Մայիսի 14-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մարգարիտ Եսայանը եւ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հանդիպել են ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձրագույն հանձնակատարի գրասենյակի՝ երեխաների վաճառքի, երեխաների մարմնավաճառության եւ մանկական պոռնոգրաֆիայի հարցերով հատուկ զեկուցող Մոդ դը Բոյեր-Բուքիքյոյի հետ:
Տիկին Բուքիքյոն տեղեկացրել է, որ Հայաստան այցելելու հիմնական նպատակն է ուսումնասիրել երեխաների իրավունքներին առնչվող խնդիրները, կատարել վերլուծություններ, տվյալներ հավաքել երեխաների սեռական շահագործման եւ վաճառքի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ուսումնասիրել օրենսդրական խնդիրներն այս ոլորտում:
Պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը եւ Էդմոն Մարուքյանը, կարեւորելով տիկին Բոյեր-Բուքիքյոյի այցը Հայաստան, նշել են, որ թեեւ մեր երկրում եւս կան մարդու իրավունքների խախտման նման դրսեւորումներ, այդուհանդերձ՝ դրանց քանակը մտահոգվելու տեղիք չի տալիս: Նրանց խոսքով՝ այն պահից, երբ Հայաստանը դարձել է ԵԽԽՎ լիիրավ անդամ, Հայաստանի օրենսդրությունը համապատասխանեցվել է եվրոպական չափանիշներին:

On May 14 the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Margarit Yesayan and the NA deputy Edmon Marukyan met with Maud de Boer Buquicchio, Special Repporteur on the sale of children, child prostitution and child pornography of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights.
Mrs Buquicchio has informed the NA deputies that the main goal of visiting Armenia is to study the problems relating to children’s rights, to make analyses, to collect data on the children’s sex abuse and sale, as well as to study the legislative problems in this sphere.
Highlighting Mrs de Boer Buquicchio’s visit to Armenia, the MPs Margarit Yesayan and Edmon Marukyan have stated that though there are such revelations of violation of human rights in our country, nevertheless, their number is not a matter of concern. In their words, from the moment when Armenia became PACE full member, the legislation of Armenia had been complied with the European standards.
At the meeting the sides also touched upon issues directed to the improvement of the legislation of that sphere.