Հոկտեմբերի 14-16-ը Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի Պաշտպանության եւ անվտանգության, Իրավական, Պետական շինարարության եւ տեղական ինքնակառավարման փորձի ուսումնասիրման, Մշակույթի, տեղեկատվության, տուրիզմի եւ սպորտի, Վերահսկիչ-բյուջետային մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ Անվտանգության եւ նոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների հակազդեցության օրենսդրության ներդաշնակեցման հարցերի հանձնաժողովների նիստերը:
Վերոնշյալ նիստերին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Սահակյանը, Գագիկ Մելիքյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի, ինչպես նաեւ Անվտանգության եւ նոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների հակազդեցության օրենսդրության ներդաշնակեցման հարցերի հանձնաժողովների նիստերը վարել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, հանձնաժողովների փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նույն օրը տեղի է ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ Մշակույթի, տեղեկատվության, տուրիզմի եւ սպորտի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցել եւ նիստը վարել է ԱԺ պատգամավոր, հանձնաժողովի փոխնախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ Իրավական, Պետական շինարարության եւ տեղական ինքնակառավարման փորձի ուսումնասիրման եւ Վերահսկիչ-բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերին մասնակցել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հոկտեմբերի 16-ին տեղի է ունեցել Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի 70-ամյակին նվիրված միջազգային համաժողով, որին մասնակցել եւ ելույթ է ունեցել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:

14-16 октября в Санкт-Петербурге  состоялись заседания постоянных комиссий Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ - по вопросам обороны и безопасности,   по правовым вопросам,   по изучению опыта государственного строительства и местного самоуправления,  по культуре, информации, туризму и спорту,  контрольно-бюджетной,  а также комиссии по гармонизации законодательства в сфере безопасности и противодействия новым вызовам и угрозам .
В заседаниях вышеуказанных комиссий приняла участие возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация, в составе которой депутаты НС О.Саакян, Г.Меликян, Т.Уриханян и представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян.
Заседания комиссий МПА СНГ по вопросам обороны и безопасности , по гармонизации законодательства в сфере безопасности и противодействия новым вызовам и угрозам вел вице-спикер НС, заместитель председателя комиссий Э.Шармазанов.
В тот же день состоялось заседание Постоянной комиссии МПА СНГ по культуре, информации, туризму и спорту, которое вел депутат НС, заместитель председателя комиссии Т.Уриханян.
В заседаниях   постоянных комиссий МПА СНГ   по правовым вопросам ,   по изучению опыта государственного строительства и местного самоуправления , а также контрольно-бюджетной комиссии участвовали председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян, депутат НС Г.Меликян и   представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян.
16 октября состоялась посвященная 70-летию окончания Второй мировой войны международная конференция, в которой принял участие и выступил вице-спикер НС Э.Шармазанов.