IPA CIS Permanent Commissions are Held in Saint Petersburg
On October 14-16 in Saint Petersburg the meetings of the Permanent Commissions on Defense and Security Issues, on Practices of State Building and Local Government, on Culture, Information, Tourism and Sport, on Budget Oversight, as well as for the Harmonization of National Laws Related to Security, Countering Emerging Threats and Challenges of the Inter-Parliamentary Assembly (IPA) of the CIS were held.
The delegation led by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, which consists of the NA deputies Hovhannes Sahakyan, Gagik Melikyan, Tigran Urikhanyan and the Representative of the RA National Assembly to the IPA CIS Hayk Chilingaryan took part in the abovementioned meetings.
The RA NA Deputy Speaker, the Deputy Chairman of the Commission Eduard Sharmazanov moderated the meetings of the Permanent Commissions on Defense and Security Issues, as well as for the Harmonization of National Laws Related to Security, Countering Emerging Threats and Challenges of the IPA CIS.
On the same day the meeting of the IPA CIS Permanent Commission on Culture, Information, Tourism and Sport was held, where the NA deputy, the Commission Deputy Chairman Tigran Urikhanyan took part and moderated the meeting.
The Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan, the NA deputy Gagik Melikyan, the Representative of the RA National Assembly to the IPA CIS Hayk Chilingaryan took part in the meetings of the IPA CIS Permanent Commissions on Legal Issues, on Practices of State Building and Local Government and on Budget Oversight.
On October 16 an International Conference dedicated to the 70th anniversary of the end of the World War II was held, where the NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov took part and delivered a speech.