ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 19-ին՝ Պոնտոսի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրը, Աթենքի Սինտագմա հրապարակում մասնակցել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը: ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
«Այսօր՝ մայիսի 19-ին, մենք հիշում ենք 20-րդ դարասկզբի ամենամեծ աղետներից մեկի՝ Օսմանյան Թուրքիայում ցեղասպանության զոհ դարձած Պոնտոսի եւ փոքրասիական հույների հիշատակի օրը: 20-րդ դարի մարդկության պատմության ամենաողբերգական եւ ամոթալի էջերից մեկը եղել է Թուրքիայի կողմից քրիստոնյա ժողովուրդների՝ հայերի, հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը:
Այսօր միաբանվելով հին Էլլադայի ժողովրդավարության խորհրդանիշ հանդիսացող Աթենքի սրտում՝ ի լուր ողջ աշխարհի հայտարարում ենք մեր հավատարմությունը ցեղասպանության միջազգային դատապարտմանը եւ ընդդեմ թուրքական ժխտողականությանը:
Պոնտոսի եւ փոքրասիական հույների ցեղասպանությունը նախապես ծրագրված էր երիտթուրքական իշխանությունների կողմից: Պատահական չէ, որ 1915 թվականի հոկտեմբերին Թուրքիայի ռազմական նախարար Էնվեր փաշան լկտիաբար հայտարարեց, որ հույների խնդիրը կլուծի նույն կերպ, ինչպես լուծեց հայերինը:
Նույն այդ օրերին Զմյուռնիայում բարձրացավ հույն ժողովրդի բնաջնջման առաջին ալիքը: 1919 թվականի մայիսի 19-ին Քեմալ Աթաթուրքը Սամսունում սկիզբ դրեց Պոնտոսի եւ փոքրասիական հույների ցեղասպանության երկրորդ ալիքին:
Նրա հրամանով այրվեցին Զմյուռնիայի հունական եւ հայկական թաղամասերը, որին զոհ գնացին տասնյակ հազարավոր հույներ եւ հայեր: Պատահական չէ, որ Ուինսթոն Չերչիլը Զմյուռնիայի աղետի մասին նշել է՝ Քեմալն այն մոխրի վերածեց՝ բնաջնջելով ողջ քրիստոնյա բնակչությանը: Քեմալն իր հերթին լկտիաբար հայտարարեց, որ այլեւս Թուրքիան ազատվել է օտարներից եւ պատկանում է միայն թուրքերին:
Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնելու լավագույն ուղին հիշողությունն ու պահանջատիրությունն է: Մենք հիշում ենք Ցեղասպանության անմեղ զոհերին, բայց նաեւ պետք է պահանջենք ցեղասպանությունների եւ մասնավորապես Պոնտոսի հույների ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Միայն դատապարտելով մարդկության դեմ իրականացված ոճրագործությունները՝ մենք կարող ենք փակել բոլոր դռները նոր ցեղասպանությունների առջեւ: Այսօր՝ մայիսի 19-ին՝ Օսմանյան Թուրքիայում հույն ժողովրդի ցեղասպանության հիշատակի օրը, մենք մեր վճռական «ոչ»-ն ենք ասում թուրքական ժխտողականությանն ու ցեղասպանությանը, եւ մեր վճռական «այո»-ն՝ ցեղասպանություն երեւույթի միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը»:

On May 19, on the memorial day of the Pontian Greeks’ genocide, the Deputy Speaker of the RA National Assembly Eduard Sharmazanov took part in the ceremony of the genocide victims’ memory. The NA Deputy Speaker delivered a speech, particularly noting:
“Today, on May 19, we remember one of the greatest disasters of the beginning of the 20th century, Memorial Day of the Pontian and Minor Asian Greeks, who have fallen victims of genocide in Ottoman Turkey. One of the most tragic and shameful pages of human history of the 20th century have been the genocide of the Christian peoples: Armenians, Greeks and Assyrians, perpetuated by Turkey.
Today, united in the heart of Athens, as a symbol of democracy of Ellada, we declare to the whole world our faithfulness to the international condemnation of the genocide and against the Turkish denialism.
The genocide of the Pontian and Minor Asian Greeks was planned beforehand by the Young Turk authorities. It is not accidental that in October 1915 the Military Minister of Turkey Enver Pasha impudently announced that he would solve the Greeks’ problem in the same way, as he solved the Armenians’ problem.
During those same days the first wave of the Greek people’s extermination rose in Zmyrna. On 19 May 1919 in Samsun Kemal Ataturk began the second wave of the Pontian and Minor Asian Greeks.
By his order the Greek and Armenian quarters of Zmyrna were burnt, where dozens of thousands of Greeks and Armenians have fallen victims. It is not accidental that Winston Churchill has stated about the disaster in Zmyrna: Kemal turned it into ashes, exterminating the whole Christian population. Kemal in his turn impudently announced that Turkey has already got rid of aliens and it belongs only to Turks.
The best way of eternalizing the memory of the genocide victims is the memory and the demand. We remember the innocent victims of the genocide, but we should also demand the international recognition of genocides and, particularly, the Pontian Greeks' genocide. Only by condemning the crimes committed against mankind we can close all the doors before new genocides. Today, on May 19, on the Memory Day of the Greek people's genocide in Ottoman Turkey, we say our resolute “no” to the Turkish denialism and genocide, and our resolute “yes” to the international recognition and condemnation of the genocide phenomenon.”