ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 16-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Եվրոպական միությունը եղել եւ մնում է Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը: Բազմիցս ընդգծել ենք, որ ԵՄ-ի հետ մեր համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա: Մենք հաստատակամ ենք Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում»: Անդրադառնալով Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն պայմանավորված է աշխարհաքաղաքական իրողություններով եւ բխում է մեր երկրի շահերից:
Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշել է, որ նախօրեին Եվրամիության խորհուրդը հաստատել է Հայաստանի հետ նոր, իրավաբանորեն պարտավորեցնող եւ լայնածավալ շրջանակային համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունների մանդատը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման մասին՝ ԱԺ նախագահը փաստել է, որ այն ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է, եւ Հայաստանը հակամարտության լուծումը տեսնում է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների հովանու ներքո: Սակայն մտահոգիչ է Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումը, որը հանգեցնում է լարվածության աճի եւ շփման գծում նոր զոհերի:
ԱԺ նախագահը հավելել է. «Չլուծված հակամարտությունները չեն կարող արդարացնել մարդու հիմնարար ազատությունների եւ արժանապատվության ոչնչացումը: Խավիարային դիվանագիտությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը. այդ երկրի իշխանությունները փորձում են քաղաքակիրթ աշխարհում վերականգնել իրենց վարկաբեկված հեղինակությունը զարտուղի ճանապարհներով»:
Այդ համատեքստում Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է, որ զարմանալի չէ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովին Ադրբեջանի անդամակցության դադարեցման մասին որոշումը. դա վկայում է երկրում տիրող ավտորիտար ռեժիմի մասին:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողով-Եվրախորհրդարան համագործակցությունը, քաղաքական երկխոսությունն ու փոխայցելությունները, ինչպես նաեւ բարձր է գնահատել պարոն Չարնեցկու մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումներին այս տարվա ապրիլին:
Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ չորրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, սակայն որպես քրիստոնյա, որպես մարդ՝ չի կարող մոռանալ իր այցելությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին: Նա նշել է, ուրախ էր այդ օրերին Հայաստանում ներկայացնելու Եվրոպական միությունը եւ 2015 թվականի ապրիլի 24-ը համարում է բեկումնային պահ հայ ժողովրդի համար. շատերն առաջին անգամ լսեցին Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ռիշարդ Չարնեցկին կարեւորել է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների եւ փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնումը:
Հանդիպման ավարտին Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման բնագավառում ներդրած ավանդի համար Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով:

Galust Sahakyan Receives the Vice-President of the European Parliament Ryszard Czarnecki
On October 16 the RA NA President received Ryszard Czarnecki, the Vice-President of the European Parliament, the Vice President of Euronest Parliamentary Assembly.
Welcoming the guests in the National Assembly, Galust Sahakyan noted: “The European Union has been and remains one of the important partners of Armenia. We have repeatedly underlined that our cooperation with the EU is, first of all, based on the system of common values. We are resolute to continuously deepen and expand our relations with the European Union.” Touching upon Armenia’s membership to the European Economic Union, the NA President has stated that it is conditioned by the geo-political situation, and it stems from the interest of our country.
Galust Sahakyan has noted with satisfaction that on the eve the Council of the European Union approved the mandate of the negotiations on the new, legally binding and wide-scale framework agreement with Armenia.
Talking about the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh issue, the NA President has documented that it is one of the priorities of the RA foreign policy, and Armenia sees the solution of the conflict exclusively under the auspice of the OSCE Minsk Co-Chairs. However, the constructive approach of Azerbaijan is concerning, which results in the escalation of tension and new victims on the line of contact.
The NA President added: “The non-solved conflicts cannot justify the destruction of fundamental freedoms and dignity. The caviar diplomacy has become the state policy of Azerbaijan: the authorities of that country try to restore their discredited authority in the civilized world through roundabout ways.”
In that context Galust Sahakyan has underlined the decision on the suspension of Azerbaijan’s membership to Euronest Parliamentary Assembly: it testifies to the authoritarian ceasefire in the country.
The Head of the Parliament highlighted the RA National Assembly-European Parliament cooperation, the political dialogue and mutual visits, as well as highly assessed Mr Czarnecki’s participation in the Armenian Genocide dedicated to the events in April of this year.
Thanking for the reception, Ryszard Czarnecki, the Vice-President of the European Parliament, has stated that he visits Armenia for the fourth time, however as a Christian, he cannot forget his visit to the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial. He has stated that he was glad to represent the European Union in Armenia during those days and he considers April 24, 2015 as a crucial moment for the Armenian people: many people heard about the Armenian Genocide for the first time.
Ryszard Czarnecki emphasized the expansion of the EU-Armenia relations and the mutually beneficial cooperation.
At the end of the meeting the President of the National Assembly Galust Sahakyan awarded Ryszard Czarnecki, the Vice-President of the European Parliament, the Vice President of Euronest Parliamentary Assembly, the RA National Assembly Medal of Honour for the contribution made to strengthening of inter-parliamentary friendship relations.