ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 19-ին՝ Պոնտոսի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրը, Աթենքի Սինտագմա հրապարակում մասնակցել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը: ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
«Այսօր՝ մայիսի 19-ին, մենք հիշում ենք 20-րդ դարասկզբի ամենամեծ աղետներից մեկի՝ Օսմանյան Թուրքիայում ցեղասպանության զոհ դարձած Պոնտոսի եւ փոքրասիական հույների հիշատակի օրը: 20-րդ դարի մարդկության պատմության ամենաողբերգական եւ ամոթալի էջերից մեկը եղել է Թուրքիայի կողմից քրիստոնյա ժողովուրդների՝ հայերի, հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը:
Այսօր միաբանվելով հին Էլլադայի ժողովրդավարության խորհրդանիշ հանդիսացող Աթենքի սրտում՝ ի լուր ողջ աշխարհի հայտարարում ենք մեր հավատարմությունը ցեղասպանության միջազգային դատապարտմանը եւ ընդդեմ թուրքական ժխտողականությանը:
Պոնտոսի եւ փոքրասիական հույների ցեղասպանությունը նախապես ծրագրված էր երիտթուրքական իշխանությունների կողմից: Պատահական չէ, որ 1915 թվականի հոկտեմբերին Թուրքիայի ռազմական նախարար Էնվեր փաշան լկտիաբար հայտարարեց, որ հույների խնդիրը կլուծի նույն կերպ, ինչպես լուծեց հայերինը:
Նույն այդ օրերին Զմյուռնիայում բարձրացավ հույն ժողովրդի բնաջնջման առաջին ալիքը: 1919 թվականի մայիսի 19-ին Քեմալ Աթաթուրքը Սամսունում սկիզբ դրեց Պոնտոսի եւ փոքրասիական հույների ցեղասպանության երկրորդ ալիքին:
Նրա հրամանով այրվեցին Զմյուռնիայի հունական եւ հայկական թաղամասերը, որին զոհ գնացին տասնյակ հազարավոր հույներ եւ հայեր: Պատահական չէ, որ Ուինսթոն Չերչիլը Զմյուռնիայի աղետի մասին նշել է՝ Քեմալն այն մոխրի վերածեց՝ բնաջնջելով ողջ քրիստոնյա բնակչությանը: Քեմալն իր հերթին լկտիաբար հայտարարեց, որ այլեւս Թուրքիան ազատվել է օտարներից եւ պատկանում է միայն թուրքերին:
Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնելու լավագույն ուղին հիշողությունն ու պահանջատիրությունն է: Մենք հիշում ենք Ցեղասպանության անմեղ զոհերին, բայց նաեւ պետք է պահանջենք ցեղասպանությունների եւ մասնավորապես Պոնտոսի հույների ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Միայն դատապարտելով մարդկության դեմ իրականացված ոճրագործությունները՝ մենք կարող ենք փակել բոլոր դռները նոր ցեղասպանությունների առջեւ: Այսօր՝ մայիսի 19-ին՝ Օսմանյան Թուրքիայում հույն ժողովրդի ցեղասպանության հիշատակի օրը, մենք մեր վճռական «ոչ»-ն ենք ասում թուրքական ժխտողականությանն ու ցեղասպանությանը, եւ մեր վճռական «այո»-ն՝ ցեղասպանություն երեւույթի միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը»:

19 мая, в день памяти геноцида понтийских греков, вице-спикер НС Э.Шармазанов участвовал в церемонии памяти жертв геноцида на афинской площади Синтагма. Он   выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
“Сегодня, 19 мая, день памяти жертв одного из самых больших бедствий начала ХХ века -   геноцида понтийских и малоазийских греков в Османской Турции. Одной из самых трагических и позорных страниц истории ХХ века явился осуществленный Турцией геноцид армян, греков и ассирийцев.
Сегодня, объединившись в сердце Афин – символа демократии Эллады, на весь мир заявляем о своей верности международному осуждению геноцида и турецкой политики отрицания.
Геноцид понтийских и малоазийских греков был заранее спланирован младотурецкими властями. Не случайно, в октябре 1915 г. военный министр Турции Энвер-паша дерзко заявил, что проблему греков решит таким же образом, как армянскую.
В эти же дни в Смирне поднялась первая волна истребления греческого народа. 19 мая 1919 г.   Кемаль Ататюрк в Самсуне положил начало второй волне геноцида понтийских и малоазийских греков.
По его приказу были сожжены   греческие и армянские кварталы Смирны, жертвой чего стали десятки тысяч греков и армян. Не случайно, Уинстон Черчилль заметил по поводу резни в Смирне: Кемаль превратил город в пепел, истребив все христианское население. Кемаль в свою очередь нагло заявил, что отныне Турция избавилась от чужаков и принадлежит только туркам.
Лучшим средством увековечения памяти жертв геноцида является память и предъявление требований. Мы помним невинных жертв геноцида, но также должны требовать международного признания геноцидов и, в частности, геноцида понтийских греков. Лишь осуждением совершенных против человечества преступлений мы сможем закрыть все двери перед   новыми геноцидами. Сегодня, 19 мая, в день памяти геноцида греческого народа в Османской Турции мы говорим наше решительное “нет” турецкой политике отрицания и геноциду, и наше решительное “да” – международному признанию и осуждению явления геноцида”.