ԱԺ նախագահի ուղերձում ասվում է. «Սիրելի հայրենակիցներ, ամեն տարվա այս օրն առանձնահատուկ է մեր հիշողության եւ ներաշխարհի համար, առանձնահատուկ՝ անցյալի` այսօր արդեն 100-ամյա ցավի եւ ապագային ուղղված ասելիքի տեսքով, ցավ՝ ծնված վաղեմության ժամկետ չունեցող ոճիրից եւ նույն ոճիրից ծնունդ առած ասելիք՝  առանց ժամկետային եւ աշխարհագրական սահմանափակման:
Հարյուր տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում մարդատյացությունը ձեռք բարձրացրեց մարդասիրության, մթագնած գիտակցությունը՝ բանականության, ազգայնամոլությունը՝ հանդուրժողականության վրա: Եվ ծնվեց դարի մեծագույն եւ առաջին հանցագործությունն ընդդեմ մարդկության՝ Հայոց ցեղասպանությունը: Այն իրականացվեց որպես պետական քաղաքականություն, որպես բնիկ ժողովրդին բռնությամբ հայրենիքից եւ ինչքից զրկելու, նրա գենոֆոնդի ներկան ու ապագան ոչնչացնելու մանրամասն մտահղացված ծրագիր: Մի ողջ ժողովրդի միլիոնավոր զավակներ ցեղասպանվեցին հայ լինելու պատճառով, բայց արմատազրկել այդ ժողովրդին չհաջողվեց հայ լինելու շնորհիվ:
Արդեն հարյուր տարի ցավը ծնել ու ծնում է հիշողություն ցեղասպանված նահատակների ու կորուսյալ հայրենիքի հանդեպ՝ պարտադրելով պայքար ու պահանջ, արդարության վերականգնում եւ ճանաչում: Արդեն հարյուր տարի ցավը ծնել ու ծնում է երախտիք՝ այն ընկալողների ու կիսողների, հանցագործությունը դատապարտողների եւ պատիժ պահանջողների հանդեպ՝ մղելով ժխտողականության դեմ պայքարի: Արդեն հարյուր տարի ցավը ծնել ու ծնում է ապրելու կամք եւ կորով՝  մղելով վերապրելու, արարման, վերածննդի:
Հայոց ցեղասպանությունն այն հանցանքն է, որի պատիժն արձանագրված է գրված ու չգրված օրենսգրքերում, որի պատիժն անխուսափելի է՝ անկախ ժամանակացույցի պտույտներից, որի համար պատժելը ժողովրդավար հասարակարգերի, իրավական պետությունների, պարզապես բարոյական հասարակությունների եւ արդարամիտ առաջնորդների պարտքն է ցեղասպանության ենթարկված ժողովրդի, ցեղասպանությունների չվերացած վտանգի առջեւ կանգնած ողջ մարդկության հանդեպ՝ պատմականորեն եւ իրավական նորմերով արձանագրված պարտք, հոգու եւ սրտի պարտք: Եւ որքան հետաձգվի այդ պարտքի ժամկետը, այնքան ավելի մեծ կլինի հնարավոր ցեղասպանությունների հավանականությունը:
Սիրելի հայրենակիցներ, 100 տարի Ցեղասպանության վերքի ցավը մեր հոգու եւ մեր ապրումների մեջ է, Ցեղասպանությունը վերապրած մեր հայրենակիցների հիշողությունների ու պատմությունների մեջ, Ցեղասպանությունը դատապարտած պետությունների, կառույցերի եւ գործիչների գործելակերպի մեջ: Սակայն մեր 100-ամյա ցավի խորհրդանիշը ոչ միայն անմոռուկն է, այլեւ անմեռուկը, եւ այս երկուսի համադրությունը մեր ժողովրդի հաստատուն լավատեսության գրավականն է: Հետեւաբար, 100-ամյակը ողբերգության տարելիցն է, բայց ոչ ողբասացության, որովհետեւ 100 տարվա ընթացքում բազմիցս ենք ապացուցել, որ ողբերգությունից կարողանում ենք հասնել հաղթանակների, մինչդեռ ողբասացությունը կործանարար է ներկայի եւ պարարտ հող՝ անհեռանկար ապագայի համար: Ուստի պարտավոր ենք շարունակել ապրել ու ստեղծել, հզորանալ նաեւ 100-ամյակի սահմանից անդին՝ վերստին փաստելու վերածնվելու մեր գենետիկ կարողությունը, որը մեզ ուժ է տվել եւ 100 տարի առաջ, եւ 100 տարվա ընթացքում, եւ ուժ կտա հարյուրավոր ու միլիոնավոր տարիներ: Պարտավոր ենք ի հեճուկս ողբերգությունների եւ ողբերգակների, ոճիրների եւ ոճրագործների, ի հեճուկս 20-րդ դարասկզբի ցեղասպանությունը 21-րդ դարի ժխտողականությամբ շարունակելու փորձերի, հանուն Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի հայոց պետականության, հայկական սփյուռքի եւ հանուն այն միասնական հայկականության, որն ի զորու է պարտքը դարձնել պահանջ, հիշատակը՝ արդարության գործիք եւ դրանց միջոցով տեսլական հայրենիքը՝ առարկայական գոյություն»:

