Հուլիսի 30-ին տեղի է ունեցել ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի հանդիպումը Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Նիկոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում եւ կարեւորել է բարեկամական խմբի փոխգործակցությունը ոչ միայն Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության, այլեւ Միացյալ Նահանգների կոնգրեսականների հետ:
Ազգային ժողովում հայ-ամերիկյան բարեկամության պատգամավորական խմբի հետ հանդիպման ժամանակ դեսպան Միլսը նշել է. «Միացյալ Նահանգները մեծապես արժեւորում է Հայաստանի հետ իր բարեկամությունը եւ ուզում եմ հավաստիացնել,  որ  հայ-ամերիկյան ամուր  համագործակցության առջեւ դուռը մնում է բաց»:
«Միացյալ Նահանգների կառավարությունը շարունակում է գործակցել Հայաստանի կառավարության ու քաղաքացիական հասարակության հետ` զարգացնելու ժողովրդավարական հաստատությունները, ամրապնդելու Հայաստանի անվտանգությունը մեր ռազմական համագործակցության միջոցով եւ ընդլայնելու մեր երկկողմ տնտեսական համագործակցության շրջանակն ու տիրույթները: Ազգային ժողովը միանշանակ կարեւոր գործընկեր է հայ-ամերիկյան կապերի խորացման հարցում, եւ մենք կաշխատենք առավել սերտորեն` ամրապնդելու մեր կապերը Հայաստանի օրենսդիր կառույցի հետ»,-նշել է Ռիչարդ Միլսը:
ԱԺ պատգամավորներ, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամներ Հերմինե Նաղդալյանը, Թեւան Պողոսյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Վարդան Օսկանյանը, Գուրգեն Արսենյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը, կարեւորելով ԱՄՆ-ի հետ քաղաքական հարաբերությունները, ներկայացրել են բարեկամական խմբի օրակարգային հարցերը, որոնք վերաբերում էին ՀՀ ազգային անվտանգությանը, ԼՂՀ հակամարտության կարգավորմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ադրբեջանական սահմանին տիրող լարվածությանը, ՀՀ-ԱՄՆ տնտեսական համագործակցությանը, Որոտանի ՀԷԿ-ի վաճառքին եւ այլն:
Ամփոփելով ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ հանդիպումը` ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Նիկոյանը վստահեցրել է, որ ԱԺ պատգամավորների առաջադրած բոլոր հարցերը կքննարկվեն, կամփոփվեն եւ կձեւավորվի աշխատանքային օրակարգ՝ հետագայում համատեղ աշխատանքներ կազմակերպելու եւ իրականացնելու նպատակով:

On July 30 the meeting of the NA Armenia-USA Friendship Group with Richard Mills, U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia was held.
Welcoming the guest in the parliament the Head of the Friendship Group Samvel Nikoyan highly assessed the cooperation of the Republic of Armenia and the United States of America and emphasized the partnership of the Friendship Group not only with the U.S. Embassy to Armenia, but also with the congressional members of the United States.
During his meeting with the U.S.-Armenia Friendship Group of the National Assembly, Ambassador Mills stated, “The U.S. greatly values its friendship with Armenia, and I assure you that the door to strong U.S.-Armenia cooperation remains open.
“The U.S. government continues to partner with Armenian government and civil society to develop Armenia’s democratic institutions, strengthen Armenia’s security through our military cooperation, and looks to expand the scope and reach of our bilateral economic cooperation.  The National Assembly is a natural partner in fostering closer U.S.-Armenia relations and we look forward to working more closely to strengthen our engagement with Armenia’s legislative body” Richard Mills noted.
Highlighting the political relations with the USA, the NA deputies, members of Armenia-USA Friendship Group Hermine Naghdalyan, Tevan Poghosyan, Khachatur Kokobelyan, Vardan Oskanyan, Gurgen Arsenyan and Artsvik Minasyan presented the agenda items of the Friendship Group, which related to the RA national security, the NKR conflict settlement, the Armenian-Turkish relations, the tension at the Azerbaijani border, the RA-USA economic cooperation, sale of Vorotan Hydropower Plant, and other items.
Summing up the meeting with the U.S. Ambassador Richard Mills, the Head of the RA NA Armenia-USA Friendship Group Samvel Nikoyan assured that all the issues proposed by the NA deputies will be discussed, summed up, and a working agenda will be formed to organize and implement joint works in future.