ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 1-ին ներկա է գտնվել Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Շնորհավորելով մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասել է.
«Դատախազության համակարգի հարգարժան ներկայացուցիչներ, հարգելի բարեկամներ, նախ թույլ տվեք շնորհավորել մասնագիտական տոնի՝ Դատախազության աշխատողի օրվա առթիվ:
Դատախազությունն անցել է կայացման եւ զարգացման երկար ճանապարհ՝ մշտապես առանձնահատուկ տեղ զբաղեցնելով պետական մարմինների համակարգում: Մյուս կողմից, այնքան էլ վաղուց չէ, որ անկախ Հայաստանում պաշտոնապես նշվում է Դատախազության աշխատողի օրը եւ այդ տեսանկյունից սա դեպի հետագա հոբելյաններ տանող ճանապարհի հերթական փուլն է: Ի պատիվ ձեզ, պետք է ասեմ, որ դուք հաջողությամբ եք անցնում այդ ճանապարհը:
Յուրաքանչյուր իրավական պետություն կայունության եւ օրինականության հուսալի հիմքերի կարիք ունի: Որպես պետական իշխանության հիմնասյուներից մեկը՝ դատախազությունն անցել է մեր երկրի զարգացման բոլոր փուլերը: Մեր կյանքում տեղի ունեցող փոփոխությունները որոշակի սրբագրումներ են մտցնում ցանկացած, այդ թվում եւ՝ դատախազության համակարգի աշխատանքներում:
Արագ փոփոխվող այս աշխարհում որեւէ կառույցի աշխատանքը գնահատելու համար նրա գործունեության ժամանակահատվածի տեւողությունը ոչ միշտ է ընդունվում որպես գնահատման հիմնական չափանիշ: Ավելի կարեւոր է ժամանակի ռիթմը զգալը եւ ձեռքբերումներ արձանագրելը: Այս տեսանկյունից կարելի է ասել, որ դատախազական համակարգն իր կենսագրությամբ կարողանում է վստահորեն քայլել ժամանակին համընթաց: Այն, որ նրա հասցեին հնչում են նաեւ քննադատություններ, նշանակում է, որ համակարգն աշխատող, գործուն եւ կենդանի օրգանիզմ է, որի պարագայում, բնական է ե՛ւ դրվատանքի, ե՛ւ դժգոհության առկայությունը:
Սա նշանակում է լինել ուշադրության կենտրոնում, արժանանալ վերաբերմունքի, ինչն իր հերթին վկայում է, որ մարդկանց մեջ կոտրվում է հասարակական կյանքի նկատմամբ անտարբերության պատը` անկախ նրանց արձագանքից, իսկ դուք կարողանում եք ձեր ներդրումն ունենալ քաղաքացիական հասարակության կայացման գործում՝ ապահովելով անձի, հասարակության եւ պետության շահերի պատշաճ պաշտպանություն, հատկապես որ քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների եւ ազատությունների իրացման երաշխիքներից մեկը համարվում են դատախազական մարմինները: Իսկ քաղաքացիների վստահության աճը համակարգի հանդեպ ձեր աշխատանքի գնահատականի գլխավոր չափանիշն է: Դա, իհարկե, ենթադրում է մեծ պատասխանատվություն դատախազության աշխատակիցների համար, մանավանդ որ մշտապես պետք է հիշել, որ յուրաքանչյուր գործողության հետեւում մարդն է, մարդկային ճակատագիրը:
Հարգելի բարեկամներ, իրավական հարթությունից բացի շատ կարեւոր է դատախազության ու հասարակության փոխադարձ կապը եւ միմյանց հասկանալի ու լսելի լինելը, ինչը նշանակում է նոր մակարդակի բարձրացնել դատախազություն-քաղաքացի փոխհարաբերությունները: Այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը դատախազական համակարգում միտված են ավելի հստակ ու վստահելի դարձնել այդ հարաբերությունները:
Համոզված եմ, որ ձեր փորձն ու գիտելիքները կշարունակեն նպաստել երկրում օրինականության ու կարգուկանոնի ամրապնդմանը եւ ձեր համակարգված ու արհեստավարժ գործունեության շնորհիվ դատախազության առջեւ դրված խնդիրները, այդ թվում՝ քաղաքացիների իրավունքների եւ պետության շահերի պաշտպանությունը, այսուհետ եւս հաջողությամբ կլուծվեն:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ առողջություն, բարեկեցություն եւ հաստատակամություն»:
Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ ծառայողական պարտականությունները պատշաճ կատարելու համար Գալուստ Սահակյանը ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալով է պարգեւատրել ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված եւ կիբեռհանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ, արդարադատության երրորդ դասի խորհրդական Արմեն Փանոսյանին, Շիրակի մարզի դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Րաֆֆի Ասլանյանին եւ Սյունիքի մարզի դատախազ, արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արմեն Աֆանդյանին:

1 июля Председатель НС Г.Саакян присутствовал на торжественном заседании, посвященном Дню работника Прокуратуры.