В послании Председателя НС сказано:
“Дорогие соотечественники, этот день каждого года для нас особый – для нашей памяти и внутреннего мира, особый для прошлого – сегодня уже в виде слов столетней боли – и к грядущему, боль, родившаяся от не имеющего срока давности преступления, и слово, родившееся от этого же преступления, – без ограничений во времени и географии.
Сто лет назад человеконенавистничество в Османской империи подняло руку на гуманизм, помутившееся сознание – на разум, национализм – на терпимость. И родилось величайшее и первое преступление века против человечества – Геноцид армян. Он был осуществлен как государственная политика, как тщательно разработанная программа насильственного лишения коренного народа родины и имущества, уничтожения настоящего и будущего его генофонда. Миллионы сыновей целого народа были подвергнуты геноциду только потому, что были армянами, но искоренить этот народ не удалось благодаря тому, что они были именно армянами.
Уже сто лет боль рождала и рождает воспоминания об убиенных мучениках и потерянной родине, обязывая к борьбе и требованию, восстановлению справедливости и признания. Уже сто лет боль рождала и рождает признательность к воспринимающим и разделяющим ее, осуждающим и требующим наказания, взывая к борьбе с отрицанием. Уже сто лет боль рождала и рождает волю и стойкость, взывая к новой жизни, созиданию, возрождению.
Геноцид армян – преступление, наказание за которое закреплено в писаных и неписаных кодексах, наказание за которое неизбежно независимо от времени, наказание за которое –   долг демократических режимов, правовых государств, просто моральных обществ и справедливых лидеров перед подвергшимся геноциду народом, всем человечеством, стоящим перед не устраненной опасностью геноцидов, - исторически и закрепленный правовыми нормами долг, долг души и сердца. И чем дольше тянется срок этого долга, тем больше вероятность возможных геноцидов.
Дорогие соотечественники, 100 лет боль от раны геноцида в нашей душе и в наших переживаниях, в воспоминаниях и историях переживших геноцид наших соотечественников, в действиях осудивших геноцид государств, структур и деятелей. Однако символ нашей столетней боли не только незабудка, но и бессмертник, и сочетание их двух – залог неиссякаемого оптимизма нашего народа. Следовательно, 100-летие – годовщина трагедии, но не плача, так как за 100 лет неоднократно доказали, что после трагедии можем достигать побед, в то время как плач губителен для настоящего и плодородная почва – для бесперспективного будущего. Поэтому обязаны жить и созидать, крепнуть и после 100-летия, вновь отмечая нашу генетическую мощь, давшую нам силу и 100 лет назад, и в течение 100 лет, и способную дать силы сотни и миллионы лет. Обязаны, назло трагедиям и причитальщикам, преступлениям и злодеям, назло геноциду начала ХХ века и попыткам продолжения его отрицания в XXI веке, во имя Республики Армения, армянской государственности Арцаха, армянской диаспоры и во имя единого армянства, в силах которого превратить долг в требование, память – в инструмент справедливости и посредством их видение Родины – в материальное существование”.