Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ նիստի մասնակիցները մարտի 16-ին ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանի եւ ԱԺ պատգամավորների ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի մասնակիցները ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ են դրել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Եվրախորհրդարանի անդամ, Լատվիայի Հանրապետությունը ներկայացնող Տատյանա Ժդանոկան ասել է, թե ուսանողական տարիներին է լսել Հայոց ցեղասպանության մասին։ Նա նշել է, որ այստեղ մարդը համակվում է զայրույթով ու ցասումով եւ մտածում՝ ինչպես կարելի է մոռանալ Աստծո պատվիրանը՝ սիրիր մերձավորիդ:
Տատյանա Ժդանոկան նշել է նաեւ, որ Ռիգայում տեղադրված է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված խաչքար-հուշարձան, որի մոտ ամեն տարի ապրիլի 24-ին Լատվիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ իրենք էլ հարգանքի տուրք են մատուցում զոհերի հիշատակին։
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Չեխիայի Հանրապետությունը ներկայացնող Յարոմիր Շտետինան նշել է, որ բազմիցս եղել է Հայաստանում եւ ամեն անգամ այցելել է Ծիծեռնակաբերդ։ Եվ քանի որ կիսում է հայ ժողովրդի վիշտն ու ցավը, պատրաստ է աջակցել Հայոց ցեղասպանությանն ճանաչմանն առնչվող որոշումներին ու փաստաթղթերին:
Նա իր գոհունակությունն է հայտնել Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ:

On March 16 the participants of the Euronest Parliamentary Assembly Fourth Session visited Tsitsernakaberd Complex accompanied by Artak Zakaryan, Head of the Armenian Delegation to the PA.
The Euronest Parliamentary Assembly participants laid a wreath and flowers at the memorial to the victims of the 1915 Armenian Genocide and paid tribute to one and a half million innocent victims’ memory bowing in silence.
Tatjana Zdanoka, Member of the European Parliament, representing the Republic of Latvia, has said that she heard about the Armenian Genocide when she was a student. She has noted that here man is seized with anger and rage and thinks how it is possible to forget God’s commandment to love your neighbour.
Tatjana Zdanoka has also mentioned that a khachkar-monument dedicated to the Armenian Genocide is placed in Riga, at which they pay tribute to the memory of the victims together with the representatives of the Armenian community in Latvia on April 24 of every year.
Jaromir Stetina, Member of the European Parliament, representing the Czech Republic, has stated that he has been to Armenia for several times and each time he visited Tsitsernakaberd. As he shares the Armenian people’s grief and pain, he is ready to support the decisions and documents concerning the recognition of the Armenian Genocide.
He expressed his gratitude to the European People’s Party /EPP/ for adopting the Resolution on the Armenian Genocide.