Поздравляя в связи с профессиональным праздником, спикер парламента, в частности, сказал:
“Многоуважаемые представители системы прокуратуры, уважаемые друзья, прежде всего позвольте поздравить с профессиональным праздником – Днем работника Прокуратуры.
Прокуратура прошла долгий путь становления и развития, всегда занимая особое место в системе органов государственной власти. С другой стороны, в независимой Армении День работника Прокуратуры официально отмечается не столь давно, и с этой точки зрения он лишь очередной этап ведущего к юбилеям дальнейшего пути. К чести вашей должен сказать, что вы успешно преодолеваете этот путь.
Любое правовое государство нуждается в надежных основах стабильности и законности. Как одна из опор государственной власти, прокуратура прошла все стадии развития нашей страны. Происходящие в нашей жизни перемены вносят определенные коррективы в любое дело, в том числе и в работу системы прокуратуры.
Для оценки работы какой-либо структуры в сегодняшнем быстро меняющемся мире период его деятельности не всегда воспринимается   как основной критерий оценки. Важнее чувствовать ритм времени и фиксировать успехи. С этой точки зрения можно сказать, что система прокуратуры своей биографией уверенно шагает в ногу со временем. То, что в ее адрес звучит также критика, означает, что система – работающий, действенный и живой организм, в условиях чего естественны и похвала, и недовольство.
Это означает быть в центре внимания, удостоиться отношения, что в свою очередь свидетельствует, что в людях рушится стена безразличия к общественной жизни, независимо от их реакции, а вы способны внести вклад в становление гражданского общества, обеспечив надлежащую защиту интересов личности, общества и государства, особенно когда одной из гарантий реализации конституционных прав и свобод граждан считаются органы прокуратуры.   А рост доверия граждан к системе – главный критерий оценки вашей работы. Это, конечно, предполагает огромную ответственность работников прокуратуры, тем более что всегда надо помнить: за каждым действием – человек, человеческая судьба.
Уважаемые друзья, помимо правовой плоскости, очень важна взаимосвязь прокуратуры и общества, способность понять и услышать друг друга, что означает поднять на новый уровень взаимоотношения прокуратура – гражданин. Предпринимаемые в системе прокуратуры шаги в этом русле направлены на то, чтобы сделать эти отношения более прозрачными и доверительными.
Убежден, ваш опыт и знания будут и впредь содействовать укреплению законности и правопорядка в стране и благодаря вашей скоординированной и профессиональной деятельности поставленные перед прокуратурой задачи, в том числе защита прав граждан и интересов государства, и в дальнейшем будут успешно решаться.
Еще раз поздравляя с профессиональным праздником, желаю вам здоровья, благополучия и настойчивости”.
В связи с Днем работника Прокуратуры за добросовестное исполнение служебных обязанностей Председатель НС Г.Саакян наградил Памятной медалью Председателя НС заместителя начальника управления Генпрокуратуры РА А.Паносяна, прокурора Ширакской области Р.Асланяна и прокурора Сюникской области А.Афандяна.