ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակեպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ համաժողովի անցկացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիային կապող ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների կարեւորության մասին:
Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին Ֆրանկոֆոնիայի կողմից ցուցաբերված լիակատար աջակցությունը, որը հերթական անգամ իր արտացոլումը գտավ Դակարի գագաթնաժողովի ժամանակ ընդունված Ֆրանկոֆոն տարածքում ճգնաժամային իրավիճակների, ճգնաժամից դուրս գալու եւ խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ բանաձեւում: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել տիկին Միկաել Ժանին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հատուկ հայտարարությամբ հանդես գալու համար: Խորհրդարանի ղեկավարը հիշեցրել է, որ այս տարվա մարտի 31-ին ՖԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի սեկցիաների երեւանյան համաժողովը միաձայն բանաձեւ է ընդունել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը ՖԽՎ-ում: Միկաել Ժանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, մասնավորապես ասել է. «Հայաստանի պատմության այդ էջը ողջ աշխարհի համար է: Մենք պետք է միասին ամեն ինչ անենք, որ մարդիկ հիշեն, ճանաչեն եւ պայքարեն, որ այլեւս նման բան չկրկնվի: Հայաստանը պետք է գիտակցի, որ մենակ չէ. մենք միասին ենք»:

On October 12 the RA NA President Galust Sahakyan received the delegation led by Michaëlle Jean, the Secretary General of the International Organisation of La Francophonie.
Welcoming the guests in the parliament, Galust Sahakyan highlighted the holding of the 31st La Francophonie Conference in Armenia, which witnesses to the importance of the institutional relations connecting Armenia to Francophonie.
In the course of the meeting Galust Sahakyan highlighted the full support shown by La Francophonie to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in the issue of the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, which found its reflection in the Resolution on the crisis situations in the Francophonie territory, on getting out of the crisis and strengthening of peace, adopted during Dakar Summit. The Head of the Parliament thanked Mrs Michaëlle Jean for making special statement on the Armenian Genocide Centennial. The Head of the Parliament reminded that on March 31 of this year the Yerevan Forum of the European Regional Sections of the International Organisation of La Francophonie unanimously adopted a Resolution on the Armenian Genocide.
Thanking for the warm reception, Michaëlle Jean, the Secretary General of the International Organisation of La Francophonie, highly assessed the active participation of Armenia in the International Organisation of La Francophonie. Michaëlle Jean, touching upon the Armenian Genocide, in particular, said: “That page of Armenia’s history is for the whole world. We should together do everything so that people remember, recognize and fight for, so that such a thing will not be repeated. Armenia should realize that he is not alone: we are together.”