Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։
Չեխ խորհրդարանականները ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Մեծ եղեռնի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել սուրբ նահատակների հիշատակը։
Պատվիրակության անդամները Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթացել են Հայոց մեծ ողբերգության մասին պատմող փաստաթղթերին եւ ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախը նշել է, որ հայերի նկատմամբ իրականացված եղեռնն իր բնույթով բավականին նման է հոլոքոստին, որը նույնպես ընդունվել է Չեխիայում։
«Իրականությանը պետք է նայել բաց աչքերով»,- ասել է Զդենեկ Շկրոմախը եւ հավելել, որ այսօր առավել եւս պետք է դասեր քաղել մեր պատմությունից, քանի որ տարբեր երկրներից դեպի Եվրոպա փախստականների մեծ հոսքը կոնֆլիկտների եւ պատերազմների հետեւանք է։

On September 17 the Delegation led by Zdeněk Škromach, Vice President of the Senate of the Czech Republic being on an official visit in Yerevan attended the Armenian Genocide Memorial Complex of Tsitsernakaberd accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov.
The Czech parliamentarians laid a wreath at the 1915 Genocide Monument, put flowers at the eternal fire, honoured bowing in silence the memory of the holy martyrs.
In the Armenian Genocide Museum-Institute the members of the delegation got acquainted with the documents and exhibits telling about the Armenian great tragedy and left a note in the Memory Book.
Zdeněk Škromach, Vice President of the Senate of the Czech Republic, has noted that the genocide perpetrated towards the Armenians by its nature resembles enough the Holocaust which has also been acknowledged in the Czech Republic.
“We should look at the reality with open eyes,” said Zdeněk Škromach and added that especially today we should learn lessons from our history, as the big stream of the refugees to Europe from different countries is a consequence of conflicts and wars.