Հուլիսի 30-ին տեղի է ունեցել ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի հանդիպումը Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Նիկոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում եւ կարեւորել է բարեկամական խմբի փոխգործակցությունը ոչ միայն Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության, այլեւ Միացյալ Նահանգների կոնգրեսականների հետ:
Ազգային ժողովում հայ-ամերիկյան բարեկամության պատգամավորական խմբի հետ հանդիպման ժամանակ դեսպան Միլսը նշել է. «Միացյալ Նահանգները մեծապես արժեւորում է Հայաստանի հետ իր բարեկամությունը եւ ուզում եմ հավաստիացնել,  որ  հայ-ամերիկյան ամուր  համագործակցության առջեւ դուռը մնում է բաց»:
«Միացյալ Նահանգների կառավարությունը շարունակում է գործակցել Հայաստանի կառավարության ու քաղաքացիական հասարակության հետ` զարգացնելու ժողովրդավարական հաստատությունները, ամրապնդելու Հայաստանի անվտանգությունը մեր ռազմական համագործակցության միջոցով եւ ընդլայնելու մեր երկկողմ տնտեսական համագործակցության շրջանակն ու տիրույթները: Ազգային ժողովը միանշանակ կարեւոր գործընկեր է հայ-ամերիկյան կապերի խորացման հարցում, եւ մենք կաշխատենք առավել սերտորեն` ամրապնդելու մեր կապերը Հայաստանի օրենսդիր կառույցի հետ»,-նշել է Ռիչարդ Միլսը:
ԱԺ պատգամավորներ, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամներ Հերմինե Նաղդալյանը, Թեւան Պողոսյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Վարդան Օսկանյանը, Գուրգեն Արսենյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը, կարեւորելով ԱՄՆ-ի հետ քաղաքական հարաբերությունները, ներկայացրել են բարեկամական խմբի օրակարգային հարցերը, որոնք վերաբերում էին ՀՀ ազգային անվտանգությանը, ԼՂՀ հակամարտության կարգավորմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ադրբեջանական սահմանին տիրող լարվածությանը, ՀՀ-ԱՄՆ տնտեսական համագործակցությանը, Որոտանի ՀԷԿ-ի վաճառքին եւ այլն:
Ամփոփելով ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ հանդիպումը` ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Նիկոյանը վստահեցրել է, որ ԱԺ պատգամավորների առաջադրած բոլոր հարցերը կքննարկվեն, կամփոփվեն եւ կձեւավորվի աշխատանքային օրակարգ՝ հետագայում համատեղ աշխատանքներ կազմակերպելու եւ իրականացնելու նպատակով:

30 июля состоялась встреча парламентской группы дружбы  Армения – США с Чрезвычайным и Полномочным послом США в РА  Ричардом Миллсом.
Приветствуя гостя в парламенте,  руководитель группы дружбы  Армения – США С.Никоян высоко оценил сотрудничество РА и США в различных областях и подчеркнул важность взаимодействия не только с американским посольством в Армении, но и с конгрессменами США.
На встрече в НС с парламентской группой армяно-американской дружбы  посол Миллс отметил: “Соединенные Штаты всемерно ценят свою дружбу с Арменией, и хотят заверить, что перед прочным армяно-американским сотрудничеством дверь остается открытой”.
“Правительство Соединенных Штатов продолжает сотрудничать с правительством и гражданским обществом Армении в развитии демократических институтов, упрочении   безопасности РА путем нашего военного сотрудничества и расширения круга и платформы двустороннего экономического сотрудничества. Национальное Собрание – важный   партнер в углублении   армяно-американских связей, и мы будем теснейшим образом работать над укреплением наших связей с законодательной структурой Армении”, -   отметил Ричард Миллс.
Депутаты НС, члены группы дружбы   Армения – США Э.Нагдалян, Т.Погосян, Х.Кокобелян, В.Осканян, Г.Арсенян и А.Минасян, подчеркнув важность политических отношений с США, представили повесточные вопросы группы дружбы, которые касаются национальной безопасности РА, урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, армяно-турецких отношений, существующей напряженности на армяно-азербайджанской границе, экономического сотрудничества РА – США,   продажи Воротанского каскада   ГЭС и др.
Обобщая встречу с послом США Ричардом Миллсом,   руководитель группы дружбы   Армения – США С.Никоян заверил, что все поднятые депутатами НС вопросы будут обсуждены, подытожены и сформируется рабочая повестка дня – для организации и реализации в дальнейшем совместных работ.