Մայիսի 14-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մարգարիտ Եսայանը եւ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հանդիպել են ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձրագույն հանձնակատարի գրասենյակի՝ երեխաների վաճառքի, երեխաների մարմնավաճառության եւ մանկական պոռնոգրաֆիայի հարցերով հատուկ զեկուցող Մոդ դը Բոյեր-Բուքիքյոյի հետ:
Տիկին Բուքիքյոն տեղեկացրել է, որ Հայաստան այցելելու հիմնական նպատակն է ուսումնասիրել երեխաների իրավունքներին առնչվող խնդիրները, կատարել վերլուծություններ, տվյալներ հավաքել երեխաների սեռական շահագործման եւ վաճառքի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ուսումնասիրել օրենսդրական խնդիրներն այս ոլորտում:
Պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը եւ Էդմոն Մարուքյանը, կարեւորելով տիկին Բոյեր-Բուքիքյոյի այցը Հայաստան, նշել են, որ թեեւ մեր երկրում եւս կան մարդու իրավունքների խախտման նման դրսեւորումներ, այդուհանդերձ՝ դրանց քանակը մտահոգվելու տեղիք չի տալիս: Նրանց խոսքով՝ այն պահից, երբ Հայաստանը դարձել է ԵԽԽՎ լիիրավ անդամ, Հայաստանի օրենսդրությունը համապատասխանեցվել է եվրոպական չափանիշներին:

14 мая заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам М.Есаян и депутат НС Э.Марукян встретились со специальным докладчиком по вопросам продажи детей, проституции детей и детской порнографии офиса Верховного комиссара ООН по правам человека Мод де Бойер-Букикио.
Г-жа Букикио сообщила, что основная цель посещения Армении – изучение проблем, касающихся прав детей, анализ и сбор данных о сексуальной эксплуатации и трафикингу детей, а также изучение законодательных вопросов в данной сфере.
Депутаты М.Есаян и Э.Марукян, подчеркнув важность визита Мод де Бойер-Букикио в Армению, отметили, что хотя в нашей стране и есть подобные проявления нарушения прав человека, тем не менее их число не дает поводов к беспокойству. По их словам, с тех пор как Армения стала полноправным членом ПАСЕ, законодательство РА приведено в соответствие с европейскими критериями.