ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Թեւան Պողոսյանը մայիսի 21-ին ընդունել են Արտակ Զաքարյանի հրավերով Հայաստան ժամանած Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գաբրիելա Կուեվաս Բառոնին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգներում ՀՀ արտակարգ եւ լիզոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Ողջունելով Կուեվաս Բառոնին՝ Արտակ Զաքարյանն ընդգծել է, որ Հայաստան այցելությունը կնպաստի միջխորհրդարանական կապերի դինամիկ զարգացմանը: Պարոն Զաքարյանը կարեւորել է Մեքսիկայի հետ համագործակցությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահը հյուրին մանրամասն ներկայացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունից, խոսել է Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի միջոցառումներից, անդրադարձել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, Հայաստանի՝ ԵՏՄ անդամակցությանը, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանում իրականացվող կրթական եւ տնտեսական բարեփոխումներին:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ Մեքսիկայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գաբրիելա Կուեվաս Բառոնն իր հերթին ընդգծել է, որ կանեն հնարավորը՝ զարգացնելու երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ գործընկերային հարաբերություններ: Տիկին Բառոնը շեշտել է, որ Մեքսիկան պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում:
Հանդիպման ավարտին Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովների միջեւ ստորագրվել է համագործակցության եւ երկխոսության փոխըմբռման հուշագիր:
Հուշագրով «Հանձնաժողովները» նպատակ ունեն կիրառել մեխանիզմներ հանրային եւ մասնավոր ոլորտների, միջազգային կազմակերպությունների եւ քաղաքացիական հասարակության կառույցների շրջանակներում երկխոսության եւ համագործակցության համար:

21 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян и член комиссии Т.Погосян приняли прибывшую в Армению по приглашению А.Закаряна председателя Комиссии по внешним отношениям Сената Мексиканских  Соединённых Штатов   Габриэлу Куевас Барон.
Приветствуя г-жу Барон, А.Закарян подчеркнул, что визит в Армению поспособствует динамичному развитию межпарламентских связей. Он особо выделил важность   сотрудничества с Мексикой в двустороннем и многостороннем форматах.
Председатель Постоянной комиссии НС детально представил гостье ситуацию в регионе, говорил о необходимости мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, ознакомил с мероприятиями к 100-й годовщине Геноцида армян, обратился к армяно-турецким отношениям, к членству РА в ЕАЭС, а также к проводимым в Армении образовательным и экономическим реформам.
Поблагодарив за приглашение в Армению и теплый прием, председатель Комиссии по внешним отношениям Сената Мексики Габриэла Куевас Барон в свою очередь подчеркнула, что сделает все возможное для развития партнерских отношений парламентов двух стран. Она особо выделила, что Мексика готова сотрудничать с Арменией в сферах, представляющих взаимный интерес.
В завершение встречи между постоянными комиссиями по внешним отношениям Сената Мексиканских  Соединённых Штатов   и НС РА подписан Меморандум взаимопонимания о сотрудничестве и диалоге.
Меморандумом комиссии ставят себе целью применять механизмы для диалога и сотрудничества в рамках общественных и частных сфер, структур международных организаций и гражданского общества.