ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 16-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Եվրոպական միությունը եղել եւ մնում է Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը: Բազմիցս ընդգծել ենք, որ ԵՄ-ի հետ մեր համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա: Մենք հաստատակամ ենք Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում»: Անդրադառնալով Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական իրողություններով եւ բխում է մեր երկրի շահերից:
Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ նախօրեին Եվրամիության խորհուրդը հաստատել է Հայաստանի հետ նոր, իրավաբանորեն պարտավորեցնող եւ լայնածավալ շրջանակային համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունների մանդատը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման մասին՝ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ այն ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է, եւ Հայաստանը հակամարտության լուծումը տեսնում է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների հովանու ներքո: Սակայն մտահոգիչ է Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումը, որը հանգեցնում է լարվածության աճի եւ շփման գծում նոր զոհերի:
ԱԺ նախագահը հավելել է. «Չլուծված հակամարտությունները չեն կարող արդարացնել մարդու հիմնարար ազատությունների եւ արժանապատվության ոչնչացումը: Խավիարային դիվանագիտությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը. այդ երկրի իշխանությունները փորձում են քաղաքակիրթ աշխարհում վերականգնել իրենց վարկաբեկված հեղինակությունը զարտուղի ճանապարհներով»:
Այդ համատեքստում Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է, որ զարմանալի չէ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովին Ադրբեջանի անդամակցության դադարեցման մասին որոշումը. դա վկայում է երկրում տիրող ավտորիտար ռեժիմի մասին:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողով-Եվրախորհրդարան համագործակցությունը, քաղաքական երկխոսությունն ու փոխայցելությունները, ինչպես նաեւ բարձր է գնահատել պարոն Չարնեցկու մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումներին այս տարվա ապրիլին:
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ չորրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, սակայն որպես քրիստոնյա, որպես մարդ՝ չի կարող մոռանալ իր այցելությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին: Նա նշել է, ուրախ էր այդ օրերին Հայաստանում ներկայացնելու Եվրոպական միությունը եւ 2015 թվականի ապրիլի 24-ը համարում է բեկումնային պահ հայ ժողովրդի համար. շատերն առաջին անգամ լսեցին Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ռիշարդ Չարնեցկին կարեւորել է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների եւ փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնումը:
Հանդիպման ավարտին Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման բնագավառում ներդրած ավանդի համար Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով:

16 октября Председатель НС Г.Саакян принял вице-председателя Европарламента, вице-председателя ПА Евронест Рышарда Чарнецки.
Приветствуя гостей в парламенте, Г.Саакян отметил: “Европейский Союз был и остается одним из важных партнеров Армении. Неоднократно подчеркивалось, что наше сотрудничество с ЕС опирается в первую очередь на общую систему ценностей. Мы привержены последовательному углублению и расширению наших отношений с Евросоюзом”.   Обратившись к членству Армении в ЕАЭС, Председатель НС отметил, что оно обусловлено геополитическими реалиями и исходит из интересов нашей страны.
Г.Саакян с удовлетворением отметил, что накануне Совет ЕС утвердил мандат переговоров с Арменией по новому, юридически обязывающему и всеобъемлющему рамочному соглашению.
Говоря о мирном урегулировании Нагорно-Карабахской проблемы, Председатель НС констатировал, что это одна из первоочередностей внешней политики РА, и Армения видит решение конфликта исключительно под эгидой Минской группы ОБСЕ. Однако вызывает озабоченность неконструктивный подход Азербайджана, который приводит к росту напряженности и к новым жертвам на линии соприкосновения.
Председатель НС добавил: “Нерешенные конфликты не могут оправдать уничтожение основных свобод и достоинства человека. Икорная дипломатия стала государственной политикой Азербайджана:   власти этой страны пытаются восстановить в цивилизованном мире свой дискредитированный авторитет окольными путями”.
В этом контексте Г.Саакян подчеркнул, что неудивительно решение Азербайджана о прекращении членства в ПА Евронест, - это свидетельствует о царящем в стране авторитарном режиме.
Глава парламента подчеркнул важность сотрудничества НС РА – Европарламент, политического диалога и взаимных визитов, а также высоко оценил   участие г-на Чарнецки в посвященных Геноциду армян мероприятиях в апреле этого года.
Вице-председатель Европарламента Рышард Чарнецки, поблагодарив за прием, отметил, что в четвертый раз посещает Армению, однако как христианин, как человек, не может забыть посещение мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян. Он отметил, что рад был представлять в Армении в те дни Евросоюз, и считает 24 апреля 2015 г. переломным моментом для армянского народа – многие впервые услышали о Геноциде армян.
Г-н Чарнецки подчеркнул важность расширения отношений и взаимовыгодного сотрудничества ЕС – Армения.
В завершение встречи Председатель НС Г.Саакян за вклад в укрепление дружественных межпарламентских связей наградил вице-председателя Европарламента, вице-председателя ПА Евронест Рышарда Чарнецки Почетной медалью НС РА.