Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանն ապրիլի 28-ին հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավորներ Մանֆրեդ Գրունդի եւ Ֆոլկմար Ֆոգելի հետ:
Ողջունելով գերմանացի գործընկերների այցը խորհրդարան՝ Արտակ Դավթյանը կարեւորել է Գերմանիայի քաղաքացիների եւ քաղաքական գործիչների մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացին: Անդրադառնալով Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին եւ միջազգային հանրության արձագանքին՝ պարոն Դավթյանը նշել է, որ աշխարհում տեղի է ունեցել կարեւոր փոփոխություն այդ ուղղությամբ, եւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացը թեւակոխել է նոր փուլ:
Մանֆրեդ Գրունդը նշել է, որ հայ-գերմանական հարաբերություններն ակտիվորեն զարգանում են, եւ Բունդեսթագում Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբից բացի, ցանկություն կա ձեւավորելու նաեւ Գերմանիա-Հայաստան բարեկամական խումբ: Բարեկամական խմբի ստեղծման ուղղությամբ Բունդեսթագում արդեն տարվում է որոշակի աշխատանք. կազմվում են իրավական փաստաթղթերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությանը եւ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

28 апреля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Германия   А.Давтян встретился с депутатами Бундестага ФРГ Манфредом Грундом и Фолкмаром Фогелем.
Приветствуя визит немецких коллег в парламент, А.Давтян подчеркнул важность участия граждан и политических деятелей Германии в процессе международного признания и осуждения Геноцида армян.   Обратившись к мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян и ее международным откликам, г-н Давтян отметил, что в мире произошла важная перемена в этом направлении, и процесс признания и осуждения   Геноцида армян вступил в новую фазу.
Манфред Грунд отметил, что армяно-германские отношения активно развиваются, и, помимо парламентской группы дружбы Германия – Южный Кавказ, есть также намерение сформировать в Бундестаге группу Германия – Армения. В этом направлении в Бундестаге уже ведется определенная работа, составляются правовые документы.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся членства Армении в ЕАЭС и региональной безопасности, а также развития отношений РА – ЕС.