Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ նիստի մասնակիցները մարտի 16-ին ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանի եւ ԱԺ պատգամավորների ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի մասնակիցները ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ են դրել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Եվրախորհրդարանի անդամ, Լատվիայի Հանրապետությունը ներկայացնող Տատյանա Ժդանոկան ասել է, թե ուսանողական տարիներին է լսել Հայոց ցեղասպանության մասին։ Նա նշել է, որ այստեղ մարդը համակվում է զայրույթով ու ցասումով եւ մտածում՝ ինչպես կարելի է մոռանալ Աստծո պատվիրանը՝ սիրիր մերձավորիդ:
Տատյանա Ժդանոկան նշել է նաեւ, որ Ռիգայում տեղադրված է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված խաչքար-հուշարձան, որի մոտ ամեն տարի ապրիլի 24-ին Լատվիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ իրենք էլ հարգանքի տուրք են մատուցում զոհերի հիշատակին։
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Չեխիայի Հանրապետությունը ներկայացնող Յարոմիր Շտետինան նշել է, որ բազմիցս եղել է Հայաստանում եւ ամեն անգամ այցելել է Ծիծեռնակաբերդ։ Եվ քանի որ կիսում է հայ ժողովրդի վիշտն ու ցավը, պատրաստ է աջակցել Հայոց ցեղասպանությանն ճանաչմանն առնչվող որոշումներին ու փաստաթղթերին:
Նա իր գոհունակությունն է հայտնել Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ:

16 марта участники четвертого заседания ПА Евронест  в сопровождении руководителя делегации Армении в ПА и депутатов НС посетили мемориал в Цицернакаберде.
Участники ПА Евронест  возложили венок и цветы к мемориалу жертв Геноцида армян 1915 года и почтили молчанием память полутора миллионов безвинных жертв.
Член Европарламента, представляющая Латвийскую Республику Т.Жданока заметила, что в студенческие годы слышала о Геноциде армян.   Она отметила, что здесь человек наполняется возмущением и гневом и думает: как можно забыть заповедь Бога “возлюби своего ближнего”.
Т.Жданок отметила также, что в Риге установлен памятник-хачкар, посвященный Геноциду армян, к которому ежегодно 24 апреля они приходят вместе с представителями армянской общины Латвии и отдают дань уважения памяти жертвам преступления.
Депутат Европарламента Я.Штетина, представляющий Чешскую Республику, отметил, что неоднократно бывал в Армении и каждый раз посещал Цицернакаберд. И поскольку разделяет горе и боль армянского народа, готов содействовать решениям и документам, касающимся признания Геноцида армян.
Он выразил свое удовлетворение Европейской Народной партией в связи с принятой ею резолюцией по Геноциду армян.