ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստում ընդունվել է «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ» ԱԺ հայտարարություն
ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 21-ին գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որի օրակարգում եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախորդ նիստում քննարկված «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ» ԱԺ հայտարարության քվեարկության հարցը:
ԱԺ հայտարարության նախագծի հեղինակներն են ԱԺ պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Արտակ Զաքարյանը, Կորյուն Նահապետյանը, Արաիկ Հովհաննիսյանը, Նաիրա Կարապետյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Համլետ Հարությունյանը, Սուքիաս Ավետիսյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Սամվել Ֆարմանյանը, Վոլոդյա Բադալյանը, Տաճատ Վարդապետյանը, Մհեր Շահգելդյանը եւ Արծվիկ Մինասյանը:
Նախագիծն ընդունվել է միաձայն՝ 113 ձայնով:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ՀՀ ԱԺ հայտարարության տեքստը.
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ «ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ»
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը`
- հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի` 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիան, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի` 1988 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայում հայերի 1915 թ. ցեղասպանության դատապարտման մասին» օրենքը,
- արժեւորելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրով ամրագրված դրույթները,
- կարեւորելով միջազգային հանրության հետ համատեղ ուժերով մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանությունների դատապարտմանը եւ կանխարգելմանն ուղղված ջանքերում հայ ժողովրդի ներդրումը,
- երախտագիտություն հայտնելով բոլոր պետությունների խորհրդարաններին, պետական եւ տեղական կառույցներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ,
կոչ է անում բոլոր երկրների խորհրդարաններին, միջխորհրդարանական եւ միջազգային կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն»:

На внеочередном заседании НС РА принято Заявление НС “В связи с 100-й годовщиной Геноцида армян”
21 апреля, в соответствии с ст.70 Конституции РА, по инициативе депутатов НС созвано внеочередное заседание НС РА, в повестке дня которого вопрос голосования по Заявлению НС РА “В связи с 100-й годовщиной Геноцида армян”.
Авторы Заявления НС РА – депутаты НС З.Постанджян, В.Энфиаджян, А.Закарян, К.Нагапетян, А.Ованесян, Н.Карапетян, А.Гегамян, Г.Арутюнян, С.Аветисян, А.Арзуманян, Ш.Торосян, С.Фарманян, В.Бадалян, Т.Вардапетян, М.Шахгельдян и А.Минасян.
Проект принят единогласно 113 голосами.
Ниже представляем текст Заявления НС РС:
Заявление НС РА в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян
"Национальное Собрание Республики Армения
-       основываясь на принятой 9 декабря 1948 г. Генеральной Ассамблеей ООН Конвенции “О предупреждении и наказании преступления геноцида”, на принятом 22 ноября 1988 г. Верховным Советом Армянской ССР Законе “Об осуждении Геноцида армян 1915 г. в Османской Турции”,
-       отмечая важность положений Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян,
-       оценивая вклад совместно с международным сообществом армянского народа в осуждение и предупреждение преступлений против человечества, геноцидов,
-       выражая благодарность парламентам всех государств, государственным и местным структурам и международным организациям, официально признавшим Геноцид армян, принявшим законы о криминализации отрицания Геноцида армян,
призывает парламенты всех стран, межпарламентские и международные организации официально признать и осудить осуществленный в Османской империи Геноцид армян как тягчайшее преступление против человечества”